שתף קטע נבחר

עונת החתונות: 80% מהחילונים לא רוצים נישואים ברבנות

51% מכלל האוכלוסייה בחרו בחתונה אורתודוכסית - אבל בקרב הנשאלים שאינם חרדים, ובהם גם דתיים - 54% מעדיפים נישואים שאינם אורתודוכסיים. בקרב האוכלוסייה החילונית הנתונים מובהקים: 80% לא רוצים להינשא ברבנות. סקר שערכה עמותת חדו"ש חושף את הפערים

בדיוק ביום שבו נפתחת עונת החתונות, ל"ג בעומר - הכריז בנימין נתניהו כי הצליח להקים את ממשלתו הרביעית, ובה האחראים הכמעט-בלעדיים לענייני הדת והמדינה יהיו החרדים. ואיך זה משפיע על הציבור החילוני? סקר חדש חושף את מימדי הפער בינם לבין הממסד הדתי הממלכתי: 80% מהם היו בוחרים להם או לילדיהם בנישואים מחוץ לרבנות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בסקר, שנערך השבוע על ידי מכון סמית עבור עמותת חדו"ש, הוצגו בפני 500 המרואיינים (מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל), ארבע אפשרויות לנישואים, והם התבקשו לבכר אחת מהן: 51% בחרו בחתונה אורתודוכסית (ירידה של 17% ביחס לנתון האחרון מ"מדד הדת והמדינה" 2014), 28% מעדיפים נישואים אזרחיים, 17% - חתונה דתית של הזרם הרפורמי או הקונסרבטיבי, ו-4% היו בוחרים בחיים מושתפים ללא נישואים רשמיים.

 

צפו: ל"ג בעומר בערוץ יהדות :

 

בניתוח לפי הגדרות דתיות, נמצאו פערים אדירים בין הקבוצות השונות: 100% מהחרדים, 96% מהדתיים ו-65% מהמסורתיים יבחרו להם או לילדיהם חופה אורתודוכסית כדת משה וישראל, אך בקרב החילונים 80% יימנעו ממנה - רובם לטובת נישואים אזרחיים. בין כלל הנשאלים הלא-חרדים, בחרו 54% בנישואים שאינם אורתודוכסים, ו-46% יתחתנו ברבנות.

 

"בני ערובה של אינטרסים פוליטיים"

מנכ"ל עמותת חדו"ש ("חופש דת ושוויון"), הרב עו"ד אורי רגב, התייחס לממצאים, ואמר: "הסקר מוכיח בבירור

שמספר הזוגות הישראלים החפצים להשתחרר מכבלי הרבנות הולך וגדל". לדבריו, "דווקא עתה, ל"ג בעומר, ועם השלמת הרכבת הקואליציה, חשוב לבקר בחריפות את העובדה שעשרות-אלפי זוגות ישראלים החפצים להתחתן ללא הרבנות, הופכים לבני ערובה של אינטרסים פוליטיים זרים".

 

"לא רק שהמונפול של הרבנות אינו תורם לשמירת היהדות; הוא משניא את היהדות על הציבור הרחב, וגורם לכך שהוא מזהה אותה עם קנאות אפלה וחשוכה", הוסיף מנכ"ל חדו"ש. "סביר מאוד שתוך זמן לא ארוך המדינה תשוב לבחירות, ואז יבוא הציבור חשבון עם מי שמשליט את המפלגות החרדיות על חיינו. אז תהיה הזדמנות נוספת להנהיג חופש נישואין בישראל. את ההזדמנות הזאת אסור יהיה להחמיץ".

פורסם לראשונה 07/05/2015 14:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבים אומרים ""לא" לרבנות
צילום: לימור אדרי
"המונופול משניא". הרב ד"ר אורי רגב
צילום: לימור אדרי
מומלצים