שתף קטע נבחר

הבן שלו סומן בצהוב: "נלחמתי כדי שהוא יתקבל"

א' שבנו לומד בבית הספר החרדי הרא"ם, מצא את שמו בין המזרחיים שמסומנים בצהוב. ל-ynet הוא מספר על תחושת הפגיעה - ועל הסיבה להתעקשות להכניס את הילד למערכת חינוך מפלה: "הבעיה היא שהרבה אנשים שהרמה הרוחנית שלהם נמוכה יותר, מנסים בכוח להיכנס"

 

 

בקובץ אקסל שנשמר במחשבי בית הספר החרדי הרא"ם, והגיע לידי ynet – מסומנים במרקר צהוב ילדים שהמכנה המשותף שלהם הוא אחד: שם המשפחה הספרדי. המסמך שעורר סערה מהווה ביטוי מדויק לאפליה המזרחית בחינוך החרדי, אבל א', אבא של אחד הילדים שסומנו בצהוב, לא הופתע.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>    

 

"אם תראה לי מקום אחד שזה לא ככה, זה יפתיע אותי", הוא אומר ל-ynet בתגובה על הממצאים. "בכל מקום יש אחוזים מסוימים (מכסות של ספרדים שמתקבלים למוסדות האשכנזיים), ויש לכך כמה וכמה סיבות".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

א', שבנו התקבל לתלמוד התורה היוקרתי בקריית משה, מנסה להסביר מדוע הוא מוכן להיות חלק ממערכת מפלה, ואף נאבק להכניס לשם את בנו. לדבריו, "בחינוך החרדי המציאות היא שההבדלים בין הספרדים לאשכנזים היו לפחות בעבר קוטביים יותר". מסיבה זו, לדבריו, משמרים את המכסות, העומדות על מקסימום 30% תלמידים ספרדים לכיתה – זאת על אף שהמנהלים מכחישים את קיומן.

 

 

"הם דואגים שהרוב הגדול יהיה מזן מסוים, אבל זה בכל המקומות", כך א'. "בתלמודי תורה חרדיים זה בולט, אבל בעוד הרבה מקומות זה קורה. זאת עובדה".

 

"זה לטובת חלק מהאוכלוסייה"

ב"הרא"ם" - כך על פי אותו מסמך פנימי – מחמירים במיוחד בנושא "השילוב הראוי". היחס בין מזרחיים לאשכנזים מומחש בתלמוד התורה הירושלמי בצבע, ובאופן מובהק: 21 מתוך 118, קצת פחות מ-18%. בכיתה העשירה ביותר בתלמידים ממוצא מזרחי הם מהווים 26%, ובדלה ביותר – 11%. בהנהלת המוסד סירבו להתייחס לדברים.

 

"ברור שזה מפריע לי", א' אומר. "בשביל להכניס את הבן שלי הייתי צריך להילחם בכל הכוח. אבל במידה מסוימת זה כן לטובת חלק מהאוכלוסייה. העשירון הגבוה יותר נהנה מזה".

 

כדי להתקבל לבתי ספר איכותיים, האוכלוסייה המזרחית צריכה להוריד את הראש?

 

"צריך ללכת למקומות שהסגנון הוא זהה. הבעיה היא שהרבה אנשים שהרמה הרוחנית שלהם נמוכה יותר, מנסים בכוח להיכנס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים מסומנים. הקובץ שדלף
צילום: יואב פרידמן
"בתלמודי תורה חרדיים זה בולט"
צילום: יואב פרידמן
מומלצים