שתף קטע נבחר

עבר עוד שלב: החוק שימנע התעללות בעבודה

הצעת החוק הקובעת פיצוי של עד 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק על התעמרות בעבודה קיבלה את תמיכת הח"כים בקריאה טרומית. יוזמת ההצעה, ח"כ מרב מיכאלי: "מחקרים מצביעים שכ-10% ממקרי ההתאבדות של אנשים הם בגין התעמרות בעבודה"

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה, הקובעת פיצוי של עד 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק לכל עובד שספג השפלות, הצקות או התנהגות לא ראויה מצד מעסיק, קולגה או לקוח בסביבת העבודה. ההצעה עברה בתמיכת 58 ח"כים ללא מתנגדים וכעת היא תעבור לוועדת עבודה ורווחה להמשך טיפול.

 

 

הצעת החוק, שהוגשה על ידי ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), היא תוצר של עדויות רבות שהצטברו מצד עובדים ומפרטות התעמרות מסוגים שונים במקום העבודה. ההצעה נועדה לאסור התעמרות בעבודה - שהיא התנהגות חוזרת ונשנית כלפי אדם שיש בה כדי ליצור עבורו סביבה עוינת במסגרת עבודה, דוגמת ביזוי והשפלה, שיבוש יכולתו לבצע את עבודתו ועוד.  

 

בהצעה נקבע כי התעמרות בעבודה תיחשב לעוולה אזרחית המזכה בפיצוי ללא הוכחת נזק. עוד מוצע כי מעסיקים יחוייבו לנקוט באמצעים סבירים למניעת תופעות כאלו, בין היתר באמצעות קביעת מסלול להגשת תלונות ולבירור שלהן.

 

עוד קובעת ההצעה, כי מעסיק המעסיק יותר מ-25 עובדים, יידרש לפרסם תקנון למניעת התעמרות בעבודה, כאשר אי פרסום תקנון ייחש לעבירה פלילית. הפיקוח על יישום החוק יהיה בידי מפקח שמונה לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה.

 

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

"תופעה חברתית נפוצה"

ח"כ מיכאלי מסרה כי "עובדים ועובדות שהשתתפו בסקר של משרד הכלכלה דיווחו שכתוצאה מההתעמרות הם חווים תחושה של פגיעה קשה בתדמית, בערך העצמי, וגם פגיעה בבריאות הפיזית והנפשית. הם מרגישים שכבודם נרמס. התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל שני מיליון ימי עבודה בשנה; מעל 50% מהאנשים שנפגעים - מתפטרים; והמחקרים בכל העולם מצביעים שכ-10% ממקרי ההתאבדות של אנשים הם בגין התעמרות בעבודה".

 

שר הכלכלה אריה דרעי, אמר כי "הנושא הזה שהפך לנורמה של כלי ניהולי. במקום שתשתמש בכישורך כמנהל אתה משתמש בהתעמרות וזה חמור מאוד. עובד שמגיע הביתה אחרי שחטף התעמרות מהבוס, הבית הוא לא אותו בית והאדם הוא לא אותו דם. מי שסובל בעיקר אלה האוכלוסיות המוחלשות, שהם לא המנהלים".

 

בדברי ההסבר להצעה צוין, כי לפחות אחד מכל ארבעה עובדים ועובדות בישראל נתון במהלך שנות עבודתו להתעמרות במסגרת יחסי עבודה - דבר שפוגע ברווחתם של העובדים ולא פעם אף בבריאותם הגופנית או הנפשית. "במדינת ישראל, כמו במדינות אחרות בעולם, התעמרות בעבודה היא תופעה חברתית נפוצה הפוגעת בעובדים רבים", נכתס בדברי ההסבר.

 

עוד מצוין, כי "התעמרות במסגרת יחסי עבודה היא התנהגות פוגענית המופנית כלפי אדם באופן חוזר ונשנה, לא במסגרת אירוע "חריג" וחד-פעמי אלא במספר אירועים נפרדים, ויוצרת עבור האדם סביבה עוינת במסגרת יחסי עבודה. המתעמר יכול להיות, בין השאר, ממונה בעבודה או עמית לעבודה או לקוח או ספק. התעמרות בעבודה יכולה לקרות בכל ארגון, לכל אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים