שתף קטע נבחר

מלחמת הפשקווילים: מודעות "יהודי לא רוצח!" בריכוזים החרדיים

אחרי מודעות התמיכה ברוצח ישי שליסל, שתלו חרדים קיצוניים בירושלים - מגיעה תגובת הנגד: חרדים מירושלים, בית שמש ואלעד תלו פשקווילים המגנים את הרצח, את הרוצח ואת תומכיו. "הוא בוגר החינוך החרדי, וצריך לקחת על זה אחריות. לא לטמון את הראש בחול", אומר אחד היוזמים

 

 

"מלחמת פשקווילים" על קירות הריכוזים החרדיים: לאחר שאתמול (יום ד') נחשפו פשקווילים התומכים ברוצח ישי שליסל, ומעודדים אחרים להצטרף אליו – תלו חרדים מירושלים, בית שמש ואלעד פשקווילים נגדיים, תחת הכותרת: "יהודי לא רוצח!"

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

מודעות התמיכה שתלו חרדים קיצוניים בריכוזים חרדיים בבירה, בשם קבוצה המכנה עצמה "היהדות הנאמנה" - גרמו לסערה בתוך המגזר החרדי. כחלק ממאבק מתמשך בשבועות האחרונים על הדימוי המגזרי, נתלו הלילה פשקווילים בגנות מעשה הרצח בריכוזים החרדיים בבית שמש, כשהיוזמים מאמצים את אותה החתימה – "היהדות הנאמנה. היום תימשך ההפצה בריכוזים חרדיים נוספים.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

מודעות תמיכה בשליסל: "הלוואי ונזכה למסירות הנפש שלך"

 

"היהדות הנאמנה מוקיעה בשאט נפש את מעשה האכזריות והרצח הנורא שביצע י. ש. (כך במקור) ביום חמישי האחרון בעיר הקודש ירושלים, בתירוץ 'מלחמות השם'", נכתב בפשקוויל. "והנה לאחרונה יצאו כמה ריקים ופוחזים המוציאים דיבתם של יראי השם, ושיבחו את הרוצח ואת מעשיו הרעים. כאן המקום להבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: אין ליהדות החרדית שום חלק במעשה הנורא, והיא מתנערת מאותו רשע ומתומכיו הנלוזים המביאים עלינו חורבן גדול".

 

 (קרדיט: יעקב לדרמן) (קרדיט: יעקב לדרמן)
(קרדיט: יעקב לדרמן)

 

בראיון ל-ynet אמרו חברים בקבוצה, כי "אינם שוללים מחאה לגיטימית", כהגדרתם, נגד מצעד הגאווה - אך עומדים על כך שגבולות המחאה חייבים להישמר. "להווי ידוע: הציבור החרדי מתנגד בתוקף למצעדים מתריסים בפלטרין של מלך, ומאמין בזכותו למחות כנגדם, אולם נאמנה עלינו תורתנו הקדושה שצוותה באופן מפורש ומוחלט 'לא תרצח!"

 

"דקירה בעין"

יחיאל ועקנין. תושב העיר אלעד, הוא מיוזמי המחאה: "ראינו את המודעות שנתלו במאה שערים,

ובמקביל ראינו שעיתון 'משפחה' (שבועון חרדי) פרסם בעמוד השער שלו את הכותרת 'לא תרצח', אך ללא כל התייחסות לרצח שביצע שליסל", הוא אומר. "מבחינתי, אם אתה לא רוצה לדבר על זה, אז אל תדבר, אבל האופן שבו זה נעשה היה מבחינתי 'דקירה בעין'".

 

ואולם "משפחה" היה העיתון החרדי היחידי ששבר את הטאבו והתייחס לפיגוע במצעד הגאווה. "מטורף אחד השתולל ועשה מעשה נורא ברחובה של עיר", כתב העורך הראשי משה גרילק בגיליון שיצא לאור הבוקר, "הוא עצמו משוכנע שהוא קיים את דבר השם בעצם הופעתו באותו מקום, ושבדקירות שדקר את המשתתפים באירוע הוא קידש את השם".

 

גרילק תוקף קולות מתוך המחנה התומכים במעשהו של שליסל וכותב כי הוא "מתחלחל" מהם (כלשונו). "עצם הדבר שיהודי יקפד חייו של הזולת הוא דבר כל כך רחוק מהווייתנו התורנית", קבע, "התורה דורשת מאיתנו להזדעזע עם מותו או רציחתו של אדם". לדבריו, "קהות החושים הזאת שאותה קלטנו בימים האחרונים בשולי השוליים, קהות חושים היכולה בכלל לחשוב ולגבות או להבין, ולוּ במחשבה גרידא, מעשה נורא כזה ברחובה של עיר - מדאיגה מאוד".

 

ועקנין וחבריו החליטו שהגיע הזמן לתת פתחון פה "לרוב הדומם", כהגדרתם, "שמגנה בכל פה את מעשה הרצח, ומזועזע ממנו עמוקות. מי שתלה את המודעות במאה שערים, לא מייצג את רובו המוחלט של הציבור החרדי. הם קבוצה קיצונית שמנסה לחרחר מריבות. הגיע הזמן שהרוב שחושב אחרת, לדעתי, יביע את עמדתו".

 

חשבון נפש ציבורי צריך?

 

"אני חושב שבתור חרדי, הציבור שלנו צריך לקחת אחריות על מה שקרה. מצד אחד, כשזה פעמיים אותו אחד, ברור שיש כאן עסק עם מטורף בודד, לשמחתנו. מנגד, זה שאמרו עליו שהוא עשב שוטה, זה נכון. אבל הוא גם בוגר החינוך החרדי, וצריך לקחת על זה אחריות, ולא לטמון את הראש בחול".

 

 (קרדיט: יעקב לדרמן) (קרדיט: יעקב לדרמן)
(קרדיט: יעקב לדרמן)

 

במודעות שתלו אתמול חרדים קיצונים, נכתב בין היתר: "אשריך, ר' ישי!", ומפרסמי הכרזה הודו לרוצח "בשם כל בית ישראל החרדים לדבר ד', ובשם תורתנו הקדושה הנצחית", ואף כינו אותו שליח הקהל ושליח אלוהים. הם הביעו שאיפה לזכות "למסירות נפש כזו", וחתמו את הדברים בציטוט: "שכל השופך דמן של רשעים כאילו הקריב קורבן".

 

אתמול (יום ד'), הורה בית משפט השלום בירושלים לערוך בדיקה פסיכיאטרית לישי שליסל, זאת לבקשת

המשטרה. מטרת הבדיקה תהיה לקבוע אם שליסל, שחשוד גם בחמישה ניסיונות רצח, כשיר לעמוד לדין ואם היה אחראי למעשיו בעת שדקר את משתתפי המצעד.

 

זו הפעם הראשונה ששליסל מגיע לדיון בעניינו מאז שבנקי מתה מפצעיה. הוא ישב בפנים חתומות וסירב להתייחס לשאלות העיתונאים בנוגע למעשים המיוחסים לו.

 

הבדיקה אצל הפסיכיאטר המחוזי תתקיים בתוך 48 שעות ותוצאותיה יוצגו לבית המשפט עד יום שלישי הבא - מועד סיום הארכת המעצר האחרונה לשליסל.

 

אלפי בני אדם השתתפו בהלוויה של בנקי שהתקיימה ביום שני בקיבוץ נחשון. הוריה, אורי ומיקה, ספדו לה: "אנחנו רוצים לומר עוד שאין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים. עכשיו נלך הביתה ונתחיל לבנות משפחה חדשה - נלמד לחיות בחמישה במקום בשישה. ננסה לשנוא פחות ולאהוב יותר וכך נציע לכולכם". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעות שעוררו את הסערה
צילום: רויטרס
"ריקים ופוחזים". שליסל
צילום: רויטרס
מומלצים