שתף קטע נבחר

במוצ"ש התקבצות קרובה: צדק, נוגה והירח

במוצאי שבת תיראה התקבצות מרהיבה מעל האופק המערבי, מיד לאחר השקיעה. את ההתקבצות אפשר לראות בעין ללא צורך במשקפות או בטלסקופים מעל האופק המערבי

שלושת גרמי השמים הזוהרים ביותר לאחר השמש - הירח ושני כוכבי הלכת נוגה וצדק, יתקבצו מחר (שבת) מעל האופק המערבי, מיד לאחר השקיעה, תוך שהם יוצרים מעין משולש שווה צלעות. חרמש הירח יהיה הקודקוד המזרחי של המשולש, כאשר כוכב הלכת צדק הוא הקודקוד העליון של המשולש ונוגה הבוהק יהיה הקודקוד התחתון, המערבי של המשולש.

 

לכתבות נוספות של ד"ר יגאל פת-אל

נאס"א נעזרת בקהל לאתר אסטרואידים

קחו מעיל: המקום הקר ביותר ביקום

איך נברא היקום יש מאין?

 

שני כוכבי הלכת, צדק ונוגה יתקבצו ביניהם התקבצות קרובה מאוד בתחילת חודש יולי, אז המרחק הזוויתי בינם יהיה קטן מגודלו הזוויתי של הירח. מי שמביט בנוגה מבעד לטלסקופים קטנים יכול להבחין במופע שלו, דמוי חצי ירח.

 

 

הדמיה (צילום: מתוך אתר נאס"א) (צילום: מתוך אתר נאס
הדמיה(צילום: מתוך אתר נאס"א)

 

נוגה מצוי ביננו לבין השמש ואנו רואים מעט פחות ממחצית פניו המוארות. בשבועות הבאים נוגה מתמעט ובעוד כחודש ייראה כחרמש דק בעת שיתקרב לקו המחבר את כדור ארץ והשמש. לעומת זאת צדק, למרות ריחוקו הגדול מאוד מאיתנו, גדול הרבה יותר מנוגה ולכן אפשר לראות על פניו את חגורות העננים שלו וגם את הכתם האדום שלו מבעד לטלסקופים קטנים. את ארבעת ירחיו הגדולים אפשר לראות גם מבעד למשקפות שדה.

 

היום הארוך בשנה 

ב-21 ביוני, בשעה 19:39 לפי שעון ישראל, יחול מפנה הקיץ. בנקודת זמן זו תגיע השמש לנקודה הצפונית ביותר במסעה על פני כיפת השמים. לכן, ביום זה יתווה מסלול השמש מעל האופק את הקשת הגדולה ביותר מעל האופק ולכן שעות האור יהיו בערך הגדול ביותר השנה ואז יחול היום הארוך ביותר בחצי הכדור הצפוני.

 

לאחר מכן תתחיל השמש להדרים עד לשוויון הסתיו שבו תמצא בדיוק על קו המשווה השמימי. באופן רשמי, זו תחילתו של הקיץ, אולם בשל פרק הזמן הנדרש להתחממות האוקיינוסים יידרשו כחודשיים עד לימים החמים ביותר בקיץ.

 

מידע נוסף על התצפית בירח ובכוכבי הלכת ואירועים אסטרונומיים נוספים לשנת 2015 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל.

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר נאס"א
משולש בשמיים. הדמיה
צילום: מתוך אתר נאס"א
מומלצים