שתף קטע נבחר

מגת ועד ביליארד ודיג: חוקים איסלאמיסטים

בתימן אסרה אל-קאעידה על לעיסת גת. דאעש אוסרים על 8 מיליון נתיניהם ללעוג ליריב בסנוקר ולפי הטענות דורשים לכרות את ראשי "שחקני" כדורגל השולחן. ומה ההבדל בעונש בין בוגדים שקיימו יחסי מין לבין אלו שטרם שכבו?

מספר התושבים שחיים תחת שלטון מלא או חלקי של המדינה האיסלאמית מגיע כמעט למספר תושבי ישראל - ואלו נאלצים לחיות תחת אין ספור חוקים, חלקם הזויים, חלקם מזעזעים. מסמכים שנלקחו מערוצי המדיה החברתית של דאעש חושפים כמה מאותם חוקים שנכפים על קרוב ל-8 מיליון הנתינים של דאעש.

 

עוד בחדשות

הפנים של ישראל בעולם: 'לא צריך לפחד ממני'

בכרמל ובביתוניה: "הנכבה עוד לא הסתיימה"

 

כך, למשל, דאעש מתיר לאנשיו לשחק ביליארד, אבל אוסר עליהם ללעוג ליריב ולקלל במהלך המשחק. כמו כן, אסור גם להמר. חוקים דומים נוגעים לכדורגל שולחן, ושם יש גם תוספת. "יש לכרות את ראשי 'שחקני' כדורגל השולחן, כדי שהם לא ייראו כמו פסלים", נכתב.

בדייר א-זור אסור לדוג עם רימוני יד ()
בדייר א-זור אסור לדוג עם רימוני יד

לשחק ביליארד מותר, לקלל במשחק - אסור ()
לשחק ביליארד מותר, לקלל במשחק - אסור

ב"דיילי מייל" נכתב כי במחוז דייר א-זור קיימים חוקים מיוחדים לדייגים. דאעש אסר שם את השימוש באמצעים חשמליים ובחומרי נפץ במהלך דיג - כדי להגן על הסביבה. דיג עם חומרי נפץ הייתה אחת הפעילויות החביבות על סדאם חוסיין. הדוקומנטריסט הצרפתי ג'ואל סולר סיפר כי הדיקטטור העיראקי היה משליך חומרי נפץ לאגם. "הוא אהב דיג, אבל דיג עם רימוני יד. אז כשהוא היה הולך לדוג, הוא היה לוקח צוללן ורימון יד. הוא היה זורק את הרימון למים, ופתאום היו מאות דגים מתים".

 

חוקים אחרים, שחלקם כבר פורסמו בעבר, נוגעים לאיסור להשתמש בטלפון חכם, וכמובן גם לקהילה הגאה - הומוסקסואליות היא פשע שדינו מוות. דינם של בוגדים שנתפסו בפעילות מינית הוא סקילה. זוגות שניהלו רומן ולא הספיקו לקיים יחסי מין נשפטים "רק" ל-100 מלקות וגירוש מהקהילה.

 

דאעש על סף כיבוש רמאדי

בינתיים, ממשיך ההרג ההמוני שמבצעים אנשי דאעש. רשת סקיי בשפה הערביית דיווחה כי 200 בני אדם, בהם אנשי כוחות הביטחון ואזרחים, נהרגו בהתקפות של ארגון המדינה האיסלאמית בעיר רמאדי שבמערב עיראק. אנשי הארגון פוצצו הלילה שש מכוניות תופת במרכז העיר. היום אישרו גורמים בעיראק ובדאעש כי חמושי הארגון הניפו את דגלם מעל מטה הממשל המקומי בעיר, והעיר החשובה קרובה ליפול לידיו של דאעש. 

צבא עיראק נלחם מול דאעש ברמאדי - וניגף (צילום: AP) (צילום: AP)
צבא עיראק נלחם מול דאעש ברמאדי - וניגף(צילום: AP)

גת בתימן. אל-קאעידה אוסר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גת בתימן. אל-קאעידה אוסר(צילום: רויטרס)

דאעש הוא לא הארגון האיסלאמיסטי היחיד שכופה תקנות מוזרות. זרוע אל-קאעידה בתימן כפתה איסורים על לעיסת גת, שאותה מגדיר ארגון הבריאות העולמי כסם נרקוטי. שליטי העיר מוקלה פרסמו אתמול עלונים שבהם נכתב כי לעיסת גת אסורה, ובתמונות שהופצו ברשתות החברתיות נראו אנשי השבטים השולטים מעלים באש ערימות של עלי גת ברחובות, ואחרים בודקים משאיות שמובילות גת - ומפנים אותן לאחור, אל מחוץ לעיר. 

 

"גת היא בעיה כפולה", אמר לסוכנות הידיעות AP סאלם דיין, סוחר במוקאלה. "אם אתה אוסר על כך, לאנשים לא יהיה מה לעשות כדי להעביר את הזמן. אם אתה מתיר, אתה גורם למעמסה כלכלית. אדם יכול להוציא בין 5 ל-50 דולר על גת בכל קנייה".  המורה לשעבר אחמד בסלמה בירך על האיסור, ואמר שגת "הרסה את החיים של משפחות שלמות", אבל המכורים ימצאו כנראה דרך להמשיך וללעוס. עוואד בין דאגר, עובד ממשלה, אמר כי לתימנים אין אלטרנטיבות לשעות הפנאי, פרט לגת. "אני לא יכול לדמיין את חיי בלי גת".

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסור לקלל בביליארד. חוקי דאעש
מומלצים