שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

אונס, דקירות ורצח: מבקשי המקלט של שבדיה

מאז 1975, השנה בה פתחה שבדיה את שעריה לאזרחי העולם השלישי, אחוז הפשיעה האלימה עלה ב-300% ואונס ב-1,472%(!). השיא הגיע כשראש הממשלה גינה את הצתת המסגד, אך לא את פיגוע הדקירה באיקאה

לא רק בישראל. גם בשוודיה אחוזי הפשיעה החמורה בקרב הזרים מותירה את ראש הממשלה חסר אונים ביחס לפשעי שנאה מהצד השני. לדברי העיתונאית השבדית אינגריד קארלקוויסט, השבדים זועמים.

 

ב-10 באוגוסט שני מבקשי מקלט מאריתריאה דקרו אם ובנה בסניף איקאה מערבית לשטוקהולם. המבוגר מבין שני האריתראים, זכה לתשובה כבר: דחייה. זאת משום שהוא זכה לקבל מקלט באיטליה, אך עוד לא גורש. זאת משום שאריתראים ללא היתר שהייה ממדינות אחרות באיחוד האירופי יכולים להישאר אוטומטית בשבדיה.

 

הרוצח גם פצע את עצמו ועבר ניתוחים רבים לפני שהמשטרה יכולה הייתה לתחקר אותו. ב-14 באוגוסט הוא הודה במעשה. שותפו למעשה, בן ה-23, שוחרר ללא תנאי לאחר שהמשטרה האמינה כי לא ידע על תכניות חברו ולא היה מעורב ברצח.

 

סניף איקאה בו אירע הרצח הכפול (צילום: AP) (צילום: AP)
סניף איקאה בו אירע הרצח הכפול(צילום: AP)

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

קארלקוויסט מסבירה כי לא פחות מ-60% מתקציבי הרווחה השבדים מופנים אל אותם מבקשי מקלט מה שמוביל לקריסה של שירותי הרווחה.

 

לדבריה, סדרת הצתות המסגדים בינואר האחרון זכתה להמון כיסוי תקשורתי, בעוד מגיפת האונס זוכה להתעלמות. "כשאשה שוודית ובנה נדקרים ברצח קר במקום השוודי מכולם – סניף איקאה, לראש הממשלה השוודי אין מה לומר", היא תוקפת.

 

 

 

בפברואר האחרון הוכתרה שבדיה כבירת האונס העולמית. מאז 1975, אז הפרלמנט השבדי החליט להגדיר את המדינה כרב-תרבותית, כמות הפשיעה האלימה עלתה בכמות בלתי נתפסת. פשעים אלימים התגברו ב-300% ומקרי אונס עלו בלא פחות מ-1,472%. לדבריה של קארלקוויסט, ל-90% ממבקשי המקלט אין את היכולת להציג את המסמכים הדרושים לקבלת היתר שהייה, כך שאיש אינו יודע כמה רוצחים, אנסים וגנבים מסתתרים בין מאה אלף האנשים ה"פליטים" שמקבלים מקלט בתוך שבדיה מדי שנה.

 

אך לא רק הממשלה מאכזבת את אזרחיה. גם כלי התקשורת משתתפים בהשתקת הבעיות העולות וצפות מכמות המהגרים שהציפה את המדינה. אף אחד מגופי התקשורת לא עימת את הממשלה בנוגע לפשעים האלימים של מבקשי המקלט כנגד שבדים. להיפך, התקשורת עשתה את כל שביכולתה כדי לשכנע את האזרחים השבדים כי הכול שקט ובטוח בארץ, כולל האפשרות להגיב בטוקבקים באתרים המובילים.

 

השאלות מציפות את הרשתות החברתיות: מיהם האנשים שהתירו להם להיכנס לשבדיה? כמה מהם אינם קרבנות מלחמה, אלא פושעי מלחמה המסתתרים בין הפליטים?

והשאלה הבוערת ביותר היא: מדוע ממשלה אחר ממשלה בוחרות לבזבז כספי מסים לתמוך ולארח אזרחים של מדינות אחרות, בזמן שחלקם מנסים להרוג אותנו? שמועות על כך שראשו של אחד מקורבנות הפיגוע באיקאה נכרת, וחוסר המוכנות של המשטרה להתייחס אליהן מוסיפות שמן למדורה.

 

אישה אחת פרסמה פוסט ובו סיפרה על שיחה שלה עם רשויות ההגירה. היא התלוננה על תחושת חוסר הביטחון והפחדים שלה ממבקשי המקלט. בסופה של השיחה היא שאלה את נציג רשות ההגירה "איפה אני אוכל להגיש בקשה למקלט, כשיבוא היום בו אני לא אוכל לגור פה?".

 

אישה נוספת שיתפה את חבריה בפייסבוק במכתב ששלחה אל ראש ממשלת שבדיה, סטיבן לופטן. במכתב היא קבלה על כך שמיהר לגנות את שריפת המסגד באסקילסטונה ב-25 בדצמבר 2014. בנוגע לדקירה שארתה רק בשבוע שעבר, הוא עוד לא הוציא הודעת גינוי או כל התייחסות שהיא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד