שתף קטע נבחר

בעולם: "בן ההיסטוריון עיוות את ההיסטוריה"

גרסת רה"מ נתניהו ל"פתרון הסופי" סוקרה בהרחבה בתקשורת העולמית: "נאום נפיץ", "דברים שנויים במחלוקת", "ביבי פטר את היטלר מהשואה"

 

 

"המופתי טס לברלין. היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו הזמן, הוא רצה לגרש אותם. חאג' אמין אל-חוסייני הלך אליו ואמר: 'אם תגרש אותם, הם יגיעו לכאן'. 'אז מה עליי לעשות איתם?', שאל. הוא ענה: 'שרוף אותם'".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ודאי היה רוצה להשיב את הגלגל לאחור ולשכוח מהטענה שהעלה אתמול (יום ג') לפיה הבכיר הפלסטיני מהמאה הקודמת הוא זה שיזם את "הפתרון הסופי" ולא הצורר הנאצי אדולף היטלר. אלא שבעידן האינטרנט, הרשתות החברתיות, הציוצים והממים, דבר לא נשכח - עד הסערה הציבורית הבאה.

 

עוד כתבות מעניינות בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

התקשורת העולמית התקשתה להתעלם מהכותרת העסיסית שסיפק לה נתניהו - הגרסה שלו לשורשי "הפתרון הסופי" - ודיווחה עליה בהרחבה מבלי לפסוח על העובדה שראש הממשלה אמר את הדברים השנויים במחלוקת ערב נסיעתו לברלין לפגישתו עם הקנצלרית אנגלה מרקל. 

 

כך סוקרו דברי נתניהו בעולם:

ה"גרדיאן" הבריטי: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ספג ביקורת סוערת על נאום נפיץ שבו האשים את המופתי הפלסטיני הגדול של ירושלים מתקופת מלחמת העולם השנייה באחריות לשואה".

 

"ברגע שתמלול דבריו של נתניהו פורסם על ידי לשכתו, הוא הואשם מיד ברשתות החברתיות ועל ידי פוליטיקאים ישראלים בהצגת טעויות עובדתיות".

 

"דבריו הנפיצים של נתניהו באים על רקע מספר ההרוגים העולה (באזור) וההאשמות להסתה על ידי שני הצדדים. הישראלים מצביעים על תגובות של בכירים פלסטיניים וחומרי הסתה בתקשורת הפלסטינית, והפלסטינים על ממשלת נתניהו שמלבה את הלהבות ועל חומרים אנטי-פלסטיניים שגם מופיעים ברשתות החברתיות".

  

"גרדיאן" הבריטי ()
"גרדיאן" הבריטי
סוכנות הידיעות רויטרס: "ראש ממשלת ישראל עורר מחלוקת, שעות לפני ביקורו בגרמניה, כשאמר שבכיר מוסלמי לשעבר בירושלים שכנע את אדולף היטלר להשמיד את היהודים".

 

"נתניהו, שאביו היה היסטוריון בולט, הותקף מיד על ידי פוליטיקאים באופוזיציה ועל ידי מומחים לשואה שאמרו שהוא עיוות את ההיסטוריה".

 

"אפילו שר הביטחון של נתניהו, בעל בריתו הקרוב משה יעלון, אמר שראש הממשלה טועה. יעלון אמר לגל"צ ש'ברור שחאג' אמין אל-חוסייני לא המציא את הפתרון הסופי'.

 

"לא ברור על אילו מקורות הסתמך נתניהו בדבריו. ספר משנת 1947 בשם 'המופתי של ירושלים' ודיווח בעיתון באותה תקופה טענו שסגן לשעבר של היטלר העיד במשפטי נירנברג שחוסייני תכנן עם הנאצים להיפטר מיהודי אירופה. חוסייני היה מבוקש בגין פשעי מלחמה, אך מעולם לא הופיע בפני השופטים בנירנברג ומת מאוחר יותר בקהיר".

 

סוכנות הידיעות רויטרס ()
סוכנות הידיעות רויטרס

העיתון "ניו יורק טיימס" האמריקני: "נתניהו, שכינה בנאום ב-2012 את המופתי 'אחד האדריכלים המובילים של הפתרון הסופי', אמר היום שהביקורת על דבריו 'מגוחכת'.

 

"יש הסכמה רחבה שהמופתי, שסייע לעורר פוגרומים ערביים נגד יהודים בארץ הקודש בשנות העשרים, שיתף פעולה עם הנאצים וקידם רצח עם על פני גירוש היהודים מאירופה במסגרת התנגדותו הארסית לציונות. הוא ברח מהעמדה לדין במשפטי נירנברג ומת ב-1974.

 

"דבריו השנויים במחלוקת של נתניהו באו על רקע אלימות מחריפה שבמהלכה האשימו נתניהו ומנהיגים ישראלים אחרים שוב ושוב את המנהיגים הפלסטינים, בהם אבו מאזן, בסיפור שקרים לגבי פעולות ישראל בהר הבית בעיר העתיקה".

 

בעיתון הזכירו שאבו מאזן היה בשבוע שעבר מושא לביקורת "כשבטעות האשים את כוחות הצבא הישראליים בהוצאה להורג של נער פלסטיני בן 13 שתקף אזרחים ישראלים בסכין, בשעה שהוא בכלל חי ומטופל בבית חולים ישראלי".

 

"ניו יורק טיימס" האמריקני ()
"ניו יורק טיימס" האמריקני
העיתון "אינדיפנדנט" הבריטי: "בנימין נתניהו הטיל את האשמה על חיסול מיליוני יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה על המופתי הגדול של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, בנאום שנוי במחלוקת.

 

"ראש הממשלה הישראלי אמר השבוע לקונגרס הציוני העולמי ה-37 שהמנהיג הנאצי אדולף היטלר רק רצה לגרש את היהודים, אבל שוכנע על ידי המנהיג המוסלמי, שמת ב-1974, להשמיד אותם.

 

"אנשים אחרים גם דיברו על ההשפעה של חוסייני על היטלר, אבל ההנחה שחוסייני היה זה שיזם את ההשמדה ההמונית של יהודי אירופי לרוב נדחתה.

 

"דבריו של נתניהו עוררו זעם מצד היסטוריונים ומשתמשים ברשת החברתית, שכינו אותם 'סוג ביזרי של רביזיוניזם של השואה'".

 

"אינדיפנדנט" הבריטי ()
"אינדיפנדנט" הבריטי

ערוץ "פראנס 24" הצרפתי: "ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו סופג אש לאחר שאמר שמנהיג פלסטיני מתקופת מלחמת העולם השנייה שכנע את הנאצים לאמץ את הפתרון הסופי ולחסל את יהודי אירופה.

 

"עיתונאים מהשוליים העלו את הטענה הזו בעבר, אבל היא נדחתה על ידי חוקרים בכירים".

 

"פראנס 24" הצרפתי ()
"פראנס 24" הצרפתי
העיתון "לה מונד" הצרפתי: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו חזר על הקשר הישיר בין המופתי של ירושלים, מוחמד אמין אל-חוסייני, שהסית לפוגרומים הראשונים נגד יהודים בפלסטין המנדטורית, עם המשטר הנאצי".

 

"לה מונד" הצרפתי ()
"לה מונד" הצרפתי
אתר "דיילי ביסט" האמריקני: "ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו עורר סערה אחרי שטען שהמופתי הגדול של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, שתל במוחו של היטלר את הרעיון של השמדת יהודי אירופה", כתב האתר בכתבה שכותרתה "ביבי פטר את היטלר מהשואה".

 

"בנאום שנשא בפני הקונגרס הציוני העולמי אמר נתניהו שהשליט הנאצי לא התכוון להשמיד את היהודים, אלא רק לגרש אותם – טענה שנדחתה על ידי רוב החוקרים המובילים בנושא השואה".

 

"דיילי ביסט" האמריקני ()
"דיילי ביסט" האמריקני
העיתון "לה פריזיאן" הצרפתי: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הואשם בעיוות ההיסטוריה אחרי שאמר שהיה זה המופתי של ירושלים (בתקופת מלחמת העולם השנייה) שנתן להיטלר את הרעיון להשמיד את יהודי אירופה.

 

"נתניהו אמר את הדברים הללו כדי להזים את ההאשמות השקריות לטענתו שלפיהן היהודים או ישראל מבקשים להרוס את המקומות הקדושים ואת מסגד אל-אקצה שנמצא בירושלים. מדובר בסוגיה מרכזית בגל האלימות האחרון בין הישראלים לבין הפלסטינים".

 

"לה פריזיאן" הצרפתי ()
"לה פריזיאן" הצרפתי

 העיתון האיטלקי "לה רפובליקה": "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים, המופתי שכנע אותו", כתב העיתון האיטלקי המוביל בכותרת הידיעה שלו. "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עורר סערה גדולה אחרי שאמר שאדולף היטלר לא התכוון להשמיד את היהודים, ושהוא עשה זאת אחרי שהמופתי הגדול חאג' אמין אל-חוסיין שכנע אותו לעשות זאת".

 

"לה רפובליקה" האיטלקי ()
"לה רפובליקה" האיטלקי

העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל": "גורמים ישראליים ופלסטיניים גינו את ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו שטען שהפלסטינים שכנעו את אדולף היטלר לחסל את יהודי אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה".

 

"דבריו של נתניהו הגבירו את החששות שההסתה מצד גורמים ישראליים ופלסטיניים תאריך את גל הדקירות והיריות. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ונתניהו צפויים להיפגש היום בברלין לדון בהפגת המתיחות בין הפלסטינים לבין הישראלים".

 

דובר ממשלת גרמניה נשאל לגבי דבריו של בנימין נתניהו אתמול בנאום בקונגרס הציוני בנוגע לשואה, ואמר כי "האחריות היא שלנו, אין צורך לשנות את העמדה שלנו בנושא". הדובר סטפן סיברט הוסיף: "כל הגרמנים מכירים את ההיסטוריה של טירוף הגזע הרצחני שהוביל לשואה. זה נלמד בבתי ספר גרמניים מסיבה טובה. אסור לנו לשכוח את זה. אנחנו יודעים שהאחריות לפשע נגד האנושות היא גרמנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים