שתף קטע נבחר

המשרד הזניח יפוצל לשניים; איוב קרא פונה לבי"ח

חצי שנה בלבד אחרי איחודו לצורכי חיסכון, משרד האסטרטגיה והמודיעין שוב יחולק. כץ יהיה שר המודיעין והתחבורה, לארדן הוצע משרד האסטרטגיה - והוא סירב. גם פגישת רגב-נתניהו הסתיימה בלי סיכומים. היום יימשך סבב הפגישות. לפני ההשבעה: איוב קרא פונה מהכנסת לביה"ח הדסה, אחרי שחש ברע

 

איוב קרא מפונה לבית החולים ()
איוב קרא מפונה לבית החולים

רק בנובמבר האחרון אוחדו המשרד לענייני מודיעין והמשרד לנושאים אסטרטגיים למשרד משותף - וכבר הם מפוצלים, כדי לפצות את בכירי הליכוד המאוכזבים. אתמול (יום ד') קיבל השר ישראל כץ את משרד המודיעין, לצד משרד התחבורה שבראשו עמד גם בממשלת נתניהו השלישית. את תפקיד השר לעניינים אסטרטגיים התכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו להעניק לגלעד ארדן בניסיון לפייסו לאחר שלא נמצא לו תפקיד בכיר בשורות הממשלה, אולם נכון לאמש נראה היה כי ארדן מסרב להצעה זו.

 

כץ היה ראשון חברי הליכוד שהסכים להצעה שהגיש לו נתניהו. ארדן ערך אתמול שתי פגישות עם נתניהו במהלך היום, והשניים קבעו להיפגש פעם שלישית, לאחר שלא הגיעו לסיכומים. ח"כ מירי רגב, האישה הראשונה בליכוד והשלישית שהגיעה למשרדו של נתניהו, יצאה מהמשרד בשעת לילה - גם כן ללא סיכומים. אחד מחברי הליכוד שדרש תפקיד שר, ח"כ איוב קרא, חש חולשה ופונה מהכנסת לבית חולים הדסה עין כרם בירושלים ושם עבר בדיקות. הוא בהכרה מלאה ומתקשר עם הרופאים והסובבים אותו.

 

נתניהו צריך כל קול, וכמובן גם את קולו של קרא, כדי להגיע ל-61 הח"כים הדרושים להקמת ממשלה.

 

עד נובמבר האחרון פעלו המשרד לעניינים אסטרטגיים והמשרד לענייני מודיעין בנפרד, אולם אז החליטה הממשלה לאחד את השניים למשרד אחד, שזכה לשם משרד המודיעין, במטרה לחסוך בעלויות החזקתם של שני משרדי ממשלה. בהסברים למהלך האיחוד נטען אז כי ממילא שני המשרדים עוסקים בנושאים המשיקים זה לזה, ואיחוד התפקידים יחסוך בתקציבים וימנע מצב של כפילויות תפקידים.

רגב. הפגישה עם נתניהו הסתיימה ללא סיכומים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
רגב. הפגישה עם נתניהו הסתיימה ללא סיכומים(צילום: עידו ארז)

אלא שכעת, כחצי שנה בלבד לאחר שעמד בראשות הממשלה שהובילה את מהלך האיחוד, מוביל נתניהו מהלך של פיצול מחדש - במטרה לייצר תפקיד נוסף ולהקל ולו במעט על הפער בין הביקוש הרב לתפקידים בשורות הליכוד לבין מספר התיקים המצומצם. וכך, יקומו פעם נוספת בנפרד המשרד לעניינים אסטרטגיים והמשרד לענייני מודיעין, ובראשות האחרון יעמוד שר התחבורה כץ.

 

התועלת של מהלך הפיצול היא ככל הנראה פוליטית בעיקרה, אולם המשמעות היא גם כלכלית - המשרד המאוחד כולל בסך הכול 20 תקנים של עובדים, ופיצולו לשני משרדים יוביל למינויים נוספים, שכן יידרשו לפחות עוד מנכ"ל, עוד מזכירות ועוד נהגים, לצד שורה של משרות אמון שככל הנראה יצורפו לעסקה. זאת, כאשר ממילא משרד המודיעין הוא "הבן החורג" במערכת הביטחון, ובתקופת הממשלה היוצאת כשבראשו עמד יובל שטייניץ לא הצליחו אנשיו להשיג דריסת רגל אמיתית בגופי המודיעין בישראל וניצבו בעמדת נחיתות תמידית מול אנשי משרד הביטחון.

 

את סבב הפגישות החל נתניהו אתמול לפי דירוג חברי הכנסת ברשימה, והקושי העיקרי נוגע לשרים הבכירים במפלגתו שמצפים כי ההישג בבחירות יבוא לידי ביטוי בשדרוג אישי שלהם. היום יימשך סבב הפגישות. השבעת הממשלה אמורה להתקיים הערב, בסביבות השעה 19:00.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי ינובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
השר כץ. גם מודיעין, גם תחבורה
צילום: ששון תירם
מומלצים