שתף קטע נבחר

עזרא, יעקב, אהרון, ראובן ושאדי נרצחו בפיגועים

עזרא שוורץ, אמריקני בן 18, חזר מחלוקת אוכל לחיילים: "אדם מדהים, יהודי מדהים". יעקב דון נורה למוות בפקק: "אהב את תלמידיו". אהרון יסייב וראובן אבירם הלכו להתפלל - ונרצחו בת"א: "מנעו בגופם עוד דקירות". שאדי ערפה מחברון נורה למוות על ידי המחבל. הרשות: ישראל רצחה אותו. אלו הנרצחים

 

 

שניים מהם הלכו להתפלל במהלך יום העבודה, שלישי חזר מחלוקת אוכל לחיילים, רביעי עמד בפקק בגוש עציון והחמישי הוא בכלל פלסטיני. חמישה בני אדם נרצחו אתמול (יום ה') בשני פיגועים בתל אביב ובגוש עציון, ביום הקשה ביותר מאז תחילת גל הטרור לפני כחודשיים.

 

בפיגוע בתל אביב נדקרו למוות אהרון יסייב, אב לחמישה בן 32 מחולון, ראובן אבירם, בן 51 מרמלה - שלבנו היחיד נודע על מותו דרך סרטון וואטסאפ. בפיגוע בגוש עציון נרצחו יעקב דון, אב לארבעה בן 49 מאלון שבות, הפלסטיני שאדי ערפה ותלמיד הישיבה האמריקני בן ה-18 עזרא שוורץ, תושב מסצ'וסטס.

נרצחי הפיגועים: עזרא שוורץ, ראובן אבירם, יעקב דון, אהרון יסייב ושאדי ערפה (צילום: AFP)
נרצחי הפיגועים: עזרא שוורץ, ראובן אבירם, יעקב דון, אהרון יסייב ושאדי ערפה(צילום: AFP)

חברי עזרא שוורץ, ביחד לאחר הירצחו (צילום: מתי רוזנצווייג דובר עיריית בית שמש) (צילום: מתי רוזנצווייג דובר עיריית בית שמש)
חברי עזרא שוורץ, ביחד לאחר הירצחו(צילום: מתי רוזנצווייג דובר עיריית בית שמש)

שוורץ, תלמיד ישיבת "אשרינו" בבית שמש, הגיע לאזור אלון שבות יחד עם חמישה תלמידים נוספים מחו"ל, כדי להתנדב ולסייע בבניית אתר הנצחה שהוקם בצומת הגוש לזכר שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו. חמשת התלמידים הנוספים נפצעו קל ופונו לבית החולים שערי צדק שבירושלים. גופתו של שוורץ, שהגיע לארץ במסגרת "מסע", תוטס לבוסטון במוצאי שבת והלווייתו תתקיים בבוסטון ביום ראשון הקרוב.

 

שוורץ נולד לרות וארי, ולו אחות גדולה ושלושה אחים קטנים. במשך שנים הוא היה חניך במחנה היהודי "יבנה" והדריך שם ילדים גם בקיץ האחרון. אחד מחבריו, עזרא וינר, בן 18 מאטלנטה, סיפר הערב כי עזרא "היה בחור כיפי, תמיד המוקד של המסיבה, כיף להיות איתו. בחור נחמד, מאד חברתי, היה לו אכפת מכולם, הוא ידע להפוך כל דבר לכיף". וינר סיפר עוד: "מגיל צעיר היינו עושים תעלולים ומתיחות לחניכים במחנה. הוא אהב לשחק בייסבול ולעשות סקי".

 

רבים מחבריו ספדו לו בפייסבוק. "אמנם הכרתי אותך רק שלושה חודשים, אבל אני מרגיש כאילו אני מכיר אותך תמיד", כתב לו אריה, חברו לתוכנית "אשרינו". "אתה אחד מההחברים הטובים שיהיו לי. הגישה החיובית שהבאת הייתה מדהימה, ורק זה שהיית בסביבה הפכה את כולם למאושרים יותר. היית כל כך מצחיק, ופשוט אין דבר רע להגיד עליך. זה פשוט לא נראה הגיוני שדבר כזה יקרה, במיוחד שזה קרה רגע אחרי שהתנדבת ועזרת לאנשים. אני כותב את זה כדי שכולם יידעו איזה אדם מדהים ואיזה יהודי מדהים היית, ואני רוצה שתדע שאני אוהב אותך ושתמיד אוהב. נוח על משכבך בשלום".

עזרא שוורץ. כל הדרך מארה"ב לישראל ()
עזרא שוורץ. כל הדרך מארה"ב לישראל
 
עם החברים. הגיע לשהות של קרוב לשנה בישראל ()
עם החברים. הגיע לשהות של קרוב לשנה בישראל

נרצח אחרי שחילק אוכל לחיילים ()
נרצח אחרי שחילק אוכל לחיילים

ג'וש כתב כי למד באותו בית הספר שבו למד שוורץ, ושלח תנחומים למשפחתו ולחבריו. אלישע סיפר כי "עזרא היה חבר שלי. הוא היה ידוע עקב המוראל הגבוה שלו, ההתמדה והחיוביות. היום, במהלך השנה שלו בישראל, הוא נרצח על ידי פלסטיני. יהי זכרו ברוך".

 

עזרא שוורץ ספד לעזרא שוורץ

ובין המספידים היה גם עזרא שוורץ אחר: "אחד מההרוגים בגוש עציון הוא צעיר אמריקני בשם עזרא שוורץ. תודה לאל שאני בסדר בטורונטו, אבל הדבר המפחיד והמצמרר הוא שזה בקלות היה יכול להיות אני. הרצח אירע ממש ליד הישיבה שבה למדתי וגרתי. אנחנו חייבים להיות חזקים מול הטרור, אסור לנו לוותר על החלומות שלנו. כיהודים ציונים, אנחנו חייבים להמשיך לבנות ולחזק את ישראל, ללמוד תורה ולהתפלל. הטרוריסטים לא יכניעו אותנו. אלו שגינו את הטרור ברחובות צרפת, צריכים לגנות את הטרור ברחובות ישראל".

 

יעקב דון, בן להורים ניצולי שואה, היה דוקטורנט לטכנולוגיה חינוכית באוניברסיטת חיפה ושימש כמדריך תקשוב במשרד החינוך. "הוא אהב חינוך ומעל לכל אהב את תלמידיו", אמרו באלון שבות. כמו שוורץ וכמו הפלסטיני, הוא עמד בפקק בצומת אלון שבות, כשהמחבל עקף את רכבו וירה לכל עבר. בעבר הוא היה שליח הוראה בטורונטו שבקנדה ושימש כיו"ר ועדת החינוך באלון שבות. הוא הותיר אחריו את אשתו שרה ושלושה בנים ובת בני 21-13.

 

יעקב דון. בדרך לדוקטורט ()
יעקב דון. בדרך לדוקטורט

שאדי ערפה. נורה במכוניתו ()
שאדי ערפה. נורה במכוניתו
 

הפלסטיני שנרצח הוא שאדי ערפה, תושב חברון שנורה בשוגג על-ידי המחבל שביצע את הפיגוע - מוחמד עבד אל-באסט חרוב, בן 24 מהכפר דיר סאמת ליד חברון. באופן מקומם, משרד הבריאות הפלסטיני - גוף של הרשות הפלסטינית - פרסם הודעה רשמית שלפיה ערפה נהרג על ידי ישראל. הודעה זו גם צוטטה כך בידיעה של סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית. כמו המחבל בגוש עציון, גם ראאד אל-מסאלמה, שביצע את הפיגוע הרצחני בתל אביב ועבד במסעדה באזור, הוא תושב אזור חברון.

 

אהרון יסייב נקבר: "היה ילד צדיק"

באותו פיגוע בתל אביב, כשעתיים לפני כן, נרצחו שניים בבניין פנורמה. אהרון יסייב עבד בחנות סקאל במקום, אביו סיפר כי נאמר לו שבנו "היה זה שהציל את האנשים ומנע בגופו את הדקירות של שאר האנשים והכניסה של המחבל". לדברי האב, "אהרון היה בן תורה, הוא החזיר אותנו בתשובה. הילדה הגדולה שלו עלתה השנה לכיתה א' ובתו הקטנה נולדה לפני ארבעה חודשים. אלוהים לוקח אנשים טובים".

הלווייתו של אהרון יסייב (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
הלווייתו של אהרון יסייב(צילום: ניצן דרור)

מימין: אהרון יסייב וראובן אבירם. נדקרו למוות בבית פנורמה ()
מימין: אהרון יסייב וראובן אבירם. נדקרו למוות בבית פנורמה
 

מאות אנשים ליוו הלילה למנוחות את יסייב בבית העלמין בחולון. אמו קראה מעל קברו: "מה אני אעשה עכשיו? הוא היה ילד צדיק". הרב אברהם זרגרי ספד לו: "אהרון יקר ואהוב, ישבנו לפני שבוע ואמרת לי לקרוא בספר התורה כיצד הנשמה נכנסת לגן עדן. יש כאן היום מאוד אנשים, לא היה אחד שעיצבן אותך. תמיד ביקשת לעזור". חבריו של יסייב הקימו קרן לתמיכה במשפחתו של הרצח, באשתו ובילדיו.  

 

יסייב הגיע לתפילת מנחה לפני שנרצח על ידי המחבל, כמו גם ראובן אבירם מרמלה. בנו היחיד של אבירם, אוריאל (25), נחשף לכך שאביו נרצח בסרטון שקיבל בוואטסאפ, שבו נשלח לו תיעוד לא מצונזר מהזירה. "הוא היה החבר הכי טוב שלי. אדם צנוע שהלך מאיתנו בטרם עת", ספד לו הבן.

 

הסגר על חברון הוסר - והפיגועים חזרו

הפיגועים בתל אביב ובגוש עציון התרחשו לאחר כמה ימים של שקט יחסי בגזרת יהודה ועציון, שבמהלכם הוחלט בצה"ל להסיר את הסגר הנושם שהוטל על חברון. בינתיים טרם הוחלט אם להחזירו, למרות שגם שני הפיגועים הרצחניים אתמול יצאו מגזרה זו.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, החליט אמש להקפיא היתרי שהייה בישראל המחזיקים אלפים אחדים של פלסטינים, מנפת חברון בלבד, עד לבדיקה מחודשת של ההיתרים. המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב החזיק בהיתר שכזה, אך בשל חריגות מאפייניו - בדגש על גילו המתקדם (36) והיותו אב לחמישה ילדים ללא עבר בטחוני - הוחלט לבחון מחדש את ההיתרים הללו. פלסטינים בעלי היתרי עבודה רגילים ימשיכו ליהנות מהם גם בימים הקרובים.

 

בצה"ל חוששים מעליית מדרגה באופן ביצוע הפיגועים, בשל ריבוי האירועים בהם נעשה שימוש באקדחים או ברובים כדי לפגע, ופחות בסכינים או בדריסה. לאורך סוף השבוע צפויים כוחות גדולים של הצבא להתפרס בצירי הגדה ובמבתרים השולטים על הכבישים כדי לשבש כוונות של מחבלים לפגע באזרחים ישראלים.


פורסם לראשונה 19/11/2015 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזרא שוורץ. הגיע ממסצ'וסטס
מומלצים