שתף קטע נבחר

"אסד ייפול בקרוב וחיזבאללה ישר אחריו"

אחרי שנתיים של שתיקה העניק מנהיג ג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה, ראיון נדיר לאל-ג'זירה. אף שטען שארגונו לא מקבל מימון ממדינות זרות, עצם הראיון לרשת החדשות הקטארית מעיד מי ממלא את כיסיו בכסף

"אנחנו לא מקבלים שום סיוע ממדינות או מארגונים זרים ולא נמצאים בקשר עם אף גוף ביון". כך הבהיר אתמול (יום ד') מנהיג ג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה, בראיון נדיר שהעניק לרשת החדשות הקטארית אל-ג'זירה. אלא שעצם הראיון שהעניק אבו מוחמד אל-ג'ולאני לאל-ג'זירה, השני שלו תוך שנתיים, מעיד דווקא שיש מי שדואג לסייע לארגונו במלחמה בסוריה נגד משטרו של בשאר אסד - קטאר. 

 

עוד חדשות בעולם :

הודו בוערת מחום: 1,400 מתו, רובם עניים

Made in Iran: נתניהו מנהיג את דאעש

חוף בשביל הבריאות. זה "ים המלח של פרו"

הפריימריז הרפובליקני תופח: סנטורום במרוץ

 

בתקופה האחרונה זוכה ג'בהת א-נוסרה להצלחות רבות בשטח, בייחוד בחזית הצפונית-מערבית, לא הרחק מהאזור העלווי הרגיש המזוהה עם משטר אסד. "המערכה עברה לאזורים העלוויים. השטחים שכבשנו מהווים את קווי ההגנה הקדמיים של אזורי החוף, בנוסף לכך שהם אזורים סוניים שנמצאים בסמיכות לאזורים שבהם נמצאים העלווים", אמר אל-ג'ולאני, שדאג להסתיר את פניו במהלך כל הראיון.

 

אל-ג'ולאני והמגיש הבכיר באל-ג'זירה אחמד מנסור ()
אל-ג'ולאני והמגיש הבכיר באל-ג'זירה אחמד מנסור

"יש מעגל נקמה גדול בין הסונים לבין העלווים אחרי מה שהעלווים עשו לסונים - רצח, עינויים, גירוש ואונס נשים", אמר האיש שנחשב ליריבו המר של מנהיג ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) אבו בכר אל-בגדדי. הוא הבהיר כי אנשיו אינם נלחמים במי שלא נלחם בהם, ושלח מסר ברור לעלווים. הוא כינה אותם "עדה שחרגה מדרך האיסלאם", ואמר כי לדעתו הם אינם בטוחים עוד באזוריהם ושמשטרו של אסד לא מסוגל להגן עליהם. "הם יודעים זאת", הוא אמר. "מי שיתפרק מנשקו וייכנע לפני שנתגבר עליו, אז ניתן לו ביטחון והוא יתאחד עם משפחתו אחרי שיתנער מהמשטר - אפילו אם הוא רצח אלף אנשים משלנו".

 

"אנחנו לא נגד נוצרים"

מנהיג ג'בהת א-נוסרה התייחס בראיון הנדיר למיעוטים בסוריה, בהם הדרוזים והנוצרים. לטענתו, ארגונו לא נלחם בנוצרים ולא הטיל עליהם מס גולגולת.

 

הראיון עם אל-ג'ולאני נערך בסוריה, ככל הנראה באזור אידליב שבצפון-מערב המדינה. לפי דיווחים בתקשורת הערבית, הקואליציה בראשות ארצות הברית הפציצה את האזור בזמן עריכת הראיון של ג'ולאני עם המגיש הבכיר באל-ג'זירה, אחמד מנסור. בניגוד להערכות קודמות, אל-ג'ולאני לא זנח את מחויבותו ונאמנותו לארגון אל-קאעידה המרכזי ולמנהיגו, איימן א-זוואהיירי.

 

צפו בראיון הנדיר של מנהיג ג'בהת א-נוסרה לרשת הקטארית

 

אל-ג'ולאני הבטיח כי הלחימה לא תסתיים באזורים העלוויים. "המערכה לא תסתיים בקרדאחה (עיר הולדתו של אסד באזור לטקייה העלווי), אלא תסתיים בדמשק. הכרעת המערכה תהיה שם. מה שמעניין אותנו הוא מה יעזור להפיל את המשטר".

 

ג'ולאני העריך בזהירות כי "נפילתו של בשאר אסד לא תיקח עוד זמן רב. המערכה נמצאת בסיומה. אני לא רוצה לשדר אופטימיות רבה, אבל המערכה נכנסת לישורת האחרונה שלה". על חיזבאללה, בעל הברית הלבנוני של משטר אסד, הוא אמר כי נפילתו היא רק עניין של זמן. "איך שאסד נופל, הוא יידחק לדרום לבנון. אפילו הנוכחות שלו בדאחייה של ביירות תהיה בסימן שאלה וזאת בלי שום התערבות שלנו בלבנון". הוא קרא לכל הכוחות והמפלגות בלבנון לדחוף לכיוון הזה. "אם אסד נופל, אז חיזבאללה נופל אוטומטית".

 

מנהיג ארגון הטרור טען כי בניגוד לפלגים אחרים בשורות המורדים, ארגונו מקבל רק תרומות מאנשים פרטיים ובשום פנים ואופן לא כספים ממדינות. הוא טען כי המערב וארצות הברית מעוניינים שהמשטר הסורי יישאר על כנו. "יש לארה"ב תפקיד מסייע", הוא מתח ביקורת על המעורבות האמריקנית לכאורה במלחמת האזרחים בסוריה לטובת משטר אסד. לדבריו, ארה"ב והמשטר הסורי מתאמים את התקיפות של הקואליציה ויש לארגונו הוכחות לכך. לפי שעה, לדבריו, ג'בהת א-נוסרה לא מתכוון לפגוע במטרות של המערב, אך אם ארה"ב תמשיך להפציץ אזורים ומטות של הארגון, כל האופציות יהיו פתוחות מבחינתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסתיר את פניו במהלך הראיון. מנהיג ג'בהת א-נוסרה אל-ג'ולאני
מומלצים