שתף קטע נבחר

"עברייני מין דתיים בנ"י הוסתרו מהקהילה"

ה"ניו-יורק פוסט" טוען כי גורם במשרד התובע הכללי העלים במתכוון את שמותיהם של עברייני מין בקהילה האורתודוכסית בברוקלין, בניגוד למקובל במקרים של עבריינות מין. במקביל פורסמה בעיתון רשימה של עברייני מין דתיים שהורשעו, ובהם גם פדופילים שתקפו יותר מפעם אחת

שמותיהם של עברייני מין בקהילה האורתודוקסית בברוקלין הוסתרו מהציבור, כך טוען ה"ניו-יורק פוסט", שקובע כי צ'רלס ג'יי היינס, חוקר עבירות המין בקרב הקהילה היהודית מטעם משרד התובע המחוזי בברוקלין - נקט במדיניות המעלימה במכוון איזכורים תקשורתיים של עברייני מין השייכים לקהילה היהודית-אורתודוקסית המקומית.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בכלי התקשורת בארצות הברית הושמעו טענות כי "ההעלמה המכוונת", לטענתם, היא תוצאה של עסקה שרקם החוקר עם רבני הקהילה החרדית המקומית. לפי העיתון, בשורת מקרים ארוכה בטיפול המשרד, שמותיהם של עברייני המין שעניינם נדון במשטרה ובערכאות משפטיות, לא שוחררו מעולם לכלי התקשורת. זאת, בניגוד לכללים המקובלים בקרב מקרים זהים של עבריינות מין בציבור הכללי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לבקשת "הפוסט", העביר הפרקליט קנת' תומפסון רשימה של 20 עבריינים מורשעים מקרב הקהילה האורתודוקסית, שהמשרד הפרקליטות והיינס שמרו עד כה בסוד.

 

הפרופסור תקף, הפרקליטות הסתירה

הכירו את דייויד שיף (68), פרופסור למתמטיקה מהקהילה האורתודוקסית בברוקלין. על פי החשד, לפני כשלוש שנים, באוגוסט 2011, שהה שיף אחר הצהריים עם סטודנטית לבד בכיתתו. אמתלה של סיוע במטלה אקדמית שהוקצתה הפכה, כך על פי החשד, לתקיפה מינית.

 

ה"ניו-יורק פוסט" ()
ה"ניו-יורק פוסט"

 

בבית המשפט הודה שיף בהטרדה מינית בלבד, והוצא נגדו צו הרחקה מהסטודנטית למשך שנה. "הפוסט" טוען כי שמו, פרטי המשפט, ההאשמות או גזר הדין, לא פורסמו בציבור - ובמכוון. שיף המשמש כיום כמרצה במשרה חלקית בקולג' ברובע ברונקס, בחר ככל הנראה שלא להגיב לפניית העיתון.

 

אך הוא, כאמור, לא היה היחיד שזכה בחסינות תקשורתית. גם ישראל משה (47), שהואשם לפני ארבע שנים באונס בחורה צעירה בת 22 הסובלת משיתוק מוחין, נותר חסוי. משה נמלט מהרשויות כאשר הוצא כנגדו צו מעצר.

 

הפדופילים חגגו, הקהילה לא ידעה

עברייני מין פדופילים, הזוכים ל"סימון מיוחד" מצד הרשויות בארצות הברית, קיבלו יחס אחר לגמרי מרגע שהוברר כי הם שייכים לקהילה האורתודוקסית,

והמשיכו לפעול "מתחת לראדר" הציבורי. למשל, אלכסנדר רוגלסקי (30), מדריך לשעבר במחנה קיץ, שהואשם בשנת 2011 בתקיפה מינית מדרגה ראשונה של נער בן 13, שמונה שנים מוקדם יותר. במסגרת עיסקת טיעון שבה היה מעורב החוקר היינס, הוא הודה בתקיפה מינית בדרגה שנייה, ונידון לעשר שנים בכלא.

 

נפתלי שוורץ, מורה לעברית בן 57, הואשם בהתעללות סדיסטית בנער בן 13. לפי הפרסום ב"פוסט" שוורץ הודה באשמה, והוכרז כמסוכן לשלומם של ילדים, אך ללא עונש מאסר. גם שמו נשאר מחוץ לאיזכורים התקשורתיים, והוא לא מוכר להורי הקהילה היהודית שבה הוא מתגורר.

 

גם במקרים של עברייני מין שחוזרים לסורם נשמר החיסיון. דייויד זימר (43), הורשע בתקיפה מינית של ילדה בת 10 בשנת 99. 13 שנים אחר כך, בשנת 2009, הוא נתפס מצלם תמונות של ילדה בת 10 בלב הקהילה החרדית המקומית בבורו פארק, וכעת הוא עומד בפני משפט נוסף.

 

יוסף אדרי (42) נאשם בשנת 2012 בהתעללות מינית בילד בן 12 בבית הכנסת בקהילתו שנה קודם לכן. הוא הודה במשפט, נרשם כעבריין מין וישב בכלא. בינתיים הוא הספיק לצאת, לעמוד למשפט נוסף על מעשים מגונים בילד בן 8, להודות שוב, ולשבת שנה נוספת בכלא. כעת הוא משוחרר חזרה בקהילה. באנונימיות, כמובן.

 

מגן על הקורבנות?

לפי העיתון סירב הפרקליט הקודם לשחרר מידע על עבריינים או קורבנות, תוך סימונם כמי שמשוייכים לקהילה האורתודוקסית המקומית בברוקלין. זה לא הפריע להיינס להמשיך להוציא, במקביל, הודעות לעיתונות על עבריני מין שאינם בני הקהילה האורתודוקסית, והתעקש כי מדיניות זו מגינה על הקורבנות האורתודוקסים ובני משפחתם, מאיומים והפחדות מצד הקהילה על תלונותיהם לרשויות, ומכאן שאף מעודדת קורבנות נוספים להתוודות על תקיפות מיניות שחוו בקהילה.

 

היינס זכה לביקורת נוספת על כך שהוא מקל בעונשם של עברייני מין בקהילה שנתפסו, וקורבנותיהם התלוננו נגדם. עם זאת, בשנת 2009 הקים "קו חם" לנפגעות תקיפה מינית בקהילה האורתודוקסית בשם "קול הצדק", במטרה לעודד תלונות נגד תוקפים בקהילה. אלא שהקו אינו פעיל עוד. ה"קו החם" לתקיפות שמפעילה הקהילה האורתודוקסית נשאר, אך השיחות והפניות המתקבלות בו, הן נדירות.

 

דוברו של היינס, ג'רי שמיטרר, אמר ל"ג'ואיש וויק" כי שינוי המדיניות שמנהיג משרד התובע הכללי, מתאים לקהילה: "עכשיו אנחנו מרגישים שזה טוב לקהילה, לדעת מי הם העבריינים שהורשעו".

 

אך למען הספר ספק, מדובר במדיניות ברורה של התובע הכללי קנת' תומפסון, אשר הכריז בפומבי כי ימי הסודות תמו. לירויי פרייזר, ראש צוות מטעמו של הפרקליט החדש תומפסון, אומר כעת כי "נתייחס לכל התנבעים והקורבנות באותה המידה", והדגיש: "אין לנו 'מדיניות' כלפי קבוצה מסויימת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסף אדרי. על פי העיתון הוא הורשע פעמיים, אך נותר חסוי
מומלצים