שתף קטע נבחר

ילדים מסומנים: האשכנזים בלבן - המזרחיים בצהוב

חדד וצדוק בצהוב - בלאושטיין וגרינהויז בלבן: במסמך פנימי שדלף מבי"ס חרדי, מופיעים שמותיהם של למעלה ממאה תלמידים בגילאי 9-4, שבודדים מהם מודגשים באמצעות מארקר זוהר. המכנה המשותף לכולם - שם המשפחה המעיד על המוצא

קטע מהקובץ שהגיע לידי ynet ()
קטע מהקובץ שהגיע לידי ynet

 

האשכנזים בלבן - המזרחיים בצהוב: מסמך פנימי שדלף מבית ספר חרדי בירושלים, מעניק ביטוי מוחשי במיוחד למשמעות הרבה שמייחסים מוסדות החינוך במגזר למוצאם העדתי של התלמידים, שבמקרים רבים גולשת לאפליה גזענית, כאשר תלמוד תורה "הרא"ם" היוקרתי בשכונת קריית משה, בחר לסמן בצבע מיוחד את המיעוט המזרחי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>    

 

בקובץ אקסל שנשמר במחשבי בית הספר לפני כשלושה שבועות, והגיע לידי ynet - מופיעים שמותיהם של למעלה ממאה תלמידים בגילאי 9-4, המחולקים לשש כיתות, ובכל אחת מהן כמה בודדים המודגשים באמצעות מארקר זוהר. המכנה המשותף לכולם הוא שם המשפחה המעיד על המוצא: חדד וצדוק בצהוב - בלאושטיין וגרינהויז בלבן.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

רשימת התלמידים וההבחנה המובנית ביניהם על פי מפתח עדתי, מהווים הוכחה נוספת, לכאורה, לקיומה של מכסת מקומות עבור המזרחיים במוסדות שבשליטה אשכנזית. המנהלים מכחישים כבר שנים ארוכות את הטענה כי קליטת תלמידים אלה מוגבלת כך שמשקלם לא יעלה על 30% בכיתה – אך הרשימות מוכיחות זאת שוב ושוב.

 

21 מתוך 118 - ספרדים

ב"הרא"ם" - כך על פי אותו מסמך פנימי – מחמירים במיוחד בנושא "השילוב הראוי". היחס בין מזרחיים

לאשכנזים מומחש בתלמוד התורה הירושלמי בצבע, ובאופן מובהק: 21 מתוך 118, קצת פחות מ-18%. בכיתה העשירה ביותר בתלמידים ממוצא מזרחי הם מהווים 26%, ובדלה ביותר – 11%. בהנהלת המוסד סירבו להתייחס לדברים.

 

קובץ השמות הגזעני מתפרסם בשעה שברחוב החרדי מתנהלים קרבות עזים בהשתתפות עסקנים ומנהלי מוסדות בנוגע לשיבוצם של תלמידים מזרחיים במוסדות האשכנזיים היוקרתיים. אחד המוקדים המרכזיים הוא המוסד התיכוני לבנות "סמינר בית יעקב הישן" בירושלים, שהוכרח ברגע האחרון לקבל לשורותיו 21 תלמידות שנדחו על ידו בהליך הקבלה הרגיל.

 

לוחם האפליה העדתית עו"ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", אמר כי "הרשימה מראה שוב את פניהם המכוערות של של מנהלי המוסדות הגזענים. גם הסמינר הישן בירושלים ידוע במכסה הנוקשה של פחות מ-25% ספרדיות. המנהלים יכולים להמשיך לדקלם מסרים שנכתבו על ידי היועצים שלהם למטרות יחסי-ציבור, אבל זה לא יטשטש את העובדות הידועות לכל: אותן מכסות נשמרות 'באורח פלא' בכל שנתון ובכל כיתה".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדד, מורנו, עמרני, בן צור - שמות מודגשים
צילום: יואב פרידמן
מחמירים בנושא "השילוב הראוי"
צילום: יואב פרידמן
מומלצים