שתף קטע נבחר

בן 111: נמצא המכתב בבקבוק העתיק בעולם

תיירת שנפשה באי גרמני גילתה מכתב בבקבוק, שנישא בין הגלים מאז 1904. איזה מסר רומנטי חיכה לה בפנים ומה קיבלה בתמורה על החזרתו?

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

באפריל השנה פסעה מריאן ווינקלר על חופי האי הגרמני אמרום, ולפתע צד את עיניה בקבוק. בימים האחרונים התברר כי המציאה הזו עשויה להכניס אותה להיסטוריה כאדם שמצא את המכתב בבקבוק העתיק ביותר בעולם.

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד חדשות בעולם :

 

הבקבוק שמצאה ווינקלר, אם יאושר על-ידי ספר השיאים של גינס, הושלך לים ובתוכו מסר מתישהו בשנים 1906-1904 - כלומר אולי אפילו לפני 111 שנה! הוא היה אחד מתוך כאלף בקבוקים שפוזרו בים הצפוני על-ידי המדען הבריטי ג'ורג' פרקר, שביקש ללמוד באמצעות הבקבוקים ומוצאיהם על זרמי הים.

חלק מהמכתב שמצאה ווינקלר בבקבוק (צילום: AP / Marine Biological Association of the U.K) (צילום: AP / Marine Biological Association of the U.K)
חלק מהמכתב שמצאה ווינקלר בבקבוק(צילום: AP / Marine Biological Association of the U.K)

פרקר דאג שהבקבוקים ישקלו כך שינועו קצת מעל קרקעית הים, והרבה מתחת לפני הים. זאת משום שהוא ביקש לחקור בעיקר את זרמי הים העמוקים, ולא את הזרמים הקרובים יותר לפני הים. את אלף הבקבוקים הוא שילח לים בשנים 1906-1904, ורבים מהם נמצאו בשנים שלאחר מכן, אבל כמות לא מבוטלת המשיכה להינשא על-ידי זרמי הים, וכעת הגיע תורו של הבקבוק בן 111 להיפלט אל החוף. 


מריאן ווינקלר מיהרה להודיע למוסד שאליו השתייך החוקר פרקר על המציאה המרגשת, וקיבלה את התמורה שהובטחה במכתב למי שידווח עליו: מטבע שילינג בריטי ישן.

 

המכתב בבקבוק העתיק ביותר שנמצא עד היום התגלה באיי שטלנד ב-2012 – מכתב בן 99 שנה, כך הסתבר בדיעבד. אנדרו ליפר, דייג סקוטי שמצא אותו, הרגיש כאילו זכה בלוטו פעמיים: רק שש שנים לפני כן מצא חברו לספינה בקבוק עם מסר שהושלך אל הים 93 שנה לפני כן, והוכרז כשיאן העולם, ופתאום הוא עצמו שבר את השיא מול חופיה הצפוניים של סקוטלנד. גם אז היה זה בקבוק שנועד לבדוק את זרמי הים.

פרס של שילינג - ברוח התקופה (צילום: AP / Marine Biological Association of the U.K) (צילום: AP / Marine Biological Association of the U.K)
פרס של שילינג - ברוח התקופה(צילום: AP / Marine Biological Association of the U.K)
 

אבל לפעמים למכתב בבקבוק יש גם סוף מרגש יותר, כמו בסרטים: בשנת 2011 דווח כי דניאיל קורוטקיך בן ה-13 מרוסיה מצא

בעת טיול על החוף בקבוק מונח על החול, ובתוכו מסר מפרנק, ילד גרמני בן חמש. המכתב נכתב 24 שנים לפני כן, ונזרק לים כשהילד ואביו שטו בספינה לדנמרק. בעזרת אביו, שיודע גרמנית בסיסית, השיב דניאיל לפרנק, שגדל בינתיים והפך בן 29. פרנק נדהם כשקיבל לפתע את מכתב התשובה לבית הוריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
השיא הקודם - 99 שנה. מכתב בבקבוק
צילום: shutterstock
מומלצים