שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אושרה הקמת 5,000 דירות במערב ראשל"צ

ועדות התכנון אישרו את תוכנית מתחם האלף בראשון לציון; ליד חוף נתניה אושרה תוכנית חזית הים הדרומית אחרי 15 שנות תכנון, והיא צפויה לכלול 2,000 דירות ו-1,100 חדרי מלון; באור עקיבא תוקם שכונת ענק עם 3,500 דירות בדרום העיר; בנס ציונה מתכוננות כ-600 דירות

4 תוכניות ענק אושרו בצנרת התכנון: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז מרכז אישרה היום (ג') שלוש תוכניות - האחת בנתניה להקמת כ-2,000 דירות וכ-1,100 חדי מלון בחוף ימה של העיר; והשנייה בנס ציונה להקמת 582 דירות בצפון העיר. בנוסף, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז חיפה אישרה תוכנית ל-3,484 דירות בדרום אור עקיבא. בראשון לציון אושרה תוכנית מתחם האלף בצפון-מערב העיר להקמת כ-5,500 דירות. מוקדם יותר היום נודע כי ועדות התכנון אישרו בשבוע החולף כ-13 אלף דירות חדשות בבקעת אונו, רמת גן, בת ים ואשקלון.

 

כותרות אחרונות במדור צנרת התכנון :

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

ראשון לציון: 5,000 דירות במערב העיר

בצפון-מערב ראשון לציון אושרה תוכנית מתחם האלף להקמת כ-5,500 אלף יחידות דיור ו-1.7 מיליון מ"ר לשטחי תעסוקה. מדובר בתוכנית ענק המקודמת בשנים האחרונות וחולשת על שטח של כ-1,500 דונם. היא מהווה חלק משדירה עירונית מרכזית המקשרת בין חלקי העיר - ממזרח, דרך מרכז העיר ההיסטורי ועד לים; ומהשתלבותה בסביבה - אזור התעשייה ראשון אילון מצפון והסופרלנד והאגמים מדרום.

 

התוכנית כוללת כ-5,000 דירות חדשות, מתוכן 1,500 דירות לדיור מוגן ו-1,000 דירות קטנות המיועדות לדיור בר-השגה; 1.7 מיליון מ"ר לתעסוקה (תעשייה מתקדמת, משרדים וכדומה); שטחי מסחר, מסעדות, מוסדות מחקר ומוסדות חינוך, מעונות סטודנטים, דיור מוגן, מוסדות ציבור, פארק עירוני ומתחמי פנאי ונופש. היא אף מסדירה מתחם לטובת הרכבת הקלה.

 

במינהל התכנון ציינו כי מתחם האלף מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין על קו תל-אביב-אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו-431 המגיע ישירות למתחם), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון - שדרות משה דיין, רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים.

 

התוכנית נקלטה בלשכת התכנון באפריל 2014, והוחלט לאשרה תוך שנה ו-4 חודשים בלבד. במינהל התכנון הבהירו כי מדובר בזמן קצר יחסית לתוכנית בשטח גדול ובשילוב שימושים נרחב. לדברי שר האוצר, משה כחלון, "קידום התוכנית בזמן כה קצר מראה שאפשר לקצר בתהליכי התכנון אם כלל הגורמים באמת מכוונים לכך". ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף כי "זהו מתחם חדשני ומתקדם שישלב עסקים, מגורים ופנאי".

הדמיית תוכנית מתחם האלף בראשון לציון (הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון) (הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון)
הדמיית תוכנית מתחם האלף בראשון לציון(הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון)

דב צור, ראש עיריית ראשון לציון ( צילום: עיריית ראשון לציון) ( צילום: עיריית ראשון לציון)
דב צור, ראש עיריית ראשון לציון( צילום: עיריית ראשון לציון)

 

נתניה: 2,000 דירות ו-1,100 חדרי מלון

תוכנית חזית הים הדרומית בנתניה אושרה למתן תוקף, כלומר באופן סופי אחרי הגשת התנגדויות הציבור, בתום כ-15 שנות תכנון. היא מתייחסת לשטח שבו ניצבה בעבר המזבלה העירונית, אשר הייתה בתוך מחצבה ישנה על שפת הים, ומקדמת השלמת פינוי ושיקום האתר ויצירת מתחם מגורים ומלונאות. התוכנית משתרעת על פני שטח של 775 דונם, מתוכם 533 דונם שטחים פתוחים המהווים כ-70% מכלל התוכנית.

 

מתוך 2,000 הדירות שייבנו, כ-1,000 מהן יוקמו על אדמות מדינה (רשות מקרקעי ישראל) ו-1,000 נוספות על אדמות פרטיות במגדלים של 16-19 קומות. במתחם המלונאות ייבנו 3 מלונות מדורגים במרחק של 100 מטרים מהים, בהם יפותחו חוף רחצה, טיילת ופארק חופי. המלונות יהיו נמוכים מהדרך הנופית, דבר שיאפשר נוף פתוח מהדרך ומהטיילת העירונית לכיוון הים.

 

בעיריית נתניה ציינו היום כי בבסיס התוכנית עמדו עקרונות כמו הגדלת שטח שמורת האירוסים ל-380 דונם, לצד הקמת גשר השמורות שיחבר בין השמורה לאגם החורף. במסגרת זאת אף בוטלו תוכניות בנייה שאושרו בעבר על שטחים אלו. עקרון נוסף הוא, כאמור, פינוי אתר האשפה הישן של נתניה, שעבודות פינויו מסתכמות בכ-250 מיליון שקל, וסילוק המפגעים הנובעים ממנו.

 

לאן פונה שוק הדיור? מוזמנים לצפות בראיון באולפן ynet

 

עוד עקרונות שעמדו בבסיס התוכנית: שיקום חוף הים, הרחבתו והפיכתו נגיש; הגדלת כמות השטחים הפתוחים בעיר ויצירת רצף תכנוני בין שמורת האירוסים, שלולית החורף ושטח התוכנית; וחיזוק הקשר בין העיר לים. "אחד האזורים היפים בארץ יהפוך ממזבלה ומטרד למרקם עירוני, המבטיח איכות חיים", הסביר מתכנן התוכנית, אדריכל עמוס ברנדייס.

 

לדברי ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, "תוכנית חזית הים הדרומית על שפת ימה של נתניה נתנה מענה תקדימי לכמה בעיות אקוטיות הקשורות בסוגיות בתחום איכות הסביבה. במסגרת התוכנית נעשו פעולות ששילבו שיקום אתר פסולת ודאגה למשאבי הטבע, תוך קידום תוכנית מגורים ומלונאות על אחת מרצועות החוף החשובות והיפות של העיר".

 

גם אדריכל פול ויטל, סמנכ"ל הנכסים בעיריית נתניה ולשעבר מהנדס העיר שליווה את התוכנית התייחס לאישורה: "התוכנית ממקסמת את כל אחד מערכי הטבע הנפלאים של העיר. היא הוכנה מתוך ראייה כוללת של דרום נתניה ומבוססת על שלד ירוק, מתוך מטרה לשמר את מרחבי השטחים הפתוחים וליצור מערך רציף ואיכותי שלהם - אשר ישמרו ערכי טבע ונוף וינוצלו להעלאת איכות חיי התושבים".

תשריט של התוכנית. 2,000 דירות בקרבת חוף הים (תשריט: משרד ברנדייס אדריכלים) (תשריט: משרד ברנדייס אדריכלים)
תשריט של התוכנית. 2,000 דירות בקרבת חוף הים(תשריט: משרד ברנדייס אדריכלים)

 

אור עקיבא: 3,500 דירות בדרום העיר

צפונה מנתניה, אושרה תוכנית להקמת שכונה דרומית בעיר אור עקיבא. מדובר בתוכנית התואמת את עקרונות תוכנית המתאר המתגבשת לעיר, שמייעדת את השטח לשכונת מגורים עם שטחי מסחר. התוכנית משתרעת על פני שטח של כ-1,000 דונם על קרקע בבעלות קרן קיסריה וקרקעות מדינה.

 

במסגרת התוכנית, ייבנו 3,484 יחידות דיור חדשות בצפיפות ממוצעת של 10 יחידות דיור לדונם. 354 דירות יהיו בנייה צמודת קרקע; 1,808 דירות יהיו בבנייה מרקמית של מבנים בני 6-8 קומות; 618 דירות יהיו בבנייה גבוהה של מבנים בני 9-10 קומות; ו704 דירות יהיו בבנייה גבוהה של מבנים בני 13-15 קומות.

 

כמו כן, מציעה התוכנית 17,610 שטחי מסחר, לצד שטחים למבני ציבור כגון מעונות, גני ילדים, בית ספר יסודי, בית ספר על יסודי וכן מרכז חינוך וקהילה. במרכז השכונה מתוכנן פארק מרכזי גדול וכן ציר ראשי שיחבר את העיר והשכונה לכביש 651.

 

המתחם נמצא בדרום אור עקיבא וגובל ממזרח בכביש תל-אביב-חיפה הישן (4); מדרום בדרך 651; ממערב בכביש החוף (2). הוא חל בתחום השיפוט של אור עקיבא ושל המועצה האזורית חוף הכרמל. התוכנית אושרה להפקדה, וכעת הציבור יכול להגיש התנגדויות במשך כ-60 יום.

אור עקיבא. השכונה הדרומית משתרעת על 1,000 דונם (צילום: עיריית אור עקיבא) (צילום: עיריית אור עקיבא)
אור עקיבא. השכונה הדרומית משתרעת על 1,000 דונם(צילום: עיריית אור עקיבא)

 

נס ציונה: 580 דירות בצפון העיר

ואילו בנס ציונה אושרה להפקדה תוכנית שמקדמת רשות מקרקעי ישראל להקמת 582 יחידות דיור חדשות בצפון העיר. מדובר בתוכנית להקמת שכונה חדשה שתהיה ממוקמת בכניסה הצפונית לעיר, ממזרח לכביש 412 (רחוב ויצמן). באזור זה ממוקם מתחם פיקוד העורף - מבנה משטרה בריטי ומנדטורי המיועד לשימור - ולצדו מתקן אימונים של יחידת החילוץ הצה"לית.

 

התוכנית אף מתפרשת לשטח מדרום לרחוב ויצמן עד לרחוב מרגולין ושכונת גבעת הצבר בדרום מזרח, כאשר שטח הפרויקט עומד על כ-170 דונם ומיועד ברובו הגדול למגורים. תמהיל הבנייה הוא 120 יחידות דיור צמודות קרקע ועוד 212 יחידות דיור בבניינים בגובה 8 קומות מעל קומת עמודים. 20% מכלל הדירות יהיו מיועדות לדיור בר-השגה.

 

במסגרת התוכנית, מבנה פיקוד העורף המיועד לשימור יכלול גם משרדים ושטחי ציבור, ולידו יוקם מבנה חדש בן 9 קומות לשימושי תעסוקה, מסחר וציבור. בשטח מתקן האימונים לשעבר מתוכנן בית אבות או בית דיור מוגן עם 250 חדרים, ובשטח זה תתאפשר גם הקמתם של מעונות סטודנטים.

הדמיית התוכנית בנס ציונה. דירות, תעסוקה ואפשרות גם למעונות סטודנטים (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
הדמיית התוכנית בנס ציונה. דירות, תעסוקה ואפשרות גם למעונות סטודנטים(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

בחלקו הדרום-מערבי של הפרויקט מתוכנן פארק עירוני גדול בשטח של 34 דונם ויתחבר לרצועת טיילת עירונית המלווה את רחוב ויצמן, בכניסה הצפונית אל העיר, הנמשכת דרומה אל מרכז נס ציונה. בנוסף, כוללת התוכנית שטחים למבני ציבור, אשר ישמשו את צרכי החינוך לגיל הרך, התרבות והקהילה.

 

מבחינה תחבורתית מתוכננות שתי כניסות ראשיות לשכונה, מכיוון רחוב מרגולין בדרום ומכביש חדש מצפון למבנה פיקוד העורף, המהווה הרחבה של כביש הגישה הקיים. כמו כן מתוכנן חיבור תחבורתי משני אל גבעת הצבר בדרום מזרח.

 

לדברי רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות, "התוכנית הבשילה לאחר קידומה בוועדה המחוזית והיא תאפשר מגורים במקום נגיש ונוח, שטחי ציבור נרחבים ואיכותיים ומבני ציבור תומכים. הפקדת התוכנית היא חלק ממגמת הרשות לקדם תכנון למגורים ברחבי הארץ, באופן שעונה על הביקוש הקיים ומרחיב את ההיצע לטובת הציבור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
נתניה. התוכנית אושרה אחרי 15 שנות תכנון
צילום: עידו ארז
מומלצים