שתף קטע נבחר

צפו: נשות הכותל הגניבו ספר תורה - חרדים השתוללו

באופן חריג הצליחו חברות "נשות הכותל" להבריח ספר תורה מעזרת הגברים - לעזרת הנשים, ואף לקרוא בו. בצד השני של המחיצה מחו כמה מהמתפללים נגד שינוי מנהג המקום, ואחדים מהם פרצו אל תוך המניין הנשי בניסיון לחטוף את הספר. צפו בהברחה, בדמעות ההתרגשות - ובמהומה

 

 

לאחר חודשים של שקט יחסי – מתחדשים העימותים האלימים סביב תפילת "נשות הכותל": חברות הארגון הפמיניסטי קיימו הבוקר (ב'), ראש חודש אייר, את התפילה החודשית הקבועה שלהן באתר הקדוש, ובאופן חריג הצליחו להעביר ספר תורה מעזרת הנשים לעזרת הגברים – ואף לקרוא בו. בצד השני של המחיצה מחו כמה מהמתפללים נגד שינוי מנהג המקום, ואחדים מהם פרצו אל תוך המניין הנשי בניסיון לחטוף את הספר. צפו במהומה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על פי הפרשנות המקובלת כיום לפסיקת בג"צ בנוגע ל"נשות הכותל", יש לפשר להם לקיים את מנהגן, כולל הנחת תפילין וקריאה בתורה, לכל הפחות עד אשר המדינה תכשיר ותייעד מתחם תפילה אחר לשם כך, בתנאים שוויוניים לאלה שברחבת התפילה הקיימת כיום. אלא שגם לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים אימץ פרשנות מקלה זו, נמנע מקבוצת הנשים לקרוא בתורה – וזאת מאחר שכל ספרי התורה של הכותל המערבי נמצאים בעזרת הגברים, ותקנון המקום אוסר הכנסת ספרים מחוצה לו, מחשש לגניבה.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

עד עתה ניסתה הקבוצה מעת לעת להבריח ספרי תורה לאתר תוך הסחת דעת של המאבטחים – לרוב ללא הצלחה. פעם אחת החביאה אחת החברות ספר זעיר בתוך כיס הטלית, והוא נתפס רק כשהוצא ממנו במהלך התפילה. הבוקר, כאמור, העביר אחד מתומכי "נשות הכותל" ספר תורה מעזרת הגברים – מעשה שלא נאסר בחוק – והן שמחו איתו וקראו בו.

 

רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ', גינה את מה שכינה "ביזוי ספר התורה על ידי עמותה שולית שנלחמת את

מלחמותיה על גבם של מתפללי ומבקרי הכותל", והוסיף: "אוי לאותה בושה! אוי לאותה חרפה!"

 

הוא קרא למזכיר הממשלה ולשר לענייני דתות "הרואים את החרפה והכוונות הפרובוקטיביות של קבוצה זו, לתקן את התקנות של המקומות הקדושים בדחיפות, על מנת למנוע בעתיד חילול הקודש".

 

רב הכותל הוסיף כי הוא "משתתף בצערו של תורם ספר התורה, שהיה באותה שעה ברחבת הכותל המערבי - וזעק בכאב על חילול הקודש, כשהוא מציין שהוא מקבל על עצמו לצום כדין ספר תורה שנפל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהדות נשואת הכותל תפילת ראש חודש
מומלצים