שתף קטע נבחר

כך מתכנן משה כחלון לפתור את משבר הדיור

ההסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגת כולנו חושף את התוכנית של כחלון לטיפול בנדל"ן: המדינה תקבע מחיר קבוע ונמוך לקרקע והקבלנים יתחרו ביניהם על מחיר הדירה הסופי ("מחיר למשתכן"). 80% מהדירות במכרזים ייבנו לזוגות וליחידים מעל גיל 35 וכמו כן יוגדל מלאי הדיור הציבורי

תוכנית כחלון לטיפול במשבר הנדל"ן נחשפת: ההסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגת כולנו שתוכנו נחשף הערב (א') כולל שורה ארוכה של צעדים בתחום הדיור. בנוסף לכך, כולל ההסכם את צמצום הפטור ממס על הפרשות פנסיוניות לחוסכים מעשירון ההכנסה העליון.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

כחלון: נעלה ל-20-25% מס רכישה למשקיעים

ירידה של 7% ברכישת דירות על ידי משקיעים

המשנה לנגידה: מ-2007 התייקר הדיור ב-97%

 

ההסכם כולל את הצעדים שהבטיחה כולנו להעביר בתחום הדיור, במסגרת מצע הבחירות שלה. על פי ההסכם, רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון יוכפפו למשרד האוצר, שבראשו יעמוד משה כחלון. כמו כן, המונופול של רשות מקרקעי ישראל על שיווק קרקעות יופקע וחברת "דירה להשכיר" במשרד האוצר תהיה רשאית גם היא לשווק קרקעות מדינה. גם תכנון הקרקעות ייפתח לגופים נוספים ומשרד הבינוי, חברת עמידר, חברת דירה להשכיר, קק"ל, הרשויות המקומיות וחברת ערים יהיו רשאיות לתכנן קרקע לבנייה.

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

שיווקי קרקעות במחיר למשתכן, יותר דירות ציבוריות

המהלך המשמעותי ביותר שמפורט בהסכם הוא הכלת השיטה הנהוגה במכרזי "מחיר למשתכן" על רוב שיווקי הקרקעות. בשיטה זו, המדינה תקבע מחיר קבוע ונמוך יחסית לקרקע והקבלנים יתחרו ביניהם על מחיר הדירה הסופי כאשר הקבלן שיציע את המחיר הנמוך ביותר יזכה. בנוסף, 80% מהדירות בכל מכרז ישמרו לזוגות צעירים וליחידים מעל גיל 35 שרוכשים את דירתם הראשונה.  צעד זה, כך מקווה כחלון, צפוי להוריד את מחירי הדירות.

 

על מנת להגדיל מלאי הדירות הציבוריות, קובע ההסכם הקואליציוני כי החברות המשכנות יקבלו תקציב ייעודי לבניית עוד 700 דירות בשנה. לחברות תהיה אפשרות לרכוש 5% מהדירות בכל פרויקט שייבנה. לחברת עמידר תינתן גם הרשות לתכנן ולבנות במרחבים ציבוריים (קרקעות חומות).

 

צמצום הפטור על הפרשות פנסיוניות, לצד העלאת מס הרכישה על דירות להשקעה, יהיו שני צעדי המיסוי העיקריים במסגרת תקציב 2015-2016 שתעביר הממשלה לכשתוקם. בנוסף, ידרשו קיצוצים משמעותיים בתקציב על מנת לעמוד בתקרת ההוצאה, בפרט מאחר שההסכמים עם יהדות התורה כוללים התחייבות להגדיל את קצבאות הילדים ואת תקציב הישיבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שר האוצר הנכנס, משה כחלון
צילום: רויטרס
מומלצים