שתף קטע נבחר

זהירות, דיינים קיצוניים בדרך

השאלה אם הליך גירושים ייסחב, או האם בעל יוכל לסחוט את אשתו בדרך לגט המיוחל – תהיה תלויה במידה רבה בזהות הדיינים שייבחרו. מדינת ישראל אינה יכולה להיות נתונה למרות הפוליטית או הרוחנית של מי שאינם מכירים בה, ובזים לצרכי החברה הישראלית, אבל זה בדיוק מה שיקרה כאן בקרוב

ההחלטה להעביר את ראשות הוועדה למינוי דיינים לידי פוליטיקאים חרדים, עם העברת תחום הדיינים ממשרד המשפטים למשרד הדתות - צריכה להדיר שינה מעיניהם של תושבי מדינת ישראל – דתיים, חילונים וחרדים. לא מדובר כאן במאבק על תפקידים וג'ובים בין קבוצות פנים-מגזריות. הנושא המרכזי שעל סדר היום הוא אופיה של המערכת השיפוטית שתעצב את חיי המשפחה בישראל בדור הקרוב.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

השאלה אם הליך גירושין ייקח חצי שנה, או ייסחב לשלוש ואף ארבע שנים - תלויה באופיו של הדיין שיישב בדין. השאלה האם בעל יוכל לסחוט את אשתו (או להיפך) לעוד ועוד ויתורים כספיים, כדי להשיג את הגט המיוחל – תהיה תלויה במידה רבה בזהותם של הדיינים שייבחרו.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

האם גיורים שנעשו על ידי רבנים אורתודוכסיים ברחבי העולם יוכרו על ידי בתי הדין, או שמא יוערמו על יהודים אלה קשיים בדרכם לעלות לארץ? גם השאלה הזו תיקבע על ידי הדיין שתיק כזה יגיע לידיו.

 

האם יעודדו הדיינים את הסכמי הקדם-נישואין מונעי העגינות, או שמא יבקשו לתקוע בהם גלגלים? הנה עוד שאלה שתושפע לא במעט מתפיסות העולם של הדיינים.

 

דיינים עם תפיסה אידיאולוגית קיצונית

על מנת להסיר כל ספק, מצויינות ומקצוענות, רגישות ומזג שיפוטי אינם נחלתו של מגזר אחד של

תלמידי חכמים ודיינים. דיינים מעולים ומוכשרים יש בכל המגזרים, כמו גם כאלה שאינם עושים את עבודתם נאמנה.

 

אבל שיטת מינוי הדיינים בישראל פסולה במהותה, בהיותה פועל יוצא של השתייכות מגזרית, ולא של עמידה בכישורים והתאמה. האם מישהו יכול לדמיין כי שופטים יקבעו לפי השאלה אם תמכו בבחירות ב"ליכוד" או ב"מרץ"? זה מה שקורה כבר היום בוועדה למינוי דיינים.

 

עד כה נשמר סוג של איזון כאשר יו"ר הוועדה היה גם שר המשפטים, שאמור בדרך כלל לייצג תפיסה רחבה ולאומית ביחס למערכת בתי הדין. אולם המפתח למינוי הדיינים הופך להיות נתון לשליטת האגף הקיצוני של הפוליטיקה החרדית, במסגרת העברת סמכויות למשרד הדתות. אותו אגף פוזל לעבר דעות קיצוניות, המקשות מאוד על נקיטת סנקציות כלפי סרבני או סרבניות גט.

 

במצב כזה, אופי הדיינים הממונים לא ייגזר מכישוריהם ויכולותיהם, כי אם מקרבתם האידיאולוגית להשקפות הנוקשות ביותר. לגישה זו יש מקום בהלכה, ומי שחפץ לאחוז בה אף רשאי לעשות כן, אולם אי אפשר לתבוע מהחברה בישראל להינשא כדת משה וישראל, ואחר כך בעת צרה ומצוקה להסיר כל אחריות, ולהשאיר אלפים בעגינות מהחיים בשל עמדות אלו.

 

מדינת ישראל זקוקה לדיינים אמיצים שיפסקו כדרכה של תורה, ברוחו של הרב הרצוג זצ"ל, שביסס את מערכת בתי הדין הרבניים ואת כלליה. היא זקוקה למעוף, לתעוזה ורגישות של הדיינים הגדולים הרב עובדיה יוסף זצ"ל והרב אברהם שפירא זצ"ל. מדינת ישראל איננה יכולה להיות נתונה למרות הפוליטית או הרוחנית של מי שאינם מכירים בה, ובזים לצרכיה של החברה הישראלית.

 

  • הכותב הוא ראש ארגון רבני "צהר" ורבה של העיר שהם

פורסם לראשונה 06/05/2015 14:17

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר
צילום: גבי מנשה
"תתעוררו"
צילום: גבי מנשה
מומלצים