שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

התקדמות בתוכנית להרחבת גן לאומי פלמחים

מנכ"ל משרד האוצר, שאליו משויך מינהל התכנון, אישר את התוכנית להרחבת הגן הלאומי אשר מבטלת את הקמת כפר הנופש בפלמחים: "החוף יישאר משאב טבע לאומי". וגם: מכרז חדש בת"א וקידום תמ"א 38 בחיפה

התקדמות בתוכנית הגן הלאומי בפלמחים : משרד האוצר, שאחראי בימים אלה על מינהל התכנון, הודיע היום (ד') כי מנכ"ל המשרד, שי באבד, אישר את התוכנית להרחבת גן לאומי בפלמחים. הרחבת הגן הלאומי מהווה את ביטול התוכנית המאושרת שהייתה אמורה לאפשר הקמת כפר נופש בשטח פתוח הגובל בגן הלאומי הקיים, המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים, וכולל חוף רחצה ומתקני חוף לשימוש הציבור הרחב.

 

כתבות אחרונות במדור צנרת התכנון :

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

באבד, המשמש מתוקף תפקידו גם כיו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז המרכז, אמר כי "כפר הנופש שהיה אמור לשבש את תוואי חוף פלמחים, יקבל תצורה של גן לאומי חדש הצפוי למשוך אליו מבקרים רבים. בדרך זו אנו מבטיחים כי חוף פלמחים יישאר כמשאב טבע לאומי השייך לנחלת הכלל", אמר באבד.

 

ממשרד האוצר נמסר כי הוועדה שקלה את ההיבטים התכנוניים והציבוריים, והתייחסה למתח הנוצר בין הצורך לספק שטחים פתוחים איכותיים בקרבת הים לכלל הציבור - לבין הרצון לקדם תיירות ומלונאות. בהחלטתה התייחסה הוועדה לתחזית פיתוח האוכלוסין במחוז מרכז, מול המשאב המצומצם של שטחים פתוחים ומול המדיניות הארצית לתיירות המכוונת לפיתוח מלונאות במרכזי הערים.

גן לאומי פלמחים. התקדמות בתוכנית ההרחבה ()
גן לאומי פלמחים. התקדמות בתוכנית ההרחבה

נזכיר כי ביוני השנה קיבלה הוועדה לשמירת הסביבה החופית את עמדת המשרד להגנת הסביבה, והחליטה לאשר את התוכנית להכיר בכל אזור חוף פלמחים כגן לאומי - ובכך לבטל את כפר הנופש שתוכנן במקום. התוכנית הוכנה על ידי רשות הטבע והגנים בעקבות החלטת הממשלה משנת 2010, שקבעה כי יש לדון מחדש בתוכנית להקים כפר נופש בחוף פלמחים.

 

בשנה שעברה ביטלה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז מרכז את תוכנית כפר הנופש בפלמחים ואישרה להפקדה תוכנית שתכיר בכל האזור כגן לאומי, שישתרע על שטח של 70 דונם. הוועדה החליטה אז כי הפקדת התוכנית תיעשה לאחר דיון במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, ובנוסף קבעה כי יינתן פיצוי ליזמים כתנאי למתן תוקף לתוכנית.

 

גם בבת ים ניסו לשמור על החופים - מוזמנים לצפות בדיון באולפן ynet: 

 

חיפה: תמריצים לתמ"א 38 בעיר

בחיפה, פסקה ועדת הערר במחוז חיפה כי גם מבנה ללא דירות זכאי לתמריצי תמ"א 38 אם הוא ביעוד למגורים. מדובר במבנה ששימש כפנסיון וייחשב בתור בניין עם 6 דירות לצורך חישוב זכויות התמ"א. את ההחלטה קיבלה יו"ר הוועדה, עו"ד דקלה מוסרי טל, בנוגע למבנה ברחוב שמשון 1 בעיר.

 

בעלי המבנה, שיוצגו על ידי עו"ד ענת בירן ועו"ד אור מור, ביקשו להרוס אותו ולבנות אותו מחדש במסלול של תמ"א 38/2. המבנה שימש כפנסיון וכלל 7 חדרים, ולכן ביקשו הבעלים תמריצים מכוח תמ"א 38 לפי 7 דירות. המתנגדים טענו כי המבנה שימש כפנסיון ולמעשה מבחינה רישומית היו בו רק שתי יחידות דיור ולכן הוא אינו זכאי לתוספת הזכויות מכוח תמ"א 38 עבור כל חדרי הפנסיון.

 

בנוסף טענו המתנגדים כי אין לאשר את התוכנית להריסה ובנייה מחדש של הפרויקט ללא התקנת מקומות חניה. ועדת הערר דחתה את טענות המתנגדים, אך אילו ערערו לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה -  שהחזיר את הדיון לוועדת הערר בשני נושאים עקרוניים. הראשון, התקנת מקומות חניה; והשני, מספר היחידות שבעבורן יש לתת את זכויות תמ"א 38.

 

לדברי עו"ד בירן, "מדובר בהחלטה עקרונית שנותנת כלים בסוגיות שעד היום לא היו ברורות לדיירים ולבעלי נכסים שרצו לקדם חיזוק של המבנה שברשותם נגד רעידות אדמה. החשיבות של ההחלטה היא גם לעניין היתכנות פרויקטים של תמ"א - שלא יסוכלו בגלל דרישות שהופכות את הפרויקט לבלתי כלכלי; ויש לכך השלכה גם על היכולת לתמחר דירות באופן סביר".

חיפה. יותר תמריצים לביצוע תמ"א 38 (צילום: אבישג שאר ישוב ) (צילום: אבישג שאר ישוב )
חיפה. יותר תמריצים לביצוע תמ"א 38(צילום: אבישג שאר ישוב )

 

ת"א: פרויקט חדש בשכונת יד אליהו 

בתל-אביב, קבוצת אלמוג הודיעה כי זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל לבניית מתחם מגורים הכולל 70 יחידות דיור בשכונת יד אליהו במזרח העיר. מדובר במגרש בשטח של 2.759 דונם בפינת הרחובות מונש ונגבה. לדברי איציק אמסלם, בעלי הקבוצה, מבין 19 הצעות שהוגשו, זכתה אלמוג שתשלם 50.5 מיליון שקל עבור המגרש. לסכום זה יתווספו הוצאות פיתוח בגין הקמת מוסדות ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים.

 

במסגרת התב"ע (תוכנית בניין עיר) שאושרה בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, יוקמו בנוסף ליחידות הדיור גם קומת מסחר בשטח של כ-500 מ"ר ועוד כ-750 מ"ר של שטחים ציבוריים. לדברי יקי אמסלם, מנכ"ל הקבוצה, "אנו מברכים על זכייה במכרז בעיר שאינה רוויה במכרזי רשות מקרקעי ישראל הפתוחים לתחרות בין יזמים. בכוונתנו להציע פרויקט איכותי ואנו תקווה כי הוא יהיה עוד סנונית בהתחדשות העירונית שעוברת שכונת יד אליהו הוותיקה".

 

ואילו ברחובות, בית המשפט המחוזי מרכז-לוד בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, אישר תוכנית מתאר להקמת כ-1,140 יחידות דיור בשטח של כ-100 אלף מ"ר. מדובר בתוכנית תקפה משנת 2000 שעברה את האישורים הנדרשים בהיבט התכנוני, אולם עוכבה קרוב לשנתיים בגין חקירה משטרתית שנפתחה נגד היועץ המשפטי החיצוני של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ברחובות. למרות שהחקירה טרם הסתיימה, הוחלט לקדם את התוכנית בשל גודלה ונחיצותה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תום עמית
גן לאומי פלמחים. יזכה להרחבה
צילום: תום עמית
מומלצים