שתף קטע נבחר

נשיא בשפל: הדמוקרטים נטשו את אובמה

מסימני סוף הכהונה: נשיא ארה"ב ספג בסוף השבוע מפלה בקונגרס כשלא הצליח להביא לאישור הסכם סחר חשוב. למרבה האירוניה, מי שתמך באובמה היו יריביו הרפובליקנים ומי שסיכל את תוכניתו היו דמוקרטים ממפלגתו

אובמה בביקור נדיר בקונגרס לצד מנהיג המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי, שהתנגדה לצעדו (צילום: TNS) (צילום: TNS)
אובמה בביקור נדיר בקונגרס לצד מנהיג המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי, שהתנגדה לצעדו(צילום: TNS)

אמור לי כמה זמן נותר עד סוף כהונתך ואומר לך מה מצבך הפוליטי: נשיא ארצות הברית ברק אובמה ביקש בסוף השבוע מהקונגרס להסמיך אותו לאשרר בהליך מהיר את הסכם הסחר הגדול "השותפות הטרנס-פסיפית" (TPP) עם 22 מדינות באיחוד האירופי ו-12 מדינות שנמצאות לחופי האוקיינוס השקט. אלא שלנשיא הדמוקרטי נכונה אכזבה גדולה, דווקא מקרב חברי מפלגתו, שרבים מהם - בראשם מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי - הצביעו נגד עמדת הנשיא.

 

עוד חדשות בעולם :

אריות וטיגריסים ברחו, היפופוטם בתחנת דלק

דוגמנית לשעבר. הנסיכה החדשה של השבדים

השבוע בעולם: ילדים, עגבניות לפרצוף שלכם

 

כישלונו של אובמה בהצבעה זכה לכותרות ענק בכלי התקשורת האמריקניים, שמדברים כבר על תחילת הסוף של יחסי הנשיא עם מפלגתו. העיתון "וושינגטון פוסט" קבע כי התעוררו שאלות לגבי הנאמנות של הסיעה הדמוקרטית בקונגרס לאובמה, ו"ניו יורק טיימס" היה נחוש יותר בקביעה ש"הדמוקרטים נטשו את נשיאם".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההצבעה בגבעת הקפיטול בוושינגטון לא הייתה עניין של מה בכך. אובמה הגיע שלשום (יום שישי) לביקור נדיר בקונגרס כדי לבקש מהדמוקרטים לתמוך בו, כפי שעשה כל נשיא אמריקני אחר בעידן המודרני. הוא ביקש, הסביר, הפציר, אבל זה לא הלך לו. אחרי שש שנים שבהן המחוקקים הרפובליקנים "עשו לו את המוות", חווה הנשיא לראשונה חוסר נאמנות נדירה מצד מחוקקים דמוקרטים, שהעדיפו לקשור את עתידם הפוליטי עם האיגודים המקצועיים. איגודים אלה חוששים שהסכם סחר חופשי יגרום לאובדן מקומות עבודה ולפגיעה בתנאי השכר של העובדים, והדבר האחרון שמטריד אותם זה נשיא שזמנו בבית הלבן הולך ואוזל.  


ממובילי ההתנגדות לאובמה במפלגה הדמוקרטית. הסנאטורית אליזבת וורן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ממובילי ההתנגדות לאובמה במפלגה הדמוקרטית. הסנאטורית אליזבת וורן(צילום: רויטרס)

ג'ורג' בוש הבן חווה השפלה דומה בערוב ימיו בבית הלבן כשחבריו הרפובליקנים בקונגרס הצביעו נגד התוכנית שלו לרפורמה בהגירה. באופן אירוני, מי שתמך בתוכניתו של אובמה לאשר בהליך מהיר את הסכם הסחר החופשי חובק העולם היו דווקא הרפובליקנים, שמאז השבעתו ב-2009 מיררו את חייו וניסו לסכל את רוב יוזמותיו. 

 

קיים סיכוי טוב שאובמה יצליח בימים הקרובים להביא לקונגרס נוסח מתוקן שיאפשר להעביר את הסכמי הסחר, אבל בינתים המתנגדים העיקריים להסכמים הם חברי האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית, שמתוכם יצא אובמה. מדובר בתופעה שמצביעה על קרע בין המחוקקים הדמוקרטים לבין הנשיא הדמוקרטי בשלהי כהונתו, ועל תסכולם מהנשיא שלא ספר אותם במשך רוב שנות כהונתו.

 

בראש המתנגדים לחקיקה שמבקש אובמה להעביר עומדת הסנאטורית אליזבת וורן, שעבדה בעבר בבית הלבן כעוזרת לאובמה. אובמה ניסה להסביר לדמקרטים שמאה אלף עובדים ייהנו מהטבות כתוצאה מהסכם הסחר החופשי. הנשיא חרג ממנהגו וביום חמישי לפנות ערב הגיע למשחק בייסבול של חברי הקונגרס בניסיון לשוחח עם כמה מחוקקים דמוקרטים. אובמה זכה דווקא לקריאות עידוד מהרפובליקנים על הסכם הסחר המתגבש והחזיר להם בנפנופי שלום, והדבר הרגיז את עמיתיו הדמוקרטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובמה בביקור נדיר בגבעת הקפיטול
צילום: רויטרס
מומלצים