שתף קטע נבחר

איך זמן הארוחות מסייע לירידה במשקל?

אותה ארוחה בשעות שונות של היום, גורמת לתגובה שונה בגוף. אז מתי עדיף לאכול את הארוחה העיקרית של היום, על איזו ארוחה אסור לנו לוותר וכמה קלוריות בדיוק מומלץ לנו לצרוך?

רוצים לקבל טיפ להורדת משקל? נסו לאכול בארוחת הבוקר והצהריים עד שני שליש מהקצובה הקלוריות היומית. את ארוחת הערב צמצמו במסגרת הקלורית והחלבונית המומלצת לכם. חוקרים איטלקים מצאו שהחלוקה הזאת תעזור לכם להשיג את המשקל הרצוי בקלות יותר.

 

קראו עוד על דיאטה ותזונה:

דיאטה: למה תמשיכו להשמין גם כשתאכלו פחות

בלי דיאטה: השינוי הקטן שיגרום לכם לרדת במשקל

ההחלטה שתגרום לכם לרזות בקלות בלי דיאטה

 

החוקרים בדקו 20 נבדקים בריאים בני ‭35-20‬ במשקל תקין (BMI שנע בין 19 ל-26), שקיבלו באופן אקראי ארוחה סטנדרטית פעם אחת ב8:00 בבוקר,‬ ופעם שנייה כעבור שבוע את אותה ארוחה עם אותו הרכב תזונתי וקלורי ב-20:00 בערב.‬

 

החוקרים בדקו את קצב שריפת האנרגיה של הגוף לפני הארוחה ובזמנים קבועים כעבור חצי שעה, שעה ושעתיים אחרי הארוחה. החוקרים מציינים שקצב שריפת האנרגיה של הגוף לא היה שונה לפני הארוחה בבוקר לעומת לפני הארוחה בערב.

 

לעומת זאת קצב שריפת האנרגיה אחרי הארוחה היה גבוה יותר אחרי ארוחת הבוקר לעומת אחרי אותה ארוחה בערב. בנוסף פרמטרים מטבוליים כמו רמת הסוכר בדם ורמת הורמונים מעוררי תיאבון כמו אינסולין שלאחר האכילה, היו ברמות מאוזנות יותר אחרי ארוחת הבוקר.

 

מאותה ארוחה הגוף ייצר יותר חום ופחות שומן בשעות הבוקר לעומת שעות הערב. כמו כן התגובות הגליקמית והאינסולינית של אותו אוכל היו מאוזנות יותר בבוקר לעומת בערב.

 

אותה ארוחה מתעכלת טוב יותר בבוקר מאשר בערב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אותה ארוחה מתעכלת טוב יותר בבוקר מאשר בערב(צילום: shutterstock)

 

עדיף שהארוחה העיקרית תהיה בצהריים

לשמחתנו, בתפריט הישראלי הים תיכוני נהוג לאכול ארוחות בוקר וערב קלות וארוחת צהריים כבדה יותר, לעומת האמריקאים שנוהגים לאכול את הארוחה העיקרית בערב, ובדרך זו מעלים את הסיכוי לעודף משקל.

 

אישור וחיזוק לממצאי החוקרים נמצא במחקר אחר, שפירסמו חוקרים מאוניברסיטת מורסיה שבדרום ספרד, הם מצאו ששעות הארוחות משפיעות על קצב הורדת המשקל.

 

ל"מקדימי האכילה‭,"‬ שנוהגים לאכול ארוחת בוקר מלאה וארוחת צהריים לפני השעה ‭,15:00‬ היה סיכוי לרדת יותר במשקל לעומת אלה המאחרים או מדלגים על ארוחת הבוקר ואוכלים את ארוחת הצהריים אחרי השעה ‭.15:00‬

 

כבר אז מצאו חוקרים שזמני הארוחות העיקריות שאוכלים במשך היום עשויים לנבא את כמות המשקל שתצליחו להוריד. לסיכום, ממליצים החוקרים, אכלו ארוחת בוקר מלאה ועשירה, ארוחת צהריים בינונית וארוחת ערב קלה. כך תעלו את הסיכוי להוריד משקל יותר בקלות.

 

מחשבון קלוריות חדש יקבע לכם תוכנית דיאטה

כמה קלוריות לאכול? תשכחו ‭2,000-מה‬ קלוריות ליום שהיו מומלצות עד היום למבוגרים מעל גיל ‭.18‬ מחשבון קלורי חדש שפירסמו המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב NIH, מסייע לכם לדעת מהי כמות הקלוריות שנכונה לכם כדי לשמור על משקלכם הנוכחי אם הוא תקין, או כמה קלוריות מומלץ לכם לאכול כדי לרדת במשקל. המחשבון מחשב כמה זמן ייקח לכם להגיע למשקל הרצוי, מהו מספר הקלוריות המומלץ וכמה פעילות גופנית מומלץ לכם לעשות כדי להשיג את המטרה.

 

מתכנני המחשבון מציינים שהוא אינו מומלץ מתחת לגיל 18 ולא לנשים הרות או מניקות. המחשבון אינו מיועד לספק ייעוץ רפואי ואינו מחליף רופא או דיאטנית שמכירים את מצבכם הבריאותי, את בדיקות הדם שלכם ואת ההיסטוריה הרפואית והתזונתית שלכם.

 

מחשבון הקלוריות, המכונה "ארגונית משקל הגוף‭,"‬ פתוח לשימוש לקהל הרחב אונליין. הוא פותח תחילה ככלי למטרות מחקר, אך בעקבות התעניינות של הרבה אנשים, שרצו לדעת את מספר הקלוריות המומלץ ואת כמות הפעילות הגופנית המומלצת, פורסם המחשבון הקלורי ככלי תכנוני שימושי לקהל הרחב.

 

המחשבון שואל את השאלות הבסיסיות הנחוצות כמו הגובה, המשקל, המין והגיל, עד כאן אין כל חידוש. הפרמטר המשמעותי החדש, שמתבטא במספר קבוע שאותו מכפילים בחישוב הקלורי הבסיסי, הוא מידת הפעילות הגופנית. בפעילות גופנית אתם נשאלים לגבי הפעילות שאתם עושים בעבודה היומיומית והפעילות הספורטיבית שאתם עושים נוסף על הפעילות היומיומית.

 

חשבתם שבזאת הסתיימה עבודת המחשבון? ובכן, הוא ממשיך ושואל בכמה אחוזים אתם מוכנים להעלות את הפעילות הגופנית שלכם כדי להשיג את המשקל הרצוי וממליץ על סוג הפעילות הגופנית, משך הזמן, דרגת המאמץ ומספר הפעמים בשבוע.

 

המחשבון משקלל כל פעילות גופנית אחרת - לריצה שגרתית קלה יש משקל קלורי שונה לעומת התחלת שחייה אינטנסיבית שלא התרחשה בעבר.

 

המחשבון ממליץ על שלוש אופציות קלוריות: האחת, תוכנית קלורית אם אתם מעוניינים לשמור על משקלכם הנוכחי, כלומר אין לכם בעיית עודף משקל או חוסר משקל; השנייה, תוכנית קלורית אם אתם מעוניינים להוריד במשקל, בהתחשב בפרק הזמן שבו אתם מעוניינים להפחית את כמות המשקל שאותה קבעתם; השלישית, תוכנית קלורית שמיועדת לשמר את הישגי המשקל החדש. אם קבעתם זמן קצר מדי להשגת משקל היעד המחשבון יתריע על כך בפניכם ויכוון אתכם לזמן ריאלי.

 

נסו לחשב זאת בעצמכם:

 

הכותבת היא דיאטנית קלינית. טל הבריאות, המרכז לתזונה נכונה. חברת עמותת הדיאטנים עתיד

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איכלו יותר בשעות הבוקר והצהריים, ופחות בשעות הערב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים