שתף קטע נבחר

החרדים בארה"ב נגד התנועה הליבראלית: מחוץ לאורתודוכסיה

"מועצת גדולי התורה" בארה"ב פרסמה קריאה, בחתימת הרבנים החרדים הבכירים, ובה נקבע כי התנועה הליבראלית בתוך האורתודוכסיה, "איננה שונה מכלל התנועות הזרות במשך הדורות", ולפיכך איננה חלק יותר מהיהדות האורתודוכסית

לצפייה במסמך המלא - לחצו כאן

 

מנהיגי היהדות החרדית בארה"ב קובעים כי רבני ה-Open Orthodoxy (האורתודוכסיה הפתוחה) - הסמן הליבראלי ביותר בקרב רבני ארה"ב המגדירים עצמם כמחויבים להלכה, מפריש את עצמו מהזרם האורתודוכסי ונחשב כ"כופר בעיקרי הדת והאמונה, ובסמכות התורה והחכמים", ולכן יש להוקיע אותו - בדומה לרפורמים. ככל הנראה, מדובר בתגובה החריפה ביותר עד כה מצד השמרנים, להענקת תעודות הסמכה לרבנות לנשים. לצפייה במסמך המלא - לחצו כאן .

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ב"קול קורא" שפרסמה "מועצת גדולי התורה" של תנועת "אגודת ישראל" באמריקה, בחתימת הרבנים החרדים הבכירים, נכתב כי כלל תנועת ה-Open Orthodoxy , מנהיגיה ומוסדותיה (ובכללם ישיבת מהר"ת, המסמיכה נשים לתפקידים רבניים) הוכיחו כי "אין הם שונים מכל יתר התנועות הזרות במשך הדורות, שסרו מדרך התורה וכפרו בעיקריה ובמסורה".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"חובתנו להכריז דעתו קבל-עם, שמכיוון שהוציאה עצמה מן הכלל, תנועה זו אינה חלק מיהדות התורה (הנקראת 'ארטאדטקסי')", הבהירו רבני המועצה, "ותואר 'רב' (הנקרא בפיהם 'סמיכה'), הניתן על ידי מוסדותיה – אין לו שום תוקף".

 

הכרזת מלחמה

ההכרזה החריפה מגיעה ימים ספורים לאחר קביעת התאחדות רבני אמריקה (ה-RCA, ארגון הגג של הרבנים האורתודוכסיים בארה"ב, המאחד את נציגי כלל הזרמים ההלכתיים) – כי בקהילות שבהן מכהנים חבריו כרבנים, לא יוסמכו ולא יועסקו נשים לתפקידי רבנות, בין אם יכנו עצמן "רב" או "רבה" ובין אם לאו. כן, לא יותר לאישה לשאת בתואר המעיד על הסמכה רבנית כבוגרת לימודי קודש במוסד אורתודוקסי. 

 

 

בשנת 2010 פרסם איגוד הרבנים הודעה מרוככת יותר, שבה בירך על "לימוד התורה לנשים יראות

שמיים בעשורים האחרונים", הגדיר זאת "הישג משמעותי" - והודיע כי הוא "מעודד הזדמנויות מקצועיות שונות של לימוד הלכתי קהילתי הולם לנשים למדניות".

 

"עם זאת", הובהר אז, "לא נוכל לקבל הסמכה של נשים, או הכרה בנשים כחברות באיגוד הרבנים האורתודוכסי, ולא משנה מה יהא שמו". בכך כיוונו למחלוקת בחוגים הפמיניסטיים-דתיים האם לתאר אישה בעלת תעודת הסמכה לרבנות כ"רבה", התואר בעל הקונוטציה הרפורמית - או להסתפק בתארים יצירתיים כגון "מנהיגה הלכתית רוחנית" (מהר"ת).

 

שלוש שנים לאחר מכן, בעקבות הסמכת נשים על ידי הרב האורתודוכסי אבי וייס מניו-יורק (שבינתיים פרש מה-RCA), פרסם הארגון הודעה נוספת, חריפה יותר, ולפיו הוא "רואה בכך הפרה של המסורת, ומצטער על כך שהנהגת המוסד בחרה בנתיב שסותר את הנורמות הנוהגות בקהילה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'יי בר-דוד
מחוץ לאורתודוכסיה? הרב אבי וייס
צילום: ג'יי בר-דוד
צילום: נורית יעקבס ינון סרטי אלומה
מה שעורר את זעמם
צילום: נורית יעקבס ינון סרטי אלומה
מומלצים