שתף קטע נבחר

לאחר שנתיים: אושר חוק השכירות ההוגנת

הצעת החוק המקורית להגבלת עליית שכר הדירה למשך 3 שנים הוחלפה באמצעים ליצירת איזון בין תנאים נוחים לדיירים ובין זכות הקניין של בעלי הדירות. בין היתר נקבע כי יוקם רשם שכירויות שיפעיל מנגנון דיווח שיחייב כל משכיר דירה להעביר לרשם פרטי חוזה שכירות תוך חודש ממועד החתימה

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ב') את תמיכת הממשלה בהצעת חוק שכירות הוגנת להסדרת שוק הדירות למגורים בשכירות של הח"כים רועי פולקמן (כולנו) וסתיו שפיר (המחנה הציוני). הצעת החוק הפרטית ביקשה במקורה לפקח על שכר הדירה ולהגביל את עלייתו במשך 3 שנים. המציעים נסוגו מרעיון הפיקוח לאחר שיחות עם גורמים מקצועיים, לרבות עם שרת המשפטים, איילת שקד. במקום הוסכם על יצירת איזון בין זכות הדייר למגורים בתנאים נוחים, לשמירת זכות הקניין של בעלי הדירות.

 

כתבות נוספות על שכירות בערוץ הנדל"ן :

דו"ח: שוק השכירות מעמיק את האי-שוויון בישראל

"להפוך את בעלי הדירות לעושקים זו הסתה"

אמנת שוכרי הדירות: "דיור זה צורך קיומי"

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

לפי עקרון זה ייבחנו מתן תמריצי מס למשכירי הדירות לטווח ארוך של לפחות שלוש שנים, בתנאי שבתקופה זו שכר הדירה לא יעלה. על פרטי התמריצים הוסכם לדון במהלך הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית במושב הבא של הכנסת.

 

השרה שקד אמרה היום, "אני שמחה שהגענו להבנה וסיכום על כך שאין צורך בפיקוח על מחירי שכר דירה, שכן התערבות במחירי השכירות עלולה לגרום למצב ההפוך של העלאת מחירי הדירות. יחד נוביל הצעת חוק ממשלתית מאוזנת יותר ונכונה יותר, כזו שבוחנת תמריצים חיוביים ושקיפות".

 

לפי הצעת החוק יוקם מנגנון דיווח על דמי השכירות לרשם לענייני שכירות שיפעל במשרד המשפטים. הוא יחייב כל משכיר דירה להעביר לרשם את פרטי חוזה שכירות תוך חודש ממועד החתימה (בעיקר כתובת הדירה, תיאורה ודמי השכירות). נתוני החוזה ייכנסו למאגר מידע שיהיה שקוף ופתוח לעיון הציבור. המאגר יאפשר לשוכרים לכלכל את צעדיהם בהשוואה עם הסכמי שכירות קודמים שנעשו בדירה ובדירות הסמוכות באותו אזור.

 

הצעת החוק כוללת גם סעיפים רבים שמטרתם להבטיח תנאי דיור הולמים בדירה (שירותים חיבור לרשות המים העירונית) נוכח המצב שבו מושכרות היום דירות שאינן ראויות למגורים. בין השאר מחייב החוק את משכיר הדירה לתקן פגמים שהתגלו בדירה ונזקים שלא נגרמו בידי השוכר, תוך 3 ימים מגילוי הנזק.

 

 

"תוצאה של מאבק של למעלה משנתיים"

ח"כ שפיר יזמה את הצעת המקורית בכנסת הקודמת אבל נחסמה בגלל מחלוקת בקואליציה. היום אושרה גרסה חדשה שנוסחה בשיתוף יו"ר סיעת כולנו, פולקמן, ובכך קיבלה גיבוי של הקואליציה באמצעות שר האוצר משה כחלון.

 

הקשר בין הח"כים שפיר ופולקמן נוצר מיד אחרי הקמת הממשלה, בהכרת היתרון הפוליטי שבהצעת חוק משותפת של סיעות האופוזיציה והקואליציה. שפיר אמרה כי מצאה שפה משותפת עם ח"כ צעיר כמוה כשהתברר להם שהם חולקים גם רעיונות דומים לשיפורים בשוק הדירות, ובמקרה זה "להפוך את הג'ונגל בתחום הדיור בשכירות לשוק הוגן עבור השוכרים ובעלי הדירות".

 

שפיר הוסיפה, "מאבק של יותר משנתיים שנתקל באינספור התנגדויות מכל הכיוונים נושא היום פרי. זה יום גדול ל-2 מיליון שוכרי דירות שסוף שסוף מתחילים לראות את הסוף של הג'ונגל הזה. את ההצעה הזאת קידמתי יחד עם חברי הכנסת חיליק בר ואורלי לוי אבקסיס עוד מהכנסת הקודמת ואני שמחה ששר האוצר משה כחלון החליט לאמץ אותה ושח"כ פולקמן לקח על עצמו לקדם יחד את ההצעה. יחד הוכחנו שמאבקים ציבוריים יכולים להביא לשינוי של ממש".

 

ח"כ פולקמן הוסיף,"אני מאמין בשוק חופשי ובתחרות, אבל כאשר יש כשלי שוק מחובתנו כמחוקקים להתערב. היום קורת גג הופכת מזכות יסוד למותרות. הצעת החוק היא צעד משלים לרפורמת הדיור שמוביל שר האוצר וההצעה שעברה גובשה בתמיכתו. האינטרס המשותף של השוכרים והמשכירים הוא שוק שכירות הוגן. אני מאמין בסתיוהיא עבדה קשה על החוק בכנסת הקודמת. אבל החוק לא היה מתקדם אלמלא השותפות עם 'כולנו'".

 

הצעת החוק תעלה לקריאה טרומית עוד השבוע, האחרון של מושב הקיץ. תמיכת הממשלה תאפשר קידום מהיר של החקיקה מיד בראשית מושב החורף.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ שפיר. "מתחילים לראות את הסוף של הג'ונגל הזה"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ פולקמן
מומלצים