שתף קטע נבחר

מרכיבים עדשות? המדריך לבחירת התמיסה הנכונה

למה חשוב לשמור על עדשות המגע נקיות, מהי הדרך הנכונה לשמור על הייגיינה, ואיזה סוגי תמיסות יכולות לעזור? אופטומטריסט מסביר

למה אנחנו זקוקים לתמיסה בשימוש בעדשות מגע? מרבית הבעיות והסיבוכים בעיניים בקרב מרכיבי עדשות המגע נובעים כתוצאה מאי שמירה על היגיינה רצויה בזמן הרכבת והסרת העדשות ומשימוש לא נכון בהן. כדי להימנע מכך יש להבין שהרכבת עדשות מגע חודשיות או דו שבועיות מחייבת גם שימוש בתמיסות.

 

חשוב להבין כי שימוש בתמיסה לא מתאימה עלול לגרום לנזק לעין. היצע התמיסות כיום הינו גדול מאוד. לתמיסות הרב תכליתיות יש שלושה תפקידים עיקריים: שטיפה, חיטוי והשריית עדשות המגע לאחר הרכבתם.

 

עוד כתבות בערוץ בריאות העין

העיניים אדומות? מהן הסיבות - ואיך תטפלו

עין יבשה: האם התופעה מחמירה בנשים בגיל המעבר?

גם לגברים: מסגרות אופנתיות למשקפיים

 

בשוק קיימות כיום שלושה סוגים עיקריים של תמיסות:

 

1. תמיסה רב תכליתית

מבצעת שלוש פעולות במוצר אחד: שטיפה, חיטוי והשרייה והיא מתאימה לכלל עדשות המגע למעט עדשות מגע קשות.

 

התמיסה יוצרת חיץ לסיוע במניעת משקעים והסרת לכלוך, ומספקת את האופציה להרכיב עדשות מגע בנוחות במשך 16 שעות ומתאימה לעדשות הדור החדש- סיליקון הידרוג׳ל. בנוסף, התמיסה מכילה מערכת חיטוי כפולה שמחוללת בעדשה ניקיון אנטי-מיקרוביאלי יוצא דופן.

 

התמיסה משמרת את לחות עדשות המגע באמצעות יצירת מעטפת לחות סביב העדשה ושיפור תכונות הרוויה של כל פני שטח העדשה. בצורה זו התמיסה מסוגלת להסיר משקעי חלבונים ולהפחית משקעי שומנים מעל שטח הפנים של עדשות המגע.

 

עדשות מגע ידועות כבסיס לצבירת מיקרו-אורגניזמים ומשקעים, שעלולים להצטבר על פני שטח עדשת המגע אם לא מסירים את המשקעים והחומרים שנספחים אל העדשה.במשך הזמן המשקעים שהצטברו יפגעו בנוחות ובאיכות הראייה ויהוו גורם סיכון לזיהום. בנוסף על לחות ארוכת טווח, תמיסת החיטוי הרב שימושית הינה בעלת פעילות אנטי חיידקית חזקה, המקושרת למערכת החיטוי הכפולה.

 

2. תמיסת מי חמצן

תמיסה זו מנקה את העדשות עם מי חמצן ולכן היא תמיסה חזקה יותר מבחינת חיטוי. תמיסת מי החמצן מיועדת בעיקר לאלו המרכיבים עדשות מגע קבועות ולאלו המרכיבים עדשות מגע חודשיות אך סובלים מהצטברות חלבונים ושומנים על העדשה ומרגישים שאחרי כמה ימים של הרכבה הם מסתכלים דרך ״מסך" מלוכלך.

 

לתמיסת מי חמצן אסור לבוא במגע עם העין בטרם נוטרלה, הוראות האופטומטריסט חשובות מאוד ומשתנות מתמיסה לתמיסה. תמיסות סוג הנ"ל מצריכות כדור לנטרול מי החמצן.

 

3. תמיסת סליין

 תמיסת שטיפה בלבד, אשר לא מחטאת כלל את עדשות המגע. מרכיבי עדשות רבים רבים טועים ומשתמשים בה בתור תמיסת השרייה וחיטוי ובכך גורמים נזק לעין שכן הדבר דומה לשטיפת ידיים ללא סבון, תמיסת סליין מיועדת בעיקר לעדשות יומיות ושטיפת העדשות לאחר ההשריה בתמיסת החיטוי.

 

לתמיסות תפקיד חשוב בשימוש עם עדשות המגע. תמיסה מתאימה תעניק לכם תחושה נוחה יותר ותסייע בשמירה על בריאות העין. התאמה נכונה של התמיסה על פי סוג העדשה ואורח חייכם עשוי לצמצם את הבעיות הנפוצות המתעוררות אצל מרכיבי העדשות.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לשמור על היגיינת עדשות המגע
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים