שתף קטע נבחר

יהורם גאון: "כל זמר שני מדבר היום לאלוהים"

חזרה בתשובה? "אני כל הזמן שם". זהות? "אני קודם כל יהודי, ואחר כך ישראלי". ציונות? "אם לא יימצא חזון חברתי חדש, נהיה בבעיה". יהורם גאון, אייקון תרבות ישראלי, ראה חלומות שהתגשמו - והוא מודאג

 

 

יהורם גאון עוקב בדאגה אחר התהליכים המעצבים שעוברת החברה הישראלית. הוא היה אייקון תרבות שהתגעגע כבר בשנות ה-70 לימים "כשבגרוש היה חור", ועכשיו – עדיין אייקון תרבות – הוא מייחל לחזון חדש שינקה את הציניות מהחברה הישראלית, ויחזיר לה את הלכידות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"דברים שהרשימו כל כך בזמנו, דברים שמרשימים לאורך זמן, הופכים להיות מעייפים, והרצינות שבה התייחסו לכל מיני דברים הופכת להיות ציניות" הוא אומר ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית", בראיון לרגל קבלתו תואר "דוקטור לשם כבוד" מאוניברסיטת בר אילן. "לאחר מלחמת ששת הימים יצאו אלבומים ושירים. במלחמות שאחר כך - פחות ופחות, שלא לדבר על מלחמת לבנון או על 'צוק איתן'. לא כתבו שיר להדר גולדין, ולא לעוז מנדלוביץ'.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"שרנו אלפי שנים: 'ולירושלים עירך ברחמים תשוב', ושבנו... אם לא תמצא איזושהי רוח גבית, חזון חדש חברתי גדול שיפיח רוח חדשה באנשים שנמצאים פה, אז אנחנו בבעיה... כל עוד היינו בשעת בנייה של הבית הזה, הייתה בנו רוח גבית, היה בנו געגוע, ערגה, תפילות. והנה הבית קם, ועכשיו מה? איך מחזיקים את הבית הגבוה והעצום הזה?"

 

קודם כל יהודי, אחר כך ישראלי

גאון מאמין. הוא מאמין באלוהים ומאמין גדול ברוח היהודית, ולכן הוא סבור כי דווקא אובדן האלוהים הוא שהביא את החברה הישראלית לחיפוש שבו היא נמצאת היום. "בתקופה החלוצית כל השירים היו שירי גבורה, ושירי אהבה, ושירים של ציונות, ולא מצאת שם את אלוהים בכלל", הוא אומר. "הם רצו לברוח מכל דבר שהזכיר להם את אבותיהם, מכל דבר שהזכיר להם את הגלות".

 

לדבריו היום, במעין תנועת נגד, אמנים "מוצאים את עצמם עושים סיבוב של 360 מעלות, וחוזרים אל אותו מקום שממנו ברחו, והם חוזרים אל אותו אלוהים שברחו ממנו מזמן, וזה ממלא את כל תוכן חייהם... כל זמר שני, פתאום חוזר ומדבר לאלוהים".

 

הוא מעיד על עצמו כי מעולם לא עזב. לא היה חלק מאותה תנועת התנתקות חלוצית: "כששואלים אותי מי אני, אני אומר שאני יהודי-ישראלי, וזה לפי דעתי אומר הכל... אם אין את הזיקה הזאת, שקודם כל אני יהודי, ואחר כך ישראלי - אז אני חושב שאין לנו זכות ואין לנו יכולת להישאר כאן.

 

"שאלו אותי תמיד, מה עם לחזור בתשובה. אמרתי: אני לא צריך לחזור בתשובה, אני שם. אני כל הזמן שם בדרכי שלי. אין לי מאיפה לחזור, ואין לי לאן לחזור".

פורסם לראשונה 14/07/2015 19:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
יהורם גאון
צילום: בני דויטש
מומלצים