שתף קטע נבחר

על סף שינוי: יהדות ארה"ב תהיה אורתודוכסית

האורתודוכס היהודי האמריקאי צעיר יותר, עני יותר, מביא פי-שניים ילדים מיהודי הזרמים האחרים - והוא רפובליקני. השבוע פורסמו ממצאי ניתוח סקר "פיו" ביחס ליהדות ארה"ב האורתודוכסית. התחזית: יהדות ארה"ב על סף שינוי דראסטי

החרדים בארה"ב גדלים, בעוד הקבוצות הדתיות האחרות במגמת הצטמצמות: השבוע פורסם ניתוח של ממצאי סקר "פיו" בנוגע למגזר האורתודוכסי במדינה, והוא מצביע בין השאר על עלייה דמוגרפית משמעותית במגזר, ביחס לקבוצות אחרות ביהדות ארה"ב.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>    

 

האורתודוכס האמריקאי צעיר יותר, מוליד פי-שניים ילדים מיהודי הזרמים האחרים - ופוליטית, הוא רפובליקני. מכון המחקר האמריקני "פיו" (PEW) ערך לפני כשלוש שנים את הסקר המקיף והמשמעותי ביותר על יהדות ארה"ב, בהשתתפות חוקרים אקדמאים, רבנים וראשי קהילות - וחוקריו מנתחים את הנתונים כבר כמה שנים.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

על פי ניתוח ממוקד שנעשה לנתוני מכון המחקר, ופורסמו כאמור השבוע – האורתודוכס האמריקאי שונה מהותית מכלל יהודי ארצות הברית, החל בהשתייכותו הפוליטית (חרדים ואורתודוכסים-מודרנים כאחד נוהגים להצביע לרוב לרפובליקנים, בניגוד לשיוך הקלאסי של יהדות ארצות הברית למחנה הדמוקרטי) - וכלה בשונוּת בהשכלה ובדמוגרפיה.

 

היהודי האורתודוכסי צעיר יותר (עיצוב: גלי דואק) (עיצוב: גלי דואק)
היהודי האורתודוכסי צעיר יותר(עיצוב: גלי דואק)

 

האורתודוכסיה המודרנית מהווה רק 31% מכלל המגזר האורתודוכסי, שרובו - 62% - חרדי. בהתאם לניתוח הנוכחי, המבוסס על נתוני הסקר משנת 2013, מספרם הכולל עומד על כ-10% מכלל יהדות ארצות הברית, העומדת על 5.3 מיליון בעלי הגדרה עצמית יהודית.

 

אם המגמה הזו תימשך - והחוקרים צופים שכך יהיה - יהיו אלה דווקא האורתודוכסים שיעצבו את יהדות ארצות הברית פוליטית ותרבותית, וישנו את הפרופיל היהודי-אמריקאי המוכר כיום, וממוקם כרגע בזרמים הליברליים.

 

צעירים בעשור ומונוגמיים

עורכי המחקר מטעם המכון טוענים כי אחוז החרדים בקרב כלל יהודי ארה"ב נמצא במגמת עלייה ניכרת, ובהתאם הגיל החציוני באוכלוסייה האורתודוכסית הבוגרת הינו 40 - מספר הנמוך ביותר מעשור שלם ביחס לכלל יהודי ארצות הברית, העומד על 52 שנה. בהתאם, לא פחות מרבע מכלל הזרם האורתודוכסי הם צעירים בין הגילאים 18-29.

 

68% מהנשואים האורתודוכסים דיווחו כי נישאו לפני גיל 24 (עיצוב: גלי דואק) (עיצוב: גלי דואק)
68% מהנשואים האורתודוכסים דיווחו כי נישאו לפני גיל 24(עיצוב: גלי דואק)

 

על פי הניתוח האורתודוכסים (כמה לא מפתיע) מונוגמיים מושבעים. לא פחות מ-69% מהם נשואים, זאת בהשוואה לכלל היהודים בארה"ב (49%). לצעיר אורתודוכסי יש סיכוי גבוה להיות נשוי כבר בגיל 25. 68% מהנשואים דווחו כי בגיל 24 כבר היו נשואים, זאת בהשוואה ל-27% בלבד מכלל יהודי ארה"ב.

 

רובם המוחלט הם בעלי משפחות, ובבית אורתודוכסי ממוצע יגורו ילדים מתחת לגיל 18. אך בעוד כלל יהודי ארצות הברית (בין הגילאים 40-59) הם בעלי 1.7% ילדים למשפחה - המקביל האורתודוכסי בגילאים אלה מגדל לא פחות מ-4.1 ילדים למשפחה.

 

48% מהאורתודוכסים טענו כי הם בעלי משפחות, ו-19% דיווחו על ארבעה ילדים ומעלה מתחת לגיל 18. מנגד, בזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים היו שיעורים גבוהים של דיווחים על משקי בית בלי אף ילד מתחת לגיל 18: 78% ו75% בהתאמה.

 

לשליש מהחרדים - השכלה תיכונית ומטה

ומה עם חינוך? לאורתודוכסים, כך מתברר, יש רוב מחוץ בכל הנוגע לחינוך יהודי. התלמידים האורתודוכסים מהווים 81% מקרב מקבלי החינוך היהודים, ו-98% מכלל היהודים האורתודוכסים ציינו כי ילדיהם לומדים בחינוך יהודי.

 

הרבה יותר ילדים (עיצוב: גלי דואק) (עיצוב: גלי דואק)
הרבה יותר ילדים(עיצוב: גלי דואק)

 

הסיכוי שילד חרדי ילמד במוסד לא יהודי, למשל אקדמי, שואף לאפס. אך בעוד שאורתודוכסים מודרנים נוטים הרבה יותר לשלוח את ילדיהם למסגרות של חינוך משלים יהודי, כגון קייטנות, ישיבות ומחנות קיץ – הרי שבקרב האוכלוסייה החרדית "החינוך המשלים היהודי" נועד לרוב להשלים רקע למי שלומד במסגרות כלליות.

 

בניגוד ליהודי האמריקאי הממוצע שנחשב למשכיל במיוחד, החרדים נוטים לקבל פחות חינוך פורמלי בהשוואה לזרמים האחרים, לשליש מהם יש רק השכלה תיכונית ומטה. רק ל-17% מהיהודים החרדים במדינה יש תארים אקדמיים, בהשוואה ל-30% בקרב הרפורמים והקונסרבטיבים גם יחד. האורתודוכסיה המודרנית מציגה נתונים זהים לשאר הזרמים, ועומדת על 29% בעלי השכלה אקדמית.

 

הרבה פחות כסף (עיצוב: גלי דואק) (עיצוב: גלי דואק)
הרבה פחות כסף(עיצוב: גלי דואק)

 

התאימות הזו נשמרת, באופן לא מפתיע, גם כשמגיעים לכסף. בעוד החרדים מציגים הכנסה שנתית צנועה העומדת על 150 אלף דולר ופחות, הרי שהאורתודוכסים המודרנים מציגים שיעורי הכנסה גבוהים יותר, וזהים לזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים.

 

עמדות דומות לנוצרי הלבן והיהודי האורתודוכסי

האורתודוכס הממוצע יותר דומה בעמדותיו הדתיות לזרמים האוונגליסטים הנוצריים, מאשר לפרופיל

היהודי הממוצע. כך למשל, בעולם הנוצרי 86% מהאוונגליסטים הלבנים ואחוז דומה (83%) מהיהודים האורתודוכסים, אמרו כי הדת מאוד חשובה בחייהם. לשם השוואה, רק 20% מכלל יהודי ארצות הברית ענו כך.

 

גם בנושא השתתפות בתפילות וביקור בבית תפילה יש דמיון בולט: 74% מהיהודים האורתודוכסים ציינו שהם משתתפים בתפילות דתיות לפחות פעם בחודש ויותר, ובהתאם לא פחות מ-75% אחוז מהאוונגליסטים הלבנים ענו אותו הדבר.

 

גם בשאלה למי שייכת ארץ ישראל ומי נתן אותה, ענו 84% מהאורתודוכסים ו-82% מהאוונגליסטים כי האל נתן את ארץ ישראל ליהודים. לשם השוואה, רק 35% מכלל יהודי ארצות הברית הביעו עמדה זו. הדמיון המפתיע לא נעצר שם: התשובות דומות למדי בשאלת נישואים בין בני אותו מין, או עמדות כלכליות.

 

בשאלת העקביות של הזהות הדתית ביחס לקבוצות יהודיות אחרות, מראים האורתודוכסים את היציבות הגבוהה ביותר: רק 55% מהרפורמים גדלו כרפורמים, ו-57% מהקונסרבטיבים בהתאמה. לעומתם, האורתודוכסים נוטים להישאר אורתודוכסים: 70% מהם מסרו כי נולדו בחברה האורתודוכסית ונשארו בתוכה. השאר, 12%, גדלו בתנועה הקונסרבטיבית, 5% ברפורמית, ו-6% בזרם אחר או ללא שיוך.

 

84% מכלל האורתודוכסים צינו כי חבריהם אורתודוכסים. לשם השוואה, הממוצע היהודי מצביע על 27% בלבד של יחסי חברות בתוך בני אותה הקבוצה. אצל יהודים חרדים, זה ממשיך גם ביחסי קירבה הדוקה וקשרי משפחה.

 

הכי ציוניים - האורתודוכסים המורדנים

ומה לגבי ישראל? לא פחות מ-61% מהאורתודוכסים מביעים השתייכות מיוחדת לישראל, לעומת 27% בלבד בקרב הזרמים האחרים. אורתודוכסים מודרניים מציגים זאת אף בשיעור גבוה יותר, העומד על 77% לעומת החרדים, עם 55% שייכות.  

 

 

גם בשאלת חשיבותה של ישראל לזהות היהודית שלהם, ישנו פיצול: 79% מהאורתודוכסים המודרנים ציינו כי ישראל חשובה במיוחד לזהותם היהודית, ורק 45% מהחרדים עשו זאת. ועדיין מדובר בשיעורים גבוהים במיוחד ביחס לכלל האוכלוסייה היהודית בארה"ב.

 

בנושאי הסכסוך היהודי-ערבי העמדות השונות התקזזו בתוך הקבוצה האורתודוכסית. פחות ממחצית סברו כי מדינה יהודית יכולה להתקיים בשלום ובביטחון לצד מדינה פלסטינית. בהתאם, ציינו רק 16% מהם שמפעל ההתנחלויות פוגע בביטחון ישראל, לעומת לא פחות מ-47% מיהודי שאר הזרמים שסברו כך.

 

איפה בכל זאת יש מתאם מסויים ביחס לקבוצות היהודיות האחרות? בשאלת הגאווה היהודית. לא

פחות מ-98% מהאורתודוכסים ו-94% מהרפורמים והקונסרבטיבים, דיווחו כי הם גאים ביהדותם.

 

גורמים העוסקים באופן שוטף ביחסי יהדות ישראל-ארה"ב, מביעים אופטימיות. ג׳יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן הפועלת לחיזוק הקשר שבין ישראל ליהדות ארה״ב, אומר כי ״למרות שסקר הפיו האחרון מראה שהמגזר האורתודוכסי ביהדות ארה״ב גדל בקצב הגדול ביותר, יש לזכור שהוא עדיין מייצג חלק קטן בקרב הקהילה היהודית האמריקאית".

 

לדבריו, "מאוד בולטת בו העובדה שיהודים חרדיים בארה״ב מובילים אורח חיים שונה לאין שיעור מעמיתיהם החיים בישראל. חשוב מאוד שישראלים יעקבו ויבינו את השינויים החלים ביהדות ארה״ב, היות וקהילה חשובה ועצמתית זו ממשיכה להשפיע באופן ישיר על ביטחונה וכלכלתה של ישראל״.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
62% מכלל האורתודוכסים - חרדים
צילום: AFP
צילום: AFP
79% מהאורתודוכסים המודרנים כורכים את זהותם היהודית עם זו הישראלית
צילום: AFP
מומלצים