שתף קטע נבחר

מרגש: פעמיים בניה - בתינוק אחד

בניה רונצקי, נכדו של הרבצ"ר לשעבר, נקרא על שם שני לוחמים שנפלו בהפרש של שמונה שנים. את בניה שראל שנהרג שלושה שבועות לפני נישואיו -היה אמור הרב רונצקי להשיא, ואת גופת בניה ריין הוא נשא בעצמו משדה הקרב. גם המשפחות התרגשו: "זו ההנצחה הכי משמעותית והכי מתוקה"

הרב אביחי, משה ובניה רונצקי (צילום: שחר כהן) (צילום: שחר כהן)
הרב אביחי, משה ובניה רונצקי(צילום: שחר כהן)

 

תשע שנים לאחר נפילתו של בניה ריין, ושנה לנפילתו של בניה שראל: בניה רונצקי – נכדו של הרב אביחי רונצקי, מי שהיה הרב הצבאי הראשי – הוכנס בבריתו של אברהם אבינו, בטקס מרגש שבו נקרא על שמם של שני הלוחמים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

הרב רונצקי, הסנדק של בניה הקטן, היה אמור להשיא את בניה שראל וארוסתו גלי, אך מבצע "צוק איתן" גדע את החלומות, ושראל נפל בקרב שלושה שבועות לפני חתונתו. בראיון ל-ynet סיפר הרב רונצקי: "ההחלטה של בני משה ושל רעייתו נעמי, לקרוא לילד בניה - ריגשה מאוד אותי וגם את משפחות שראל וריין".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

הרב רונצקי מספר עוד כי היה לו קשר מיוחד לנופלים ולמשפחותיהם: "אני מכיר היטב את שמעון וחגית ריין, שבנם בניה נהרג במלחמת לבנון השנייה. באותה תקופה שבתי לשירות הצבאי לצורך הכניסה לתפקיד הרב הצבאי הראשי". הרב רונצקי מספר בהתרגשות כי "כשבניה נהרג, היה צורך לחלץ את הגופה, ואני הבטחתי שנביא אותו לקבר ישראל. נשאתי את הגופה בעצמי והייתי שותף לטהרה, עד להבאתו לקבר ישראל".

 

"ההנצחה הכי משמעותית והכי מתוקה"

את בניה שראל הוא מספר כי הכיר בעזה, "בזמן מבצע 'עופרת יצוקה'", כדבריו. "הוא היה מפקד צוות

בסיירת 'גבעתי', ואני הייתי עם הלוחמים בשטח. התוועדנו איש לרעהו, ובהמשך כאשר הוא רצה להתחתן עם גלי, הוא ביקש שאשיא אותם. דיברנו על החתונה לפרטי-פרטים, אבל הוא נהרג שלושה שבועות בלבד לפני המועד שבו היה אמור להתחתן".

 

משפחות הנופלים התרגשו אף הן מהמחווה של משה ונעמי רונצקי, ושלחו להם מסרונים נרגשים: "גלי ניר, ארוסתו של בניה שראל, כתבה לנו שהמעשה מחמם את הלב - ומיכל שראל כתבה כי מבחינתם זו 'ההנצחה הכי משמעותית והכי מתוקה'".

 

בכנות מפתיעה, מודה הרב אביחי רונצקי - כיום ראש הישיבה הגבוהה באיתמר - כי מאז טקס ברית המילה, הוא מקבל פניות המביעות תמיהה על כך שהרך הנולד נקרא על שם אנשים שנהרגו צעירים, בעת שירותם הצבאי, בשל המנהג הרווח שלא לתת שם אחרי מי שמת צעיר ללא ילדים.

 

בני שראל (מימין) ובניה ריין ז"ל (צילום: יוסי שעשוע, "ידיעות אחרונות") (צילום: יוסי שעשוע,
בני שראל (מימין) ובניה ריין ז"ל(צילום: יוסי שעשוע, "ידיעות אחרונות")

 

הרב רונצקי אומר כי "בהלכה אין שום איסור או אפילו רמז לכך שאסור לקרוא לתינוק שנולד על שם אדם שנפטר בגיל צעיר, או בגיל מאוחר. יתירה מכך, אני חושב שהרבה יותר מראוי, להנציח את גיבורי עמנו, בהענקת שמותיהם לילדים שנולדים", הוא קובע.

 

"מי שחוששים מעין הרע, יכולים להוסיף שם שני, אבל אין בכך שום צורך. אני שמח שבני וכלתי בחרו בשם הזה, ובחרו לחנך את הרך הנולד לאור הערכים של עם ישראל ולאור האישיות של שני הגיבורים שעל שמם הוא קרוי".

 

הברית נערכה אתמול (יום ג') ביישוב איתמר, שם מתגורר הרב רונצקי עם רעייתו, ילדיו ו-23 מתוך 25 מנכדיו – כולל בניה רונצקי הקטן.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
בניה שראל. הרב היה אמור לקדש אותו ואת גלי
צילום: באדיבות המשפחה
בניה ריין
מומלצים