שתף קטע נבחר

מ' הבינוי: נאכלס 500 דירות ריקות עד החגים

מדובר בדירות במערך הדיור הציבורי ברחבי הארץ. ההחלטה התקבלה במהלך דיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה, שקיימה מעקב אחר ליקויי הרשויות בטיפול בחסרי דיור. עוד הובטח להוסיף 2,500 דירות למלאי

משרד הבינוי יאכלס עד החגים את 500 הדירות הריקות שבמלאי הדיור הציבורי ברחבי הארץ, וירחיב את חוג הזכאים בהגמשת התבחינים לקבלת הדירות. סמנכ"ל המשרד, רונן כהן, התחייב על כך היום (ג') בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, אשר קיימה דיון מעקב אחרי תיקון ליקויים שמצאה הביקורת בטיפול הרשויות בחסרי הדיור. כהן הבטיח להוסיף 2,500 דירות למלאי הדיור הציבורי ולהסדיר דיור מתאים גם למוגבלים סיעודיים.

 

דיור ציבורי - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

הממשלה תרחיב ההנחה לרוכשי דיור ציבורי?

מיליונים הוקצו לדיור ציבורי, 100 דירות נקנו

בנק ישראל: להרחיב את הסיוע לדיור ציבורי

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

כהן הגיב על הביקורת שחשפה תמונה עגומה של הטיפול בחסרי הדיור דלי האמצעים. ליאורה שמעוני, שריכזה את הביקורת בנושא במשרד מבקר המדינה, הדגישה כי "למשרד הבינוי אין מדיניות אסטרטגית, והפתרונות ניתנים נקודתית - וללא ראיה מערכתית". המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, אמר כי "חסרי קורת גג דומים לחיה בג'ונגל, ומציאות כזו פשוט קורעת לב".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), ציינה כי "אסור לתת לטרגדיה האנושית הזאת להימשך, וממימוש זכויות החלשים לדיור הציבורי כדי לחיות בכבוד היא חובה ראשונית של המדינה והחברה". אבל שמעוני הטילה ספק ביכולת הרשויות להתמודד עם הבעיה. "אין אפילו אומדן של מספר הזכאים בשנים הבאות, באלו אזורים בארץ הם מרוכזים ואיזה פתרונות מכינים להם כשדירות ריקות נמצאות גם באזורי ביקוש", טענה.

הפגנה למען דיור ציבורי. ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה למען דיור ציבורי. ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

 

"מלחמת הישרדות יומית"

זכאי דיור ציבורי ללא קורת גג קבועה שהוזמנו לדיון, העידו על "מלחמת הישרדות יומית". ריקי כהן-בן לולו טענה שהיא אינה מסוגלת לנצל אפילו את הסיוע המגיע לה כדי לשכור דירה, בהיעדר אמצעים וערבויות להשלים את דמי השכירות. חנה סימן טוב, אם ל-7 ילדים, פונתה מדירתה ונזרקה לרחוב לפני 3 שנים, כשלא עמדה בהחזר חובות. היא נאלצת להצטופף בדירת חדר כשדירתה הקודמת עדיין ריקה.

 

הסמנכ"ל כהן הגיב כי "התבחינים שלנו מושפעים מהמשאבים שלנו. אין יום שאנחנו לא דנים במציאת פתרונות דיור. כך החלטנו לאכלס עד החגים את כל הדירות הריקות, על הגדלת מלאי הדיור הציבורי ב-2,500 יחידות דיור, על הוספת 1,500 דירות בטווח הארוך, ועל שיפוץ כל הדירות שבמלאי ב-5 השנים הקרובות".

 

היועץ המשפטי של המשרד, עו"ד אלעזר במברגר, הגיב על ממצאי הביקורת שחשפו כ-2,200 יחידות דיור ציבורי, המאכלסות עמותות ומוסדות ציבור ממשלתיים ועירוניים (במקום לשכור עבורם מבנים מתקציבי הרשויות). לדבריו, ל-460 דירות נקבע "יעוד ציבורי האוסר להעבירן לשימוש פרטי ו-360 דירות נמצאות במתחמים סגורים. את יתר הדירות ניתן לפנות ולרכוש תמורתן דירות מתאימות לזכאים, "אך לא מהיום למחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבנה דיור ציבורי במזרח ת"א
מומלצים