שתף קטע נבחר

מרגש: עשרות ספרי תורה לזכר חללי צוק איתן. צפו

75 ספרי תורה שנתרמו על ידי יהודים מהתפוצות, וחלקם שוקמו לאחר השואה - הוכנסו לרחבת הכותל המערבי, לעילוי נשמתם של חללי צה"ל. הם יימסרו בהמשך לסניפי "יד לבנים" ברחבי הארץ. בטקס המיוחד השתתפו משפחות הנופלים, נשיא המדינה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ואלפי אנשים

 

מרגש: 75 ספרי תורה הוכנסו הערב (ד') ברחבת הכותל המערבי, לזכרם ולעילו נשמתם של 75 הרוגי מבצע "צוק איתן" – חיילים ואזרחים. בטקס המיוחד השתתפו משפחות הנופלים, לצד נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף, רב הכותל שמואל רבינוביץ', הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, ראש השב"כ יורם כהן, נציב שירות בתיה"ס, מנכ"ל משרד הביטחון, אלופי צה"ל ואישים רבים נוספים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

ספרי התורה יימסרו לסניפי "יד לבנים" ברחבי הארץ – אך אחד מהם יישאר ברחבת הכותל. התרומה המשמעותית הזו (עלותו של ספר תורה אחד עומדת על מאות-אלפי שקלים) הורמה על ידי יהודים מהתפוצות, שהבחינו במחסור הקיים בספרי תורה בבתי הכנסת של "יד לבנים" המשמשים את החיילים – ונרתמו למשימה. חלק ניכר מספרי התורה, נמצא במרתף ברומניה - אוד מוצל מהקהילות החרבות טרום השואה, והם עברו שיקום. 

 

 

הערב, בהנחיית יהורם גאון, נפתח בטקס כתיבת האותיות, על ידי משפחות הנופלים – ואורגן בשיתוף "יד לבנים", "קשר לנצח", ידידי צה"ל בארה"ב, צה"ל, משרד הביטחון, והקרן למורשת הכותל המערבי. ספרי התורה הוכנסו לרחבה בתקיעת שופרות ושירת פרק תהילים על ידי החזן הצבאי הראשי, שי אברמסון, ומקהלת הרבנות הצבאית.

 

ריבלין: התורה - תעודת הזהות האמיתית שלנו

"הריני כותב לשם קדושת ספר תורה", אמר בהתרגשות נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וכתב אות. "לא בכדי בחר העם היהודי בספר התורה כדי להנציח את מות יקירינו. היריעות האלה מהוות את תעודת הזהות האמיתית שלנו. התורה צעדה עם העם היהודי ברום ובשפל, בטוב וברע. ספר התורה ליווה אותנו בנדודינו בגלות ובגאולה. מתוך גוויליו שאבנו כוח ואמונה".

 

 (צילום: מזמור הפקות) (צילום: מזמור הפקות)
(צילום: מזמור הפקות)

 

"בנינו שנהרגו על מזבח המולדת נשארים כאותיות נצח", הוסיף. "ספרי התורה הללו, תעודות הזהות הללו, הם סמל לחיים שממשיכים. למדינה שממשיכה לצמוח ולפרוח. סמל לדרך נצחית של עם ששב לארצו, החיה את שפתו והקים לו מדינה לתפארת. עם שלא שוכח ולא ישכח לעולם את יקיריו".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח את ברכתו לאירוע, וביטא את חשיבות הנצחת החללים דווקא באמצעות ספרי תורה: "הלוחם הצה"לי נושא איתו לא רק נשק, אלא מטען של ערכים ורוח שמניעים אותו למלא את השליחות של הכגנת העם והמולדת".

 

יעלון: חובתנו לגדוע את הקיצונים מתוכנו

את האות האחרונה כתב שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שאמר כי "הערב מגיע לסיומו מסע. מסע מרגש, מיוחד מאין כמותו, אשר נוגע בנימים הרגישים ביותר של קיומנו. מסע שיש בו קדושה, ומסורת, ומורשת, וזיכרון. מסע שיש בו אמונה, אחווה וערבות הדדית".

 

 (צילום: מזמור הפקות) (צילום: מזמור הפקות)
(צילום: מזמור הפקות)

 

הוא הבהיר כי למרות השאיפה לשלום, "אנו עדיין נמצאים במלחמת העצמאות שלנו. סביבנו מדינות, ישויות וארגונים אשר לא השלימו עם קיומנו כאן, ועם קיומו של בית לאומי לעם היהודי, ואנו נאלצים להשיב מלחמה שערה אל מול מבקשי רעתנו".

 

"אנו לא נתפשר על ביטחוננו, ולא נאפשר לאשליות להכתיב את סדר יומנו", אמר, "נפעל בעוצמה למען ביטחונם של אזרחי ישראל, ונדע להניח את ידנו על המחבלים ושולחיהם, בכל עת ובכל מקום, לאורך הגבולות ואף הרחק מהם. במאבק הזה אין פתרונות קסם או קיצורי דרך, והוא דורש מאיתנו נחישות ואורך רוח, אחריות ושיקול דעת. יידעו אזרחי ישראל כי גם בשעה זו פועלים חיילי ומפקדי צה"ל באוויר, בים וביבשה, לצד שוטרי משטרת ישראל ואנשי המוסד והשב"כ, כדי לסכל טרור ולהכות בפעיליו". 

 

הספרים - לפני שהוכנסו ()
הספרים - לפני שהוכנסו
 

 

שר הביטחון התייחס גם לאירועי השנאה האחרונים, ואמר כי "חובתנו לגדוע את הקיצונים מתוכנו, ולהניח ידנו על אלו מקרבנו שמפעילים טרור, אך אין באמת קשר בינם לבין ערכי הדת היהודית. עלינו לחנך את הדור הצעיר בדרכם ולאורם של ערכינו. ללמד כי מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית, ויש בה מקום למגוון דעות והשקפות, אך לא לאלימות ולהסתה איש אל רעהו וכלפי סמכויות רשמיות במדינה, בהן נשיא המדינה, ראש הממשלה, שופטים ושאר משרתי ציבור. לחתור להיות חברה חומלת ומגוננת לחלשים ולנזקקים שבה".

 

 (צילום: מזמור הפקות) (צילום: מזמור הפקות)
(צילום: מזמור הפקות)

 

הוא הזכיר את סגן הדר גולדין וסמל אורון שאול: "אנו עושים ככל יכולתנו כדי להשיב את בנינו לארצם, הופכים כל אבן ופורצים כל נתיב כדי להגיע לרגע הזה. זו חובתנו".

 

המשפחות השכולות: הערב אלו דמעות של שמחה

"הערב מגיע לכאן סיומו של מסע. ספרי תורה שנתרמו על ידי יהודים מכל העולם להנצחת חללי

מערכות ישראל. הגיעו לכאן, לישראל. הגיעו לירושלים". הספרים נישאו בידי חיילי צה"ל, שוטרי משטרת ישראל, מג"ב וראשי יד לבנים ברחבי הארץ. "ספרי התורה הגיעו ממרחק אלפי קילומטרים מכאן, אבל הם מבטאים קירוב לבבות", אמר יהורם גאון.

 

"היום הכותל הזה רואה דמעות, אבל אלו הן לא דמעות צער, כי אם דמעות של שמחה", אמר ראש ארגון "יד לבנים", אלי בן שם, שסיפר בהתרגשות על הגעגועים הבלתי פוסקים לבנו שנפל.

 

לטקס הובא גם ספר התורה המיתולוגי שעימו לחם הרב גורן בכל החזיתות ונכנס לעיר העתיקה בירושלים במלחמת ששת הימים. לפני חצי שנה הוא הוחזר בתום מאבק ארוך שנים לידי צה״ל והוצב בלשכת הרמטכ"ל, ליד פקודת הקמת צה״ל עליה חתם בן גוריון.

 

כעת, 48 שנים אחרי, הוא הובא אל אותה נקודה בה הוצב יחד עם לוחמי הצנחנים ששחררו את ירושלים, לשחזור היסטורי, ביוזמת הרמטכ"ל אייזנקוט והרב הצבאי הראשי פרץ. הלהקה שרה עמו את תפילת "מי שברך לחיילי צה"ל" במנגינת "ארץ צבי".

 

לטקס היום קדם טקס הכנסת שלושה ספרי תורה אתמול (יום ג') – אף הוא ברחבת הכותל המערבי, לעילוי נשמות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, גיל-עד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 • בניגוד לתסקירי הרווחה - ביה"ד קבע: הילדים יועברו לאב החרדי
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מזמור הפקות
  רגעים מרגשים בכותל
  צילום: מזמור הפקות
  צילום: מזמור הפקות
  "מסע מרגש"
  צילום: מזמור הפקות
  חלק מספרי התורה
  מומלצים