שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעקבות הסערה: הקנס ל"הנרי'ס" בוטל
  הנהלת שרונה מרקט הודיעה כי תבטל את הקנס בסך כ-3,500 שקלים שהוטל על זכיינית הנרי'ס, לאחר שסירבה לפתוח את בית הקפה בשבת "מתוך אחריות ציבורית", כדבריה. "נפנה לרשויות המשפטיות הרלוונטיות לצורך בירור ההפרה". הזכיין: "אני רק רוצה לנוח ביום שבת". שר הכלכלה: "עסקים פועלים בשבתות והורסים את העסקים שומרי השבת"

   (צילום פייסבוק: מעיין כהן אדיב) (צילום פייסבוק: מעיין כהן אדיב)
  (צילום פייסבוק: מעיין כהן אדיב)

   

  שעות ספורות לאחר פרסומה של פרשת הקנס על זכיינית בית הקפה "הנרי'ס" במתחם "שרונה מרקט" בתל אביב, לאחר שזו סירבה לעבוד בשבת - הודיעה הנהלת שרונה מרקט כי תבטל את הקנס בסך כ-3,500 שקלים, "מתוך אחריות ציבורית", כדבריהם. עם זאת, "גינדי החזקות" מתכוונים "לפנות לרשויות המשפטיות הרלוונטיות לצורך בירור ההפרה".

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

   

  בעלי מתחם "שרונה מרקט" בתל אביב קנסו את בעל הזיכיון של סניף הנרי'ס (Henri's) המקומי, עופר לייפרמן, משום שסירב לפתוח את בית הקפה המחזיק בתעודת כשרות, בשבת. ב"שרונה מרקט" טענו מנגד כי העסק חתום על חוזה המחייב אותו לפתוח את שעריו שבעה ימים בשבוע.  

   

  כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

   

  "בעלי רשת הנרי׳ס הפר התחייבות ברורה שעליה חתם עם הנהלת שרונה מרקט, ומשכך הוטל עליו קנס כמקובל בהפרת הסכמים מסוג אלה", הסבירו ב"גינדי החזקות" את הסיבה לקנס. "יובהר, כי הקנס אינו בגין אי עבודה בשבת אלא בגין הפרת ההסכם ותו לא. בשרונה מרקט ישנם עסקים כשרים שאינם עובדים בשבת כחלק מההסכם עימם. מתוך אחריות ציבורית החליטה הנהלת שרונה מרקט לבטל את הקנס, ולפנות לרשויות המשפטיות הרלוונטיות לצורך בירור ההפרה".

   

  "מקווה שבזה הסיפור ייסגר". עופר לייפרמן ()
  "מקווה שבזה הסיפור ייסגר". עופר לייפרמן

   

  זכייני "הנרי'ס" ששמעו על ההחלטה מ-ynet, הגיבו כי בשמחה: "רצינו בזה מההתחלה", הם אמרו. "אנחנו לא במאבק עם גינדי, אין לנו שום עניין במאבקים כוחניים. אנחנו רוצים שהמתחם יצליח לא פחות מהם. אני שמח שזו ההחלטה שלהם, ומקווה שבזה הסיפור ייסגר".

   

  "אמרו לנו שזה חוזה סטנדרטי"

  עופר לייפרמן הבהיר עוד, כי "אני לא עולה על בריקדות של לסגור עסקים בשבת, אני רק רוצה לנוח

  ביום שבת". לטענת זכייני "הנרי'ס", כאשר בעלי הרשת חתמו על החוזה מול מתחם שרונה, עלתה סוגיית השבת, ושם הובהר כי מדובר בחוזה סטנדרטי ואין מקום לדאגה. "מסתבר שהוא לא היינו היחידים שנאמר להם הדבר הזה", אמרה אשתו של הזכיין. "החוזה שלנו נעשה אל מול בעלי הרשת, כשאנחנו יודעים מראש שאנחנו לא נעבוד בשבת. זה לא מעניין אותי כמה כסף זה יכניס לי, אני לא עובדת בשבת. נקודה". 

   

  לדבריהם, בתחילה חברת "גינדי החזקות" שלחה להם מכתבים שבהם ציינה כי "הם לא עומדים בזמנים". "הם לא ציינו שאנחנו לא פותחים בשבת", אומרת אשתו של הזכיין. "אבל אחר כך טענו כלפינו שלא פתחנו בשבת, ויש על זה קנס של 3,540 שקלים, פלוס מע"מ. הכסף ירד אוטומטית מהוראת קבע שלי, של תשלום השכירות השוטפת".

   

  הזכיינים הוסיפו כי הם מקפידים לפתוח את העסק במוצאי השבת, ובכך לשמר את השירות ללקוחות שבעה ימים בשבוע - אך לא בשבת עצמה. עוד הם טוענים, כי אינם מעוניינים לבטל את הוראת הקבע כדי למנוע בעיות משפטיות, אך מנגד, לדבריהם, בעלי המתחם קיבלו גישה ישירה להשתת קנסות עליהם, מבלי שיש להם יכולת להתגונן או למנוע זאת.

   

  שר הכלכלה: תופעה הרסנית שמתרחבת

  שר הכלכלה, אריה דרעי, כינה את המצב "אבסורדי", ואמר כי "תופעת העסקים שפועלים

  בשבתות ובכך הורסים את בעלי העסקים שמעדיפים לסגור, הולכת ומתרחבת". לדבריו, "היו אצלי אתמול (יום ג') בעלי עסקים ממרכזי קניות גדולים מכל הארץ, שטענו שהעסקים שלהם מתמוטטים כי השכנים שלהם פותחים בשבתות בעוד שהם סגורים". הוא הוסיף כי "זה יגרום לכך שאנשים שלא רוצים לעבוד בשבתות ייאלצו לפתוח את עסקיהם בשבת, אחרת הם יקרסו".

   

  ביטול הקנס הגיע לאחר פרסום הסיפור באמצעי התקשורת, בעקבות ססטטוס שהעלתה לקוחה לרשת החברתית, והפך לוויראלי. קדמו לכך ניסיונות שונים להגיע להסדר, שלא צלחו. אלדד מזרחי, ראש המועצה הדתית תל אביב-יפו, סיפר ל-ynet כי הוא פועל בעניין זה כבר שלושה שבועות - ולשווא. לדבריו, אנשי "גינדי החזקות" מתבצרים בעמדתם ולא מוכנים לשום הסדר.

   

  "מבלי להכביר במילים על ערך שמירת השבת, לא יעלה על הדעת מצב שבו מאלצים בעל עסק ועובדיו לעבוד ביום מנוחה זה בניגוד לרצונם, השקפתם ומצפונם", כתב במכתב שהעביר אתמול (יום ג') לגינדי החזקות. "בנוסף, באופן המנוגד לחוק שעות עבודה ומנוחה, אילוץ המהווה כפייה אנטי-דתית לכל דבר, ומקומו לא יכירנו".

   

  שר החקלאות, אורי אריאל, פנה היום (ד') במכתב דחוף לשר הכלכלה, אריה דרעי: "אבקשך לפעול מיידית לקבוע כי כל חוזה ובו תנאי הדורש כפיית עבודה בשבת שלא למטרות חירום וביטחון - הינו תנאי מפלה הבטל מעיקרו".

   

  חברי מועצת העיר הודיעו כי יתערבו

  מיקי גיצין, חבר מועצת העיר ת"א-יפו ומנכ"ל "ישראל חופשית", אמר מוקדם יותר כי חברי מועצה מכל

  סיעות העיר יפעלו להפסקת הכפייה: "המציאות שבה גורם מסחרי מנצל את כוחו, ומכריח אדם להפעיל עסק בשבת בניגוד לתפיסת עולמו ואמונתו - היא שערורייתית".

   

  פרופ' הרב אביעד הכהן, דיקן ביה"ס למשפטים והמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, קובע כי "עקרון חופש החוזים אינו מאפשר לשני צדדים לכרות חוזה שתוכנו הוא בלתי חוקי, בלתי מוסרי או נוגד את תקנת הציבור", כדבריו. "חוק החוזים קובע שחוזה כזה בטל".

   

  "מצער לחשוב שבעיר העברית הראשונה, שמייסדיה הקפידו על שמירת השבת כערך לאומי ולא רק דתי, מנסה חברה מסחרית לחייב בעל עסק לפתוח את עסקו בשבת, וקונסת אותו בשל אי רצונו לחלל שבת וליהנות מיום המנוחה השבועי. זאת, בנוסף לפגיעה הקשה בחופש הדת ובחופש העיסוק שהם ערכים חוקתיים ראשונים במעלה ובוודאי מהווים סיבה טובה להגבלת חופש החוזים בסוגיה זו.  

   

  כתבת: אלכסנדרה לוקש, צילום: ליאור פז

  כתבת: אלכסנדרה לוקש, צילום: ליאור פז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום פייסבוק: מעיין כהן אדיב
  "הנרי'ס" בשרונה
  צילום פייסבוק: מעיין כהן אדיב
  צילום: עידו ארז
  "מצב אבסורדי". שר הכלכלה אריה דרעי
  צילום: עידו ארז
  מומלצים