שתף קטע נבחר

בלב הפרלמנט הצרפתי: מועל יד הפוך

שני צעירים צילמו את עצמם מבצעים את המחווה שההפכה לסמל אנטישמי במרכז המליאה הצרפתית, ותמונתם פורסמה בעמוד הפייסבוק של הקומיקאי האנטישמי דיודונה, שכתב: "אתם בכל מקום". חבר הפרלמנט הצרפתי, מאיר חביב, יוזם הצעה שתוציא את ה"קנל" מחוץ לחוק, ומצהיר: "אני פסימי בכל הנוגע להמשך קיומם של יהודים בצרפת"

הקומיקאי האנטישמי צייץ: "בראבו, תודה על התמיכה. אתם בכל מקום" ()
הקומיקאי האנטישמי צייץ: "בראבו, תודה על התמיכה. אתם בכל מקום"

 

ה"קנל" - "מועל יד הפוך" - הגיעה לפרלמנט הצרפתי: שני צעירים צילמו את עצמם מבצעים את המחווה שההפכה לסמל אנטישמי במרכז המליאה הצרפתית, ככל הנראה במסגרת סיור במקום, ותמונתם פורסמה בדף הפייסבוק של הקומיקאי האנטישמי דיודונה, ששיבח והילל אותם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

חבר הפרלמנט הצרפתי, מאיר חביב, הגיב במכתב בהול שנשלח אל נשיא הפרלמנט הצרפתי, קלוד ברטולון, ובו דרישה לאתר את השניים ולהעמידם לדין: "זוהי קריאת תיגר שהתרחשה בלב הרפובליקה, במקום הנחשב למקודש בעיני העם הצרפתי", אמר. "יהודים זה תמיד הקו הראשון, אבל כמו שראינו זה לא נשאר רק שם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הסערה הנוכחית התעוררות על רקע ניסיונות מצד הממשל הצרפתי להראות חוסר סובלנות כלפי גזענות ואנטישמיות, לאחר סדרה של אירועים אנטישמיים שאירעו במדינה. רק לפני פחות מחודשיים הכריז נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, באוזני יהודי המדינה כי "לאנטישמים אין מקום בצרפת", אך השבוע נראה היה כי הצהרות לחוד ומעשים לחוד. הקומיקאי דיודונה, מכחיש שואה ידוע ובעל דעות אנטי יהודיות, שהגה את תנועת הקנל (Quenelles) ממשיך בינתיים בשלו.

 

בדרך: הצעת חוק נגד ה"קנל"

התמונה המדוברת ובה שני הצעירים מבצעים "מועל יד הפוך" בלב הפרלמנט הצרפתי, הסעירה בעיקר את יהודי המדינה.

התקשורת הצרפתית מצידה, התייחסה לנושא בשוויון נפש. התמונה הועלתה לדף הפייסבוק של הקומיקאי האנטישמי, בצירוף הסטטוס "בראבו, תודה על התמיכה. אתם בכל מקום".

 

הפוסט זכה כבר למעל אלפיים לייקים ומאות שיתופים, שמשכו גם את תשומת ליבו של איש הפרלמנט הצרפתי, מאיר חביב, היוזם הצעה לאסור בחוק על ביצוע ה"קנל" ושאר מחוות אנטישמיות וגזעניות, "לא רק כלפי יהודים", כדבריו. "החוק הצרפתי אמנם מאפשר מעצר של אנשים הנושאים סמלים נאציים כמו צלבי קרס, אבל תחום המחוות הגופניות נשאר שטח אפור. המטרה בהצעת החוק היא לתקן את זה".

 

"פנו אלי עשרות צרפתים במחאה על האקט הזה", מוסיף חביב בשיחה עם ynet. "אנשים נדהמו לראות את 'ההצדעה הנאצית החדשה' בלב הפרלמנט הצרפתי. הפרלמנט נמצא כעת בפגרה, אך כל מבקר חייב להירשם והמקום כולו מצולם".

 

חבר הפרלמנט הצרפתי: "אני פסימי"

זו איננה הפעם הראשונה שתנועת "מועל היד ההפוך",  מעוררת הדים סערה. גורמים אנטישמיים משתמשים בה החל במגרשי הכדורגל – וכלה בכותל המערבי. לפני כשנה הוגש לראשונה כתב אישום בגין "מועל יד הפוך", לאחר שקריקטוריסט צרפתי העלה לעמוד שלו תמונה שבה ביצע אלמוני את המחווה מחוץ לבית הספר "אוצר התורה" בטולוז, בו נרצחו במתקפת טרור הרב יונתן סנלדר (28) וילדיו אריה בן השש, גבריאל בן השלוש וחצי והילדה מרים מונסונגו בת השמונה.

 

הדרך לאסור את ה"קנל" בצרפת מתבררת כלא פשוטה. התנועה המוגדרת על ידי הקומיקאי עצמו כאנטי ממסדית – ולאו-דווקא אנטי יהודית, לא מצליחה להסביר את השימוש התכוף והגובר שנעשה בה מול סמלים יהודיים מובהקים, אך מספקת מסך עשן טוב דיו על מנת להתקיים בתחום האפור, שהחוק הנוכחי מאפשר.

 

"אני מאוד פסימי בכל הנוגע להמשך קיומם של יהודים בכלל בצרפת", אומר חביב, חבר הפרלמנט. "כבר שנים אמרתי שיהודים זה הקו הראשון, ולא התייחסו לזה. בתקופת מלחמת לבנון השנייה היו פה צעדות עם 'קנל' ועם דגלי חמאס, ואמרתי שזה יגיע לכולם. היום, אחרי 'שארלי הבדו', מבינים את זה טוב יותר, אבל זה לא נגמר".

 

ימים ספורים לפני פרסום תמונת הצעירים בפרלמנט - עלתה תמונה נוספת של הצדעת 'קנל', של דיודונה עם קומיקאי ושחקן צרפתי מוכר בשם 'רמאזי', כשמאחוריהם בימת תיאטרון. התמונה עוררה אמנם הדים בתקשורת, אך לא הובילה עד כה לצעדים אופרטיביים מצד הממשל הצרפתי.

 

"רק השבוע היה רצח של רקדנית ריקודי עם צרפתיים, ככל הנראה בידי ג'יהדיסט. דיודונה עצמו חזר לאחרונה מביקור מתוקשר באיראן, שם התקבל בזרועות פתוחות ובכבוד מלכים על ידי נציגי הממשל, כך שהכיוון ברור. ואם בפרלמנט הצרפתי - המקום הכי קדוש לצרפתים - מצדיעים בפנים גלויות, אז הבעיה גדולה מאוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנהל מלחמת תודעה. דיודונה
צילום: AFP
דרישה לאתר את המצדיעים. חבר הפרלמנט מאיר חביב
מומלצים