שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

75 שנים לפלמ"ח: למה רבין סירב פקודה?

עמותת הפלמ"ח ארגנה כנס לחבריה, שהיום נמצאים בעשורים התשיעי והעשירי לחייהם. דנה, בוגרת חטיבת "יפתח" אמרה על סרבנות הפקודה של יצחק רבין: "זה היה תרגיל פוליטי, הוא יצא ממנו יפה"

 

 

ב–15 במאי 1941 החליטה המפקדה הארצית של "ההגנה" על הקמת פלוגות המחץ (הפלמ"ח). 74 שנים חלפו מאז, אך אתמול הגיעו אלפים מיוצאי הפלמ"ח ובני משפחותיהם לאירוע הצדעה חגיגי בהיכל התרבות בתל אביב תחת הכותרת "75 שנים לפלמ"ח".

 

כתבת ערוץ 20, רינת ספיבק, הגיעה אמש אל היכל התרבות בתל אביב לאירוע הצדעה לפלוגות המחץ שציינו אתמול 75 שנים להקמת ארגון הפלמ"ח. לוחמי הפלמ"ח שהיו אז בני 18, נמצאים בעשור התשיעי והעשירי לחייהם.

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

עמותת הפלמ"ח, שעורכת את המפגש מדי כמה שנים, הקדימה את המפגש בשל גילם המתקדם של חבריה והחשש שככל שהאירוע יימשך, פחות לוחמים לשעבר יוכלו להגיע.

 

ספיבק שוחחה עם דנה, שהייתה אלחוטאית ושדרנית בפלוגות המחץ. היא הגיעה עם משפחה וחברים שהיו איתה בפלמ"ח, עליהם אמרה שגם למעלה משבעים שנים אחרי "הם עדיין החברים הטובים שלי. עברנו שלוש שנים לא קלות. איבדנו המון חברים".

 

דנה, שהייתה אלחוטאית בחטיבת "יפתח", סיפרה כי הגזרה של הפלמ"ח השתרעה לאורך הארץ והיא "לחמה מהגליל עד לנגב".

 

בנוסף, היא התייחסה גם אל תקרית סרבנות הפקודה של יצחק רבין, עליה פורסם בימים האחרונים. לאחר שבן-גוריון החליט על הקמת צה"ל ופירוק המחתרות, לוחמי הפלמ"ח תכננו לערוך כינוס פרידה ברחובות תל אביב. כשראש הממשלה הראשון שמע על כוונת מספר אלופים להשתתף בצעדה, דרש מהרמטכ"ל דאז להעמיד אותם למשפט.

 

"אני חושב שרבין כתב על כך בספר שלו. הייתי בין מאות האחרים שישבו עם חולצות לבנות והחזיקו שלטים, ורבין היה אחד הנוכחים. בשיחה עם בן גוריון הוא התנצל ואמר שהוא חייב ללכת לכנס. זה היה תרגיל פוליטי ורבין יצא ממנו יפה", סיכמה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
לוחמות הפלמ"ח
צילום: אלי סגל