שתף קטע נבחר

"הישראלים בפסיכוזה - קונים עוד ועוד דירות"

ערן ניצן, סגן הממונה על ענייני נדל"ן ופנים באגף התקציבים במשרד האוצר, מגיב לביקורת על היוזמה להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה: "צריך לטפל בתופעת המשקיעים באופן אגרסיבי. התופעה שבה קפצנו מ-3% לכמעט 9% מאזרחי ישראל שמחזיקים שתי דירות ומעלה היא בלתי נסבלת"

באוצר מגיבים על חיצי הביקורת נגד היוזמה להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה : בכנס השנתי של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) המתקיים באילת, הבהיר ערן ניצן, סגן הממונה על ענייני נדל"ן ופנים באגף התקציבים במשרד האוצר, כי תופעת המשקיעים היא אנומלית. "התופעה שקפצנו מ-3% לכמעט 9% מכלל אזרחי ישראל שמחזיקים בשתי דירות ומעלה היא בלתי נסבלת", אמר ניצן, "זה לא קורה בעולם - זה קורה כאן".

 

לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן :

 

ניצן הבהיר כי במשרד האוצר פועלים בשתי גזרות עיקריות: הגדלת היצע הדיור, בין היתר באמצעות פינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ; לצד טיפול אגרסיבי בתופעת המשקיעים. "הישראלים מצויים כמעט בפסיכוזה ורצים לקנות עוד ועוד דירות", אמר, "הדירות הללו הולכות ומתרכזות בפלחי אוכלוסייה ספציפיים. כמובן שזה מאפשר לחלק מהאוכלוסייה לשכור דירות - אבל התופעה זו תעצב את החברה הישראלית בשנים הקרובות".

 

נציג האוצר ציין כי במשרדו "מאמינים ששוק השכירות צריך להתפתח, אבל לא על ידי משקיעים פרטיים אלא באמצעות גופים מוסדיים - בנקים וחברות ביטוח - שיבנו פרויקטים למגורים וישכירו דירות לאזרחים. זה לא בעל הבית שמרים טלפון לדייר ואומר לו לפנות את הדירה כי הבת שלו חוזרת לגור בה. זה גוף מוסדי שנותן חוזה ל-5 שנים, וזוג צעיר יכול להירגע רגע", אמר.

 

בהמשך ביקש ניצן מהקבלנים "לראות את הדברים בפרספקטיבה". לדבריו, גם בשנות ה-70 של המאה הקודמת חווה המשק הישראלי עליות במחירי הדיור - ואחריהן ירידות. "זה לא סוד שהירידות יגיעו, השאלה היא מתי. אנחנו משוכנעים שהירידות יגיעו. התפקיד שלנו הוא לקדם החלטות שיובילו לירידת מחירים - ואני לא בטוח שכל הקבלנים שיושבים בחדר רוצים בכך", טען.

 

עוד הוסיף כי "לעליות המחירים בשוק הדיור אין רק אספקט מורכב של זוג צעיר שמתקשה לקנות דירה, אלא בזה שזוגות צעירים משתעבדים למשכנתא - ומבחינתנו זה לא יצרני. אסור לשעבד את המשק ולכן אנחנו רוצים להתמודד עם עליות המחירים. אחנו בעיצומה של עלייה חסרת תקדים במחירים, ובממשלה יש קונזצנזוס שהתופעה הזו מחייבת טיפול והקצאת משאבים - ובימים אלה אנו מנסחים את הדרכים לעשות זאת".

 

"מה שקורה בשוק הדיור היום ישפיע על החברה הישראלית ועל המבנה והפערים בה הרבה מאוד שנים", הוא המשיך, "אם סביבת הריבית תמשיך להיות נמוכה, כמובן שהלחצים הללו יימשכו. בנק ישראל הוא פונקציה חזקה ביותר של עליות מחירים, ולממשלת ישראל כמעט ואין כלים להתמודד עם זה. יוצא שמבחינתנו סביבת הריבית הנמוכה היא עובדה, מה שמחייב אותנו לכלים יותר אגרסיביים".

 

"קניית דירה זו ההשקעה הכי בטוחה היום"

על דברים אלה מיהרו משתתפי הכנס להגיב. "אם אני צריך לתת ציון לדרך שבה טיפלה הממשלה הקודמת בשוק הדיור זה כישלון חרוץ", אמר ראול סרוגו, מנכ"ל סרוגו חברה לבנייה ויו"ר ארגון הקבלנים בראשון לציון. "תוכנית מע"מ אפס, למשל, הקפיאה את השוק, וברגע שהשתחרר הקפיץ המחירים עלו אפילו יותר ממה שהיו צפויים לעלות. עדיף שלא תעשו שום דבר", פנה אל ניצן.

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

"יש קו עלייה מסוים של מחירי הדיור, ואז תהיה עצירה מסוימת - אבל מיד אחרי כן יראו את הבלוף הגדול והמחירים יעלו מהר יותר. גם מחירי השכירות יעלו", הוא המשיך, "והציבור צריך לדעת: אין כאן ואקום. דירה היא מוצר צריכה בסיסי, אנשים צריכים מקום לגור. זה שמקטינים את הביקוש לדירות להשקעה זה לא פותר את הבעיה - להיפך זה מחריף אותה".

 

יגאל דמרי, מנכ"ל חברת י.ח דמרי, טען כי ממשלת ישראל לא רוצה להוריד את המחירים גם היום. "יש היום חוק לעידוד דירות להשכרה - קבלו פטור ממסים ובנו דירות להשכרה לזוגות צעירים. אבל המשקיעים לא צריכים טובות - הם קונים במחיר מלא ומשכירים את הדירות במחירי שוק", אמר. "אבל מה המדינה רוצה? להרוויח יותר כסף. הגיע הזמן שהמדינה תתרום מעצמה, תצמצם במיסוי - וזה יוריד את המחירים. ברגע שתעלו למשקיעים את המסים, הם יעלו את השכירות - והזוגות הצעירים ישלמו על זה".

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, דימה את הרצון של האוצר להגדיל את המיסוי להרעבת הגוף בזמן דיאטה. "האוצר רוצה להרעיב את הגוף עוד פעם", אמר, "אבל צריך לפעול הפוך - לא להעלות מסים, אלא להוריד מסים, אתם רוצים שוק שכירות בישראל? פתחו אותו. אי אפשר לפתח אותו ב-300-400 דירות בשנה. יאיר לפיד הבטיח 150 אלף דירות עוד 10 שנים – אז עוד עשור נדבר על הכבדת המיסוי".

 

דנוס טען כי "דירה היא לא משהו ספקולטיבי - זו ההשקעה הכי בטוחה בישראל היום. בסופו של יום, אין במדינת ישראל שוק שכירות מוסדי. הוא לא קיים. במדינות ה-OECD מדובר ב-15%. מי שמקיים את שוק השכירות בישראל הם משקיעי הנדל"ן". איילת רוסק, מנהלת סקטור נדל"ן בבנק ירושלים, הוסיפה כי "בגלל הצהרות כמו של האוצר, אנשים רצים לקנות דירות ואנחנו רואים התנפלות על דירות והמחירים ממשיכים לעלות. אבל צריך לשים לב שבעוד שמספר משקיעי הנדל"ן עלה, אבל מספר מחוסרי הדיור לא עלה".

 

רו"ח שחר זיו, שותף מנהל בקבוצת זיו האפט, ציין כי "למיסוי יש הרבה פנים, אפשר לדכא אותו קצת, אבל העלאת מסים תעלה את השכירות ולכן צריך להתמקד בהגדלת ההיצע. צד המיסוי הוא קומסטי בלבד ומסוכן - כי לא ידוע מה תהיה התוצאה". דניאלה פז ארז, מנכ"לית חברת פז הנדסה וכלכלה, הוסיפה כי "אנו נמצאים בתוך תהליכים שכדאי להאיץ את רובם, וטוב שהממשלה כרגע לוקחת את עצמה בידיים, אבל שאף אחד לא ישלה את עצמו שזה יקרה מחר בבוקר , ואני לא חושבת שהשר הנכנס חושב שזה יקרה מחר בבוקר".

 

התאחדות התעשיינים: צריך לבנות 50 אלף דירות

גם שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, השתתף בכנס והתייחס ליוקר הדיור. "מי שקובע את מחיר הקרקעות ואת עלות הבנייה זה לא אנחנו", מתח ביקורת על התנהלות הממשלה לגבי שוק הדיור, "חייבים לשחרר קרקעות ולבנות לפחות עוד 50 אלף דירות ב-3-4 השנים הקרובות". לדבריו, "עד שלא יבנו יותר באזור המרכז - מחירי הדירות לא יירדו".

 

כמו מנכ"ל משרד הבינוי שהתבטא בנושא מוקדם יותר היום, גם ברוש ביקר בחריפות את היוזמה של שר האוצר הנכנס, משה כחלון, להעלות את מס הרכישה למשקיעים. "מי שחושב שהטלת מסים תפתור את בעיית מחירי הדירות פשוט טועה", טען, "אם לא יקנו דירות בארץ פשוט ירכשו אותן בארה"ב - וזה עלול להשפיע לרעה על שוק השכירות". עם זאת, הוא סיים את דבריו בתקווה "שכחלון יהיה כחלון. אני מקווה שהוא יהווה צלע שלישית עמנו ועם ההסדרות ויחד ניצור עתיד טוב יותר, כך שתוך שנה וחצי-שנתיים נתחיל לראות תוצאות, הן בדיור והן בתעשייה".

 

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, התלונן על היעדר ההכשרה של עובדים ישראלים בענף הבניין. "קיבלנו מהמדינה 80 מיליון שקל להכשרת עובדים ישראלים לבניין, אבל המחיר שאנחנו מקבלים עבור כל תלמיד יקר הרבה יותר מבפועל. אנחנו לא מתנגדים להעסקת עובדים זרים בענף, אבל הם מקבלים הרבה יותר – כי הם מוכשרים לכך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
צילום: ג'ורג' גינסברג
משה כחלון
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים