שתף קטע נבחר

אנחנו לא מטרידים אותם: 77% מיהדות העולם מרגישים ביטחון

הלכידות הקהילתית חשובה בעיניהם יותר מאשר הקשר עם ישראל, והעימות עם הפלסטינים לא מטריד אותם: סקר שערכו בהתאגדות המרכזים הקהילתיים היהודיים מלמד כי הקהילות היהודיות ברחבי העולם לא מאוד מוטרדות

יהודי העולם חיים בתחושת ביטחון בארצותיהם – כולל במדינות אירופה: בסקר שנערך בקרב ראשי הקהילות במקומות שונים בעולם, דיווחו 77% מהם, כי חבריהן אינם מרגישים מאויימים במקומותיהם בעשור האחרון – וכך גם 56% מהאירופים. רק 21% אמרו כי אנשיהם אינם בטוחים – כמחציתם בגלל התגברות האנטישמיות, ואחרים בשל הכעס על ישראל, הפשיעה הפלילית המקומית, המצב הכלכלי, בעיית המהגרים באירופה ועוד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לקראת כנס התאגדות המרכזים הקהילתיים היהודיים (JCC GLOBAL) שייערך השבוע בירושלים, ועל רקע המצב בארץ, נשאלו ראשיהם על השפעתו עליהם – והממצאים מפתיעים: 46% אמרו כי סבב העימות הנוכחי בין ישראל לפלסטינים לא נותן את אותותיו על תחושת הביטחון בקהילה, ורק 35% דיווחו כי היא נפגעה. 10% אף טענו כי הם חשים ביטחון אישי רב יותר בתקופה האחרונה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בהמשך התבקשו המרואיינים לדרג את אתגרי יהדות התפוצות, ונמצא כי לכידות הקהילות חשובה בעיניהם הרבה יותר מהקשר עם ישראל, ממניעת התבוללות ומהמאבק באנטישמיות. עם זאת, הרוב המוחלט הצהירו כי הם חשים סולידריות ומחויבות כלפי קהילות יהודיות אחרות בעולם. אלו באות לידי ביטוי בנכונות לסייע ולתמוך בהן בשעת צרה.

 

"חשוב לשמור על קשר"

בכנס JCC GLOBAL ישתתפו למעלה מ- 400 ראשי קהילות ומנהלי מרכזים קהילתיים בכירים מאירופה (לרבות מדינות חבר העמים והבלקן), צפון-אמריקה, מרכז ודרום-אמריקה וכן ראשי קהילות קטנות מהודו והפיליפינים. בין המדינות המיוצגות בו: ארגנטינה, ברזיל, קנדה, אנגליה, צרפת, יוון, הונגריה, הודו, ונצואלה, מקסיקו, מולדובה, פרגוואי, פולין, רומניה, רוסיה, ספרד, טורקיה, אוקראינה, ארה"ב – וכמובן ישראל.

 

הכנס המתקיים מדי ארבע שנים בארץ, יעסוק השנה בנושאים הבוערים המעסיקים את הקהילות היהודיות, והמשתתפים ידונו בו גם בתוכניות שיתופי פעולה גלובליים חדשניים בין המרכזים הקהילתיים, כחלק מחיזוק העם היהודי ברחבי העולם. יופיעו בו, בין היתר, ראש העיר ירושלים, ניר ברקת; מנכ"לית "אינטל" ישראל, מקסין פסברג - ונשיאת JCC Global ג'יין גלמן.

 

מנכ"לית JCC GLOBAL סמדר בר-עקיבא, אמרה לקראת הכנס: "המרכזים הקהילתיים הם היום מגדירי הזהות החשובים ביותר עבור היהודים, וברוב הקהילות הם גם המשמעותיים, הדומיננטיים ולעתים היחידים המחברים אותם לעולם היהודי ולישראל".

 

"המרכזים הקהילתיים מהווים עבור יהודים ושאינם יהודים אכסנייה נעימה ומאירת פנים", הוסיפה. "מסיבה זו דווקא העיסוק הפלורליסטי בישראל וביהדות הופך את המנהלים שלהם לחשובים כל כך בשמירת הקשר עם הקהילות השונות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים