שתף קטע נבחר

"הרב המציצן" - לכלא: 150 הצצות לטובלות במקווה

שש שנות מאסר וחצי נגזרו על הרב בארי פרוינדל, ראש מערך גיור ומבכירי הרבנים באיגוד האורתודוכסי, לאחר שהורשע ב-52 סעיפי מציצנות: "באופן ממושך הפר הרב את הביטחון שתלו בו הנשים שהגיעו לגיור, והתעלל בהן באמצעות הכוח שהיה לו עליהן. בעודן טובלות, הן תועדו בחשאי עירומות"

הרב הבכיר קיווה לעבודות שירות – אך בית המשפט חשב אחרת: שש שנות מאסר וחצי נגזרו בסוף השבוע על "הרב המציצן" בארי פרוינדל (63), שהואשם בהתקנת מצלמות וידיאו במקווה הטהרה השייך לקהילת "קשר ישראל" שבראשה עמד, והוא הורשע בלא פחות מ-52 סעיפים הנוגעים למציצנות. בית המשפט החליט לגזור עליו עונש של 45 ימי מאסר על כל קורבן שהוכח כי צילם והקליט – ובסך הכל, כ-2,340 יום.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

במהלך המשפט המתוקשר שהסעיר את ארה"ב, הביע הרב פרוינדל – אחד מבכירי הרבנים, ומי שהנהיג קהילה גדולה בוושינגטון די. סי. - חרטה עמוקה על מעשיו, וציין כי הוא עובד טיפול פסיכולוגי במטרה להירפא מדחפיו.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

עדויותיהן של נשים שהיו קורבנותיו של הרב פרוינדל, חושפות תמונה עגומה. אחת כינתה אותו "סוטה", האחרת - "טורף", וקורבן נוסף תיארה כי היא חשה "מחוללת" על ידו. "המניפולציות שלו היו מתוכננות ומחושבות", העידה אחת הנשים. ובית המשפט קבע: "הוא ניצל את הכוח שהיה לו עליהן לביצוע זממו".

 

"ייקח לי זמן להחלים"

השופט ג'ופרי הלפרין אמר כי הקונטקסט שבו התרחשו מעשיו של הנאשם, בלתי נתפסים: "זהו

מקרה קלאסי של ניצול לרעה של כוח, והפרת אמון. באופן מכוון וממושך הפר הרב את הביטחון שתלו בו הנשים שהגיעו אליו לגיור, והתעלל בהן באמצעות הכוח שהיה לו עליהן. בעודן טובלות במקווה, הן הוקלטו ותועדו בחשאי עירומות, ללא ידיעתן או רשותן".

 

אחת הקורבנות, אמה שולביץ, ציינה בעדותה כי הרב אמר לה מפורשות, שלא תשים דבר מול הרדיו שבמקלחת. ב"אלמיינר" נכתב כי אמרה: "טבילה זה דבר שצריך להיות בין אישה לאלוהים, לא בין אישה לרב".

 

בחודש אוקטובר האחרון נחשפה הפרשה, לאחר שהרב בארי פרוינדל, מחשובי רבני הקהילות בארה"ב, נעצר בחשד להתקנת מצלמות נסתרות במקלחות הנשים שבמקווה קהילת "קשר ישראל" המשתייכת לזרם האורתודוכסי-מודרני, וממוקמת בשכונה היוקרתית ג'ורג'טאון. בקהילה חברים, בין היתר, שר האוצר היהודי בממשל אובמה ג'ק לאו, והסנטור ג'ו ליברמן.

 

עם היוודע גזר הדין, אמרה אחת מקורבנותיו של פרוינדל, לרשת NBC כי "טוב לדעת שמערכת הצדק עובדת, אבל זו בהחלט לא החלמה. ייקח עוד זמן להגיע להחלמה". אחרת שעברה הליך גיור אצל הרב שכיהן, למעשה, כראש מערך הגיור של איגוד הרבנים האורתודוקסים (RCA) בארה"ב - הוסיפה כי "ההבנה שאני קורבן לתקיפה מינית והתנהגות מינית בלתי הולמת, מגעילה אותי. אי אפשר להשתקם מדבר כזה בכמה חודשים קצרים".

 

קהילה במחלוקת

פרוינדל הודה בחודש פברואר האחרון בכל סעיפי האישום נגדו, והורשע בכולם. אך למרות שהקליט מעל 150 נשים, התייחסו האישומים לשלוש השנים האחרונות בלבד, שעליהן לא חלה התיישנות. כך המעשים שעליהם נענש, מיוחסים לשנים 2009-2014 בלבד.

 

פרסומים על כוונה לערער על חומרת העונש. הרב בארי פרוינדל (צילום: AP) (צילום: AP)
פרסומים על כוונה לערער על חומרת העונש. הרב בארי פרוינדל(צילום: AP)

 

עם מתן גזר הדין, לווה הרב באזיקים לריצוי מאסר בכלא, לאחר שהתביעה ביקשה מבית המשפט עונש מאסר שישקף את חומרת המעשה וכמות הקורבנות הגבוהה. על פי "הוושינגטון פוסט", ביקשה התביעה עונש מאסר של 17 שנה, אך בית המשפט הסתפק בשש שנים וחצי – מאסר בפועל, וקנס כספי לכל אחת מהקורבנות.

 

בקשתו של הרב - להתחשב בהשפלה הפומבית שעבר, ולא לגזור עליו מאסר בפועל - נדחתה. עורך הדין ציין עם מתן גזר הדין, כי על אף שהתקבל באופן קשה, הם לא הופתעו מהעונש, וכי הרב פרוינדל יערער על ההחלטה.

 

עם פרסום העונש הכבד שנגזר על הרב, סערה קהילת "קשר ישראל" סביב חומרת העונש של מי שהיה כמעט רבע מאה, רבם הנערץ. "גם רוצחים ואנסים, לא מקבלים כל כך הרבה זמן 'בפנים'", אמר בזעזוע אחד מחברי הקהילה, ל"ג'ואיש פורוורד", בעוד אחר השיב: "הוא בייש אנשים, זה גרוע מרצח".

 

המקרה העסיק את הקהילה היהודית – אך לא רק: הרב פרוינדל הוא דמות מוכרת ומכובדת גם בחוגים אקדמיים. הוא פרופ' בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ג'ורגטאון, ומרצה מבוקש באוניברסיטאות העילית האמריקאיות "קולומביה" ו"ייל". המשפ מחולל סערה רבתי בבירה האמריקאית. מועצת המנהלים של הקהילה הודיע זמן קצר לאחר מעצרו, כי היא משעה את הרב עד לתום ההליכים נגדו ללא תשלום, ובאתר הקהילה הוסר העמוד של "הרב שלנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
45 ימי מאסר לכל קורבן. הרב בארי פרוינדל
מומלצים