שתף קטע נבחר

רמי לוי במקום מגה? מי יקנה את הסניפים שייסגרו

32 סניפי מגה ייסגרו וחלקם, כמו הסניף באשדוד, כבר נסגרו. לחלקם יש כבר קונים: רשת מחסני השוק רוצה להעביר את הסניף שלה בב"ש לסניף You באותו רחוב ולקנות 2 סניפים נוספים. רמי לוי יקנה 7 סניפים. שופרסל לא במשחק ויהיו גם סניפים ללא קונה. בידקו מה (כנראה) יקרה לסניף ליד הבית שלכם

האם ליד ביתכם ייסגר סניף של מגה? האם הוא יסגור את דלתותיו ללא תחליף, או שמא תיכנס במקומו רשת זולה יותר? בימים אלה, מתכננת מגה לממש את תוכניתה לסגור 32 סניפים מפסידים בכל רחבי הארץ. לחלקם - יש כבר קונים. הרשת הודיעה היום (א') על הסכם למכירת 10 סניפים. ההסכם תלוי באישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

גורמים בשוק הקמעונאות אמרו ל-ynet: "החלפת הבעלות תיקח מינימום חודש וחצי-חודשיים. זה מצריך אישור של הרשות להגבלים עסקיים וכן זמן לשיפוצים, שכירת עובדים". יחד עם זאת, מגה ממהרת ומבקשת לסגור את הסניפים מהם היא מעוניינת להיפטר תוך חודש. חלקם כבר נסגרו ואחרים ייסגרו בימים הקרובים.

 

הקונים של עשרת הסניפים הם (כרגע ההסכמים עוד לא סופיים): רמי לוי ומחסני השוק. הקונים הפוטנציאליים של הסניפים האחרים שייסגרו: ויקטורי, קינג סטור, מאי מרקט ואחרים. המחיר לסניף נע בין 6 ל-9 מיליון שקל. מדובר במחירים נמוכים, כך טוענים בשוק.

 


סניפי מגה שייסגרו

סניפי מגה שייסגרו
עיר סניף מי רוצה לקנות?
אבן יהודה מגה בעיר  
אור יהודה מגה בעיר רמי לוי
אשדוד you (נסגר) מחסני השוק
אשקלון You  
בני ברק זול בשפע  
בני ברק תכל'ס רמי לוי
ב"ש You מחסני השוק
זכרון יעקב מגה בעיר  
חדרה You רמי לוי
חיפה, קסטרא You רמי לוי
יקנעם You רמי לוי
ירושלים, ספיר פסגת זאב You מחסני השוק
ירושלים, הרצוג מגה בעיר  
כרמיאל You מאי מרקט, קינג סטור
נצרת You רמי לוי
נתיבות מגה בול  
נתניה, דרום You  
עכו You מאי מרקט, קינג סטור
עכו מגה בעיר  
ערד You  
עפולה You  
פ"ת, סגולה You רמי לוי
פ"ת, רום מגה בעיר  
פ"ת, אם המושבות מגה בעיר  
ראשל"צ, שמעון פרס מגה בעיר  
קריות, אדמירליטי You  
קריית אתא זול בשפע  
קריית ביאליק מגה בעיר  
קריית ים מגה בעיר  
קריית מוצקין, חשמונאים מגה בעיר  
קריית מוצקין, נווה גנים מגה בעיר  
ת"א, התחנה המרכזית You  

 

מחסני השוק תגיע לאשדוד ופסגת זאב

שלום נעמן, מבעלי מחסני השוק, אמר ל-ynet שהרשת שבבעלותו ובבעלות אחיו מעוניינת לקנות שלושה סניפים: You ב"ש במתחם הרכבת, You בפסגת זאב ו-You באשדוד.

 

"הסניף בב"ש יחליף את הסניף הקיים שלנו, שפועל באותו רחוב. אנחנו משפרים מיקום", אמר. "במקום הנדל"ן בו פועל כרגע הסניף הקיים שלנו, שנמצא בבעלותנו, נפתח מרכז לוגיסטי ומשרדים. הסניפים שאנחנו רוצים לקנות ממגה באשדוד (שכבר נסגר) ובפסגת זאב, אלה סניפים בערים שאנחנו לא פועלים בהן עדיין".

 

תשכרו את הסניפים?

 

"כן, הם לא בבעלותינו. את הציוד נקנה ממגה, אבל כלום עוד לא סגור. הכל תלוי בתנאים שנקבל".

 

סניף You אשדוד סגור (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
סניף You אשדוד סגור(צילום: אבי רוקח)

 

רמי לוי יעסיק פי 2 עובדים בסניף

רמי לוי מתכוון לקנות 5 סניפים של You. בין היתר בכוונתו לרכוש את הסניפים בחדרה, קסטרא בחיפה, יקנעם ופתח-תקווה (סניף סגולה). בנוסף, הוא ירכוש את סניף תכל'ס בבני ברק, את מגה בעיר אור יהודה וכן את סניף נצרת, עליו התחרו גם מאי מרקט וקינג סטור. סך הכל:7 סניפים.

 

כמה מהסניפים שהוא מתכוון לקנות, הם בבעלות החברה האחות של מגה רבוע כחול נדל"ן. לוי יישלם לה שכירות. 

 

לוי מתכוון להכפיל את מספר העובדים בסניפים, מכ-30 לכ-60, לכן בכוונתו להעסיק כל עובד מגה שירצה לעבור לעבוד ברשת שלו. לשם השוואה ברשת של רמי לוי מועסקים 6,000 עובדים ב-32 סניפים, ובמגה מועסקים 6,000 עובדים ב-182 סניפים.


מדפים ריקים בסניף נתניה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מדפים ריקים בסניף נתניה(צילום: עידו ארז)

 

גם רשת ויקטורי מתכוונת לקנות סניפים של מגה, רק שכרגע  ברשת לא מוכנים לומר אלו סניפים ולא ברור אם מתנהל מו"מ בינה לבין מגה.

 

נראה ששופרסל כרגע לא מתכננת לקנות סניפים של מגה, שכן גם היא נאלצת להדק את החגורה ולמרות שמנכ"לה אמר לאחרונה כי ייפתח סניפים חדשים, המגה ברשת היא לצמצם סניפים ולא לפתוח. בנוסף, יש את עניין ההגבלים העסקיים: בעקבות חוק המזון אסור לרשת גדולה לפתוח סניף במרחק קטן מסניף קיים שלה ולשופרסל הרי יש סניפים בכל רחבי הארץ.

  

איפה יש חשש שלא ייפתחו סניפים חדשים?

גורם בשוק אמר שלדעתו יהיו סניפים של מגה שאף רשת לא תרצה לקנות, אבל ייתכן שייפתחו בהם בתי עסק אחרים, שאינם סופרמרקט. זו לא נחמה לצרכנים שגרים בסביבה ויצטרכו לקנות מצרכים במקום רחוק יותר.

 

סביר להניח שרשתות הדיסקאונט לא יקנו את סניפי מגה בעיר (צילום: מירב קריסטל) (צילום: מירב קריסטל)
סביר להניח שרשתות הדיסקאונט לא יקנו את סניפי מגה בעיר(צילום: מירב קריסטל)

 

לחלק מסניפי מגה יש תחליפים בסביבה. למשל, ליד סניף אשדוד אפשר למצוא חנויות של רמי לוי, אושר עד, יינות ביתן.  ביקנעם לעומת זאת, פועל לצד סניף מגה שייסגר, סניף שופרסל בלבד. כך שהתושבים היו סובלים ממחסור בתחרות לולא רמי לוי החליט להגיע לעיר.

 

לפי הגורם, תהיה בעיה לקנות את את החנות בערד, שכן בעיר פועלות כבר הרשתות שופרסל ויינות ביתן. "אין שם מספיק אנשים לסניף נוסף", אמר.

 

גם את הסניפים העירוניים של מגה, מגה בעיר, לא יהיה קל למכור לרשתות הדיסקאונט שמתמודדות על הרכישה, למרות שרמי לוי מתכנן לרכוש את הסניף באור יהודה. זאת משום שהן רגילות לפעול מחוץ לערים. אולי יימצאו להם קונים מסוג אחר, קמעונאים מקומיים למשל. דווקא הסניפים העירוניים משרתים אוכלוסיה שלא יכולה לנסטע לסניפי הדיסקאונט, כמו סטודנטים וקשישים.

 

כמו כן, יהיה קשה למצוא קונה גם לסניף בתחנה המרכזית החדשה בת"א, בשל המיקום שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים