שתף קטע נבחר

הרבני דורש: "להסגיר סרבן גט שברח מהארץ"

גבר שמסרב להתגרש מאשתו נמלט מישראל וכתב לחוקר מטעם בתי הדין: "אתם תחפשו אותי שנים". הדיינים לא מאפשרים לחייבו בגט בהיעדרו

בית הדין הרבני האזורי בנתניה קרא לאחרונה למחוקק לאפשר את הסגרתו לישראל של גבר שנמלט מהארץ ומסרב לתת גט לרעייתו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הבעל והאישה נישאו ב-2012 לאחר שבע שנות זוגיות - תחילה בנישואים אזרחיים בבלגיה, שם התגוררו, ולאחר מכן בנישואים כדת משה וישראל. בין לבין חלתה האישה ואושפזה בבית חולים פסיכיאטרי, והוריה הביאו אותה לישראל לקבלת טיפול רפואי. לא חלף זמן רב מיום חזרתה, והאישה הגישה תביעת גירושין לבית הדין הרבני האזורי בנתניה, שבה העלתה טענות חמורות כלפי הבעל, בהן כי נהג כלפיה באלימות, לרבות אלימות מינית שכללה כפיית יחסי מין.

 

בדיון שהתקיים בבית הדין במאי השנה טענה האישה כי הבעל ברח לצרפת לאחר שקיבל הזמנות לדיון בתביעה ואף הוצא נגדו צו הבאה.

 

מאחר שנקלעה לדרך ללא מוצא, ביקשה האישה מבית הדין שלפחות יחייב את בעלה בגט שלא בנוכחותו. היא הציגה בפני בית הדין מיילים ששלח בעלה לחוקר שמונה מטעם הנהלת בתי הדין לצורך איתור הבעל, ובו הודיע כי אינו מתכוון לבוא לדיונים. "אתם תחפשו אותי שנים", הוא כתב שם.

 

בנוסף הציגה האישה מייל שכתב לה בעלה ובו דרש 55 אלף יורו תמורת הגט, תוך שציין כי "אין משא ומתן על סכום הכסף". עוד הוא הודה במייל כי הצליח להערים על כולם, כולל משטרת ישראל, ועכשיו הוא מתכונן להחליף שם משפחה ולהוציא ויזה לארה"ב, כדי שלא תוכל למצוא אותו. בהסתמך על דברים אלה טענה האישה כי לבית הדין יש סמכות לחייבו בגט למרות היעדרותו, בפרט כשכיום היא בת 43 ללא ילדים והשעון הביולוגי שלה מתקתק.

 

מה זה עוזר?

אב בית הדין, הרב מיכאל עמוס, קיבל את התביעה לאחר שקבע כי "דין הבעל כדין מורד". הדיין נסמך על היעדרויותיו המכוונות של הבעל מהדיונים ועל תוכן המיילים שכתב לאשתו ולחוקר מטעם בית הדין. משמעות ההכרזה על "מורד" היא שניתן לחייבו בגט גם אם לא נשמעו טענותיו ואף שטענות האישה לא הוכחו.

 

הדיין הוסיף כי הגירושים במקרה זה מחויבי המציאות לנוכח העובדה שהצדדים פרודים זמן רב ואינם רוצים זה בזו יותר. אלא שבפועל, גם חיובו של הבעל בגט לא יביא לאישה מזור, שכן כל עוד הבעל לא מגיע לבית הדין ולא ניתן לאתרו, לא ניתן לכפות עליו את ביצוע הגט.

 

בשלב הזה קרא בית הדין למחוקק להתערב ולתקן את החוק כך שיאפשר לבית הדין להסגיר כל בעל או אישה שחויבו בגט ולהביאם בכפייה לבית הדין על מנת שיתאפשר לקיים את פסק הדין לגירושים. הרבנים שניאור פרדס ואריאל ינאי הצטרפו לפסק דינו של אב בית הדין.

 

יוצא אפוא, שנכון לעכשיו, לאישה יש פסק דין המחייב את הבעל בגט, אך עדיין אין לה איך להתגרש.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האישה: עו"ד הרב צוריאל בובליל
  • עו"ד חגית הלוי עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בית הדין הרבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים