שתף קטע נבחר

תרמית דיאטת הפליאו: מחקר מגלה שהאדם הקדמון אכל פחמימות

חוקרים מצאו כי בניגוד לתיאוריה, עליה מבוססת דיאטת הפליאו הפופולרית, האדם הקדמון לא התבסס רק על בשר למחייתו, וצרך פירות וירקות עמילניים בכמות גבוהה

הם אוכלים הרבה בשר ומתנזרים מפחמימות, אבל כנראה שהתאוריה מאחורי דיאטת הפליאו היא שטות גמורה: חוקרים מגלים כעת כי בניגוד למיתוס הרווח סביב דיאטת הפליאו, המתבססת לכאורה על תזונת האדם הקדמון וכוללת כמעט רק בשר, הרי שאנשי המערות צרכו ירקות ופירות עמילניים. הממצאים החדשים מתפרסמים בכתב העת Quarterly Review of Biology.

 

קראו עוד על דיאטת הפליאו:

דיאטת האדם הקדמון או טבעונות: מה יותר בריא?

טבעונות, פליאו או ללא גלוטן: מה עדיף?

בשביל הבריאות: כמה בשר הגוף שלנו צריך?

 

התזונה הפליאוליטית, ההולכת ופורחת בשנים האחרונות גם בישראל, גורסת כי בימי קדם בני האדם חיו בחבורות של ציידים, שעיקר תזונתם התבססה על אכילת בשר.

 

תורת דיאטת הפליאו נכתבה על ידי הפילוסופית ד"ר לורן קורדיין מאוניברסיטת קולורדו, שטען כי התזונה הפליאוליטית היא היחידה שמתאימה לאדם גנטית, משום שכך האדם הקדמון נהג לאכול במשך 2.5 מיליון שנים. חסידי הגישה מאמינים שאם נימנע ממזון תעשייתי ונקפיד על תזונת האדם הקדמון, נמנע גם ממחלות של העידן המודרני.

 

על פי עיקרון הדיאטה, כ-55% מהתפריט צריך להכיל חלבון מן החי (בשר, ביצים ולעתים גבינות שמנות), והשאר ירקות (ללא ירקות שורש) וכן אגוזים ושקדים במידה מועטה. התפריט מחייב הימנעות מוחלטת מדגנים וקטניות והוא כולל מעט מאוד פירות בשל ההימנעות מסוכר.

 

יותר קל להשיג ירקות שורש, מאשר לצוד

עכשיו מסתבר, שהדיאטה הזו כנראה אינה מבוססת. החוקרים סבורים שאנשי המערות הקדמונים בעצם אהבו פחמימות ואף נזקקו להן ממש כמונו, גם אם לא גידלו אותם בצורה נרחבת.

 

בהתבסס על עדויות ארכיאולוגיות, גנטיות ופיזיולוגיות, מצאו החוקרים שהאדם הקדמון נזקק לפחמימות ממקור צמחי ובשרי גם יחד, שנדרשו כדי להמשיך ולהתפתח במהלך האבולוציה. בחינה של שיניים בנות שלושה מיליון שנים, וצמחייה באיזור בו חיו הקדמונים, מראים שהאדם הקדמון קיבל את הפחמימות מירקות עמילניים ופקעות.

 

גם לירקות שורש היה ככל הנראה מקום בתזונת האדם הקדמון, אף שמאמיני הפליאו נמנעים מהם לחלוטין. החוקרים טוענים שירקות שורש שגדלים מתחת לאדמה, היו מקור תזונתי שקל להשיגו. כל שהיה עליהם לעשות הוא לחפור באדמה ולשלוף אותם. למעשה, הקדמונים ככל הנראה צדו הרבה פחות מכפי שחשבו, ומכאן שגם צרכו פחות בשר ויותר ירקות ופירות.

 

צמחים עשירים בעמילן תרמו להתפתחות האבולוציה, לא פחות מאשר צריכת הבשר (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
צמחים עשירים בעמילן תרמו להתפתחות האבולוציה, לא פחות מאשר צריכת הבשר(צילום: Shutterstock)
 

 

הצעירות טיפלו בתינוקות, המבוגרות ליקטו ירקות

"למרות שבשר היה ככל הנראה המזון המועדף, ההוצאה האנרגטית שנדרשה כדי לצוד, לא הגיעה ממקור תזונתי אחד בלבד", כתבו החוקרים והוסיפו: "ירקות נאספו ככל הנראה על ידי נשים בגיל הבלות, בעוד שתפקידן של הנשים הצעירות יותר היה הבאת הצאצאים לעולם".

 

העדויות המדעיות החדשות גורסות עוד, שגם על פי התפתחות המוח של האדם הקדמון במהלך האבולוציה, נראה כי תזונת החלבונים מבשר לא הספיקה, והקדמונים היו חייבים להיתמך גם בתפריט עשיר בפחמימות. עודף חלבונים בתזונה, היה מגביר את שיעור התחלואה והתמותה של האדם הקדמון, ולא היה מאפשר התפתחות משמעותית של הגוף והמוח.

 

החוקרים ציינו עוד, שגם הרוק התפתח טוב יותר ואיפשר לפרק בצורה יעילה צמחים עשירי עמילן. הקדמונים, כך סבורים החוקרים, גם למדו משך הזמן לבשל, מה שיפשר להם להפוך את הירקות לטעימים יותר וקלים יותר לעיכול. התוצאה: אנרגיה נוספת שאיפשרה למוח להתפתח. הצמחים העשירים בעמילן סייעו ככל הנראה גם ליכולת הרבייה המשופרת, ולהעשרת חלב האם שהכיל יותר קלוריות בזכות העמילן.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פליאו? האדם הקדמון לא הסתפק בבשר
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים