שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

פינוי-בינוי בבית שמש: 1,900 דירות חדשות

הוועדה המחוזית בירושלים אישרה תוכנית התחדשות עירונית במתחם ביאליק הוותיק בבית שמש. במקום 333 דירות ישנות בבנייה נמוכה, יוקמו מגדלים בגובה של 9-21 קומות שיהיו מיועדים לאוכלוסייה הכללית

התחדשות עירונית בבית שמש: לאחר כ-4 שנים של דיונים, אישרה אתמול (ב') הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים תוכנית רחבת היקף לפינוי ובינוי מתחם ביאליק בעיר. במסגרת התוכנית, ייהרסו 333 דירות ישנות על שטח של כ-130 דונם, ובמקומן ייבנו כ-1,900 יחידות דיור חדשות, מהן 200 יחידות יהיו מיועדות לדיור מוגן.

 

כותרות אחרונות במדור צנרת התכנון :

 

בוועדה המחוזית הסבירו כי התוכנית כוללת תמהיל מבנים ודירות מגוון - ובכלל זה יחידות מגורים קטנות שיהיו מיועדות לדיור בר-השגה ולזוגות צעירים, לצד בנייה גבוהה של 9-21 קומות. זאת לעומת 25 בנייני שיכון טוריים בגובה של 2-3 קומות הקיימים כיום. עוד ציינו בוועדה כי השכונה החדשה תהיה מיועדת "לאוכלוסייה הכללית". זאת מאחר שסביר להניח כי בקהילה החרדית יעדיפו שלא להתגורר בבנייני מגורים גבוהים, המצריכים שימוש במעליות בימי שבת.

 

התוכנית מציעה מרקם עירוני סביב מבני ציבור, לצד שטחים ירוקים ונגישות להולכי רגל. בוועדה ציינו היום כי "מדובר בתוכנית חשובה, המאפשרת התחדשות עירונית במתחם ותיק במרכז העיר בית שמש, לצד תוספת יחידות דיור משמעותית ונדרשת שהיא צו השעה. התוכנית מעלה סוגיות חברתיות, כלכליות וסביבתיות, שנדרשו לפתרונות יצירתיים וגמישים".

בית שמש. הדירות החדשות יהיו מיועדות לאוכלוסייה הכללית (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בית שמש. הדירות החדשות יהיו מיועדות לאוכלוסייה הכללית(צילום: אבי מועלם)

 

אזור ותיק מול נוף פתוח

מתחם ביאליק נמצא באזור הוותיק של בית שמש על מדרון ההר, מול נוף פתוח. כיום נמצאות בו 333 יחידות דיור קיימות בבנייני מגורים נמוכים מרובי כניסות, שנבנו בתקופת קום המדינה במסגרת השיכון הציבורי. פרויקט פינוי-בינוי שאושר אתמול למתן תוקף, כלומר באופן סופי, צפוי להוסיף למתחם קרוב ל-2,000 דירות בבנייה רוויה לגובה.

 

כבר ב-2011 אושר המתחם על ידי משרד השיכון והבינוי כמיועד לפינוי ובינוי. שר השיכון והבינוי דאז, אריאל אטיאס, ציין כי על מנת להוציא לפועל את הפרויקט, כל מקבץ דירות מתוך 330 הדירות במתחם בו תהיה התארגנות דיירים, יוכל לצאת לדרך מבלי להיות תלוי בשאר המקבצים. מטרת מהלך זה הייתה לזרז את תהליך התארגנות הדיירים בשאר המקבצים, מתוך חשיבה שעצם הצפייה בהתקדמות הפרויקט החדשני והמודרני, תביא לזירוז הסכמת דיירים מתלבטים.

 

שנה לאחר מכן אישרה את התוכנית הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בבית שמש, והביעה אז את רצונה שחלק גדול מהפרויקט יוקדש לדיור בר-השגה, וימשוך אוכלוסייה צעירה וחילונית לעיר. על פי ההערכות, הדירות הקטנות המיועדות להריסה הן בנות עד 40 מ"ר, שיוגדלו לדירות של 80 מ"ר; בעוד שהדירות הגדולות יותר, בנות 40-60 מ"ר, יוגדלו לדירות בנות 100 מ"ר כל אחת.

 

מחירי הדירות ממשיכים לעלות - מוזמנים לצפות בדיון באולפן ynet 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחשון פיליפסון
בית שמש. מתרחבת
צילום: נחשון פיליפסון
מומלצים