שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא רק פינוק: מתי עיסוי רפואי יכול לרפא?

  עיסוי ממוקד יכול לפתור דלקת מתמשכת, לשחרר כאבים שמלווים אתכם שנים, להקל על תופעות הלוואי בהריון, לחזק את הגוף ולסייע בשיקום לאחר ניתוח. מתי כדאי לפנות למעסה רפואי?

  אפשר גם בלי הספא: רפלקסולוגיה, דיקור סיני ושיאצו הן שיטות פופולריות ומקבולות ברפואה המשלימה. לעומתן, העיסוי עדיין נתפס בעיני רבים כאקט מפנק בלבד. לא שפינוק זה רע, אבל הוא רק חלק מהעניין, ולעיסוי יש גם ערך רפואי חשוב ומוכח.

   

  עיסוי רפואי משולב הינו שם כולל למגוון שיטות טיפול מגע, ששואבות אלמנטים מכמה תחומים טיפוליים כמו עיסוי קלאסי, עיסוי שוודי, עיסוי רקמות עמוק, אוסטיאופתיה, פיזיותרפיה, עיסוי תאילנדי ועוד.

   

  העיסוי הרפואי מטפל בבעיות רפואיות שונות, כגון: בעיות אורתופדיות (שריר-שלד), דלקות, בעיות עצביות, כאבים כרוניים, שיקום מפציעות וניתוחים, מתיחות וכיווצי שרירים, הגבלות בטווחי תנועה, הסתיידויות, ניוונים, שיקום טווחי תנועה, עיסוי רפואי לנשים בהיריון וכמובן גם עיסוי להזרמת הדם והלימפה והרגעה כללית.

   

  לעיתים קרובות, מהווה הטיפול כאמצעי משלים או אלטרנטיבי לטיפולים הקונבנציונאליים.

   

  עיסוי יכול להחליף תרופות ומשחות לטיפול בדלקת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עיסוי יכול להחליף תרופות ומשחות לטיפול בדלקת(צילום: shutterstock)

   

  דלקת – למה היא טובה, ממה היא נגרמת ואיך מטפלים?

  כאבים מתמשכים כתוצאה מדלקת בשרירים ובמפרקים אינם דבר נעים, והרבה פעמים גורמים לסבל רב ולירידה באיכות החיים. בדרך כלל אנשים מתייחסים לדלקת כאל תופעה שלילית שנוצרת בגוף, בעוד הדלקת היא למעשה איתות ותהליך הכרחי של מערכת החיסון, הנאבקת בזיהומים, פציעות וגירויים שונים.

   

  נכון שהיא כואבת ומעלה את חום הגוף, ולכן חשוב לדעת לטפל בה. טיפול מיידי יכלול בדרך כלל מנוחה לאזור המודלק והנחת קרח על המקום הכואב. טיפול מאוחר יותר, בהתאם לסוג הדלקת, יכול להיות באמצעות תרופות ומשחות, להן ניתן להוסיף באמצעות עיסוי ממוקד. העיסוי גם יכול להוות תחליף לתרופות.

   

  בלי תרופות: השיטות הטבעיות שיעלימו דלקות

   

  טיפול בכאבים כרוניים ופציעות ישנות

  לא פעם הגיע אליי מטופל, שסיפר לי כמעט בהיסח הדעת שכבר שנים הוא סובל מהגבלה בתנועה של היד או הצוואר, כתוצאה מפציעה או תאונה בעבר. "אין מה לטפל בזה, כי זה כבר ישן", כך הוא לרוב מסכם.

   

  לא כך הדבר. יכולה להיות צלקת שנשארה, תיקון לא נכון של הרקמה, או שינוי גרמי שגרמו לכאבים, מהם המטופל סובל עכשיו ולשווא. נכון שככל שעבר זמן רב יותר ממועד הפגיעה, יהיה קשה יותר לסייע, אבל טיפולי עיסוי רפואי יכולים לעזור לשקם פציעות גם אם קרו מזמן.  

   

  הגב כואב? ייתכן שזה בגלל פציעה ישנה בברך

   

   

  תופתעו לדעת כי אין מניעה לעשות עיסוי בהריון, החל מהטרימסטר השני ועל ידי מעסה מומחה בלבד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תופתעו לדעת כי אין מניעה לעשות עיסוי בהריון, החל מהטרימסטר השני ועל ידי מעסה מומחה בלבד(צילום: shutterstock)

   

  טיפול בנשים בהריון

  התגובה הראשונה שאני בדרך כלל מקבל, כאשר אני מספר שאני מטפל בנשים בהריון היא "מה פתאום, לאשה בהריון אסור לקבל טיפול". אז נכון, מומלץ לא לקבל טיפול בטרימסטר הראשון, אך מעבר לו אין בעיה בעיסוי והדבר הוכח מחקרית.

   

  עובדה כי אשה בהריון ממשיכה לתפקד - הולכת, עובדת, לעיתים מטפלת בילדים קודמים. בהתאם, היא יכולה לקבל עיסוי, שעושה שימוש באופן מכוון וממוקד בהנעות ולחיצות, שאינן מאתגרות את הגוף. כמובן חשוב ללכת לטיפול אצל מטפל שרכש הכשרה מתאימה ומכיר את המגבלות שבעיסוי בהריון.

   

  בעת הריון, גוף האישה נתון ללחצים ועומסים שאינו רגיל להתמודד איתם, בשילוב עם תופעות שמתגברות ככל שמתקדם ההיריון, כגון: כיווצי שרירים בשוק, כאבי גב תחתון, בצקות, כאבים בתעלה הקרפלית (שורש כף היד), כאבי ראש, סימפיזיוליזיס, כאבים בשכמות, בצוואר, בכתפיים ועוד. ברוב המקרים, אפשר ואף רצוי לטפל בכאבים, ולהקל עליהם.

   

  המדריך המלא: כל מה שמותר ואסור לעשות בהריון

   

  טיפולים לאחר פציעות וניתוחים

  פציעות וניתוחים מעבירים את הגוף טראומה, החל מטראומה ממוקדת ופריפריאלית וכלה בטראומה מערכתית לגוף. בין אם מדובר בטראומה פיזית, שמלווה בהגבלות מפרקים, הצטלקויות, כאבים כרוניים וכדומה ובין אם בטראומות נפשיות, הגורמות לסטרס ובכך גם לכאבי שרירים, ניתן להקל על הסימפטומים.

   

  בנוסף, העיסוי הרפואי יכול להיות לכלי עזר משלים בכל מה שקשור לשיקום של שרירים, מפרקים, רקמה (אלסטיות של רקמה) וכדומה, לאחר פציעות (גם פציעות ספורט) ולאחר ניתוחים מסוגים שונים.

   

  ריצה, אירובי, משקולות ואופניים: מדריך למניעת פציעות

   

  באוכלוסייה הבוגרת, העיסוי תורם להזרמת הדם וחיזוק השרירים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  באוכלוסייה הבוגרת, העיסוי תורם להזרמת הדם וחיזוק השרירים(צילום: shutterstock)

   

  טיפול במבוגרים

  אולי יותר מאנשים אחרים, אוכלוסיית הגיל השלישי זקוקה לטיפולי מגע בשכיחות גבוהה יותר. לרוב, בגיל המבוגר יורדת רמת הפעילות ואיתה גם הזרמת הדם,

   תנועת המפרקים, חיזוק שרירים וכו'.

   

  פעולות אלו גורמות להסתיידויות של מפרקים, בריחת סידן, הידלדלות שרירים, הגבלות תנועה, עייפות ועוד מגוון פתולוגיות ובעיות. לעיתים בגילאים המבוגרים האינטראקציה החברתית והמגע האנושי חסרים, בין אם האדם חי בגפו או בצוותא.

   

  טיפולי המגע ובראשם העיסוי הרפואי, עונים לצרכים השונים של אוכלוסייה זו, שכמהה למגע וזקוקה להנעה אקטיבית של הגוף. כמו כן, כאבים והגבלות שונות הנובעות מחוסר בפעילויות, יכולים להיפתר באמצעות עיסוי.

   

  החיים ממשיכים במרץ: הקשישים שמטורפים על אקסטרים

    

  תחזוקה שוטפת

  גם בעיסויים מפנקים בספא, שעובדים בצורה גורפת על כל הגוף, יש אלמנטים מרפאים. המגע יוצר הזרמת דם והפרשת הורמונים שונים, הגורמים לגוף להגיע לרגיעה שרירית ונפשית.

   

  כלומר, גם אם אין פתולוגיות קשות שמצריכות טיפול ממוקד ושיטתי לאורך מספר טיפולים, שגרת החיים העמוסה, התזונה הלקויה, חידושים טכנולוגים שגורמים לתסמינים וכאבים חדשים, אימוץ אורח חיים יושבני (מעבר לעבודה בעיקר בישיבה במשרד) ועוד, מאותתים לגוף על הצורך בתשומת לב. הקשיבו לגופכם והעניקו לו מדי פעם עיסוי.

   

  לשינה טובה: כל הסיבות להעניק לתינוק עיסוי

   

  ואם אתם רוצים להעניק לקרובים אליכם מסג' שהוא לא בהכרח רפואי, קבלו הוראות לעיסוי עמוק בכתפיים:

   

   

   

  הכותב הוא מעסה רפואי בכיר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עיסוי הוא לא רק מפנק, אלא גם יכול לטפל בבעיות רפואיות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים