שתף קטע נבחר

כבוד השר, מותר לנו לחלל שבת?

כשר התקשורת, היה אורי אריאל אוסר על מדורי רכילות? לו היה שר הבריאות, היה מטרנספר נשים שרוצות לעבור הפלה? כשר המשפטים, היה תומך בסקילת מחללי שבת? למה לעצור בחתולי רחוב? בדיוק כשחשבנו שברור לכל שחובשי כיפה יכולים להנהיג, בא איש ציבור דתי - ומנסה להוכיח אחרת

ההסברים המביכים של שר החקלאות נגד סירוס ועיקור חתולי רחוב, זרקו אותי למשפט האלמותי של דון מייקל קורליאונה, בסרט "הסנדק": "בדיוק כשחשבתי שאני בחוץ, הם משכו אותי בחזרה פנימה".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כמעט שבעה עשורים לאחר הקמת מדינת ישראל - כשבתקשורת, באקדמיה ובצבא יש מי שמודאגים מ"דתיים שמשתלטים על המדינה", ועלולים להפוך את חיי החילונים לגיהינום - מגיע איש ציבור דתי, ומוכיח שיש סיבה לדאגה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

שנים רבות שהציבור הדתי משתלב בחברה, ומוכיח שחוץ ממוהלים, חזנים, משגיחי כשרות ורבנים, אנחנו יכולים גם להשפיע על המדינה ואפילו לפרוץ דרך. ואז מגיע הגאון התורן שמושך אותנו שנים אחורה.

 

חז"ל דווקא התמודדו יפה עם קונפליקט המודרנה בזמנם

תארו לעצמכם שאורי אריאל לא היה שר החקלאות, אלא שר הבריאות - תפקיד שאותו ממלא יעקב ליצמן

החרדי. האם ההחלטה הראשונה שלו הייתה לטרנספר את כל הנשים המתכוונות לעבור הפלה לחו"ל, יחד עם החתולים?

 

לו היה שר התרבות, היה אריאל אוסר על מגישי טלוויזיה להופיע בשבת ("זכור את יום השבת לקדשו")? אם היה שר התקשורת, הוא היה אוסר על פרסום מדורי רכילות בעיתונים ("לא תלך רכיל בעמך")? כשר המשפטים, הוא היה תומך בעונש מוות למחללי שבת, ואולי גם שריפת פולניות קשישות ("מכשפה לא תחיה")?

 

למרבה האירוניה, חז"ל דווקא התמודדו בהצלחה עם הקונפליקט בין מדינה להלכה כבר לפני אלפיים שנים, מתוך הבנה שחוקי התורה ניתנו בתקופה שבה היה עם ישראל שבט נוודים שחי במדבר. החכמים החליטו שכדי לנהל משק "מודרני", נכון לאותם ימים, צריך למצוא פתרונות הלכתיים מקוריים כגון מכירת חמץ, פרוזבול, היתר מכירה, היתר עסקה ועוד.

 

גם "צער בעלי חיים" זו חובה הלכתית

ייתכן שאנשי משרד החקלאות לא הסבירו לכבוד השר שאף אחד לא מצפה ממנו לסרס חתולים בעצמו, ממש כמו שאף אחד לא מצפה מליצמן לבצע הפלות בשעות הפנאי. אבל כשאתה גר במדינה מתוקנת, אתה חייב להבין שהמיסים של הדתיים מסייעים לאירועי תרבות שלא תמיד מוצאים חן בעיניהם – ממש כשם שהמיסים שמשלמים אתאיסטים, עוזרים לממן בתי כנסת וישיבות.

 

שיהיה ברור: איש לא מצפה משר דתי לבטל את חוקי התורה, אלא רק למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו חיים במדינה מתוקנת. משרד החקלאות יכול לממן, למשל, את "תנו לחיות לחיות" - והם יתמודדו עם ריבוי החתולים בדרכם שלהם. אם זה לא נוח לו, שימכור את החתולים לגוי וייתן לרובוטים לבצע את הסירוס בחלל.  

 

 

דבר אחד ברור: גם "צער בעלי חיים" היא חובה הלכתית, וריבוי החתולים גורם מדי שנה לאינספור "המתות חסד" ולאלפי חתולים שגוססים ומתים ברעב, וגם זה לא דבר של מה בכך.

 

אגב, ממש השבוע התפטר אריה דרעי מתפקידו, לטענתו משום שלא היה מסוגל לחתום על "מתווה הגז" הנוגד את צו מצפונו. אם אריאל חושב שסירוס מנוגד להלכה, שיתפטר - ונסיר בפניו את הכובע והכיפה.

 

"פתרונות יצירתיים" כמו שיגור חתולים לחו"ל, זו הצעה שמתאימה רק לאדם שחושב שלסטנדאפיסטים ולכותבים של מדורי הסאטירה, אין מספיק בדיחות באותו שבוע.

 

 • לכל הטורים של יצחק טסלר
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים