שתף קטע נבחר

76% מהיהודים: מתנגדים לחוק הגיוס החדש

מליאת הכנסת תאשר היום את הגרסה המתוקנת לחוק הגיוס, ולפיה השוויון בנטל לא יתאפשר לפני שנת 2023, ואולם נראה כי רוב הציבור מתנגד למהלך – כולל מצביעי מפלגות הקואליציה: 68% ממצביעי "הליכוד" מתנגדים לתיקון בחוק, כך עולה מסקר של עמותת חדו"ש

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, "חוק הגיוס" יתוקן היום (ב'), לדרישת המפלגות החרדיות. ומה רוצה הציבור? סקר שערך מכון סמית, מגלה כי 76% מהציבור מתנגדים לשינוי העיקרי, הדוחה את יישום חובת השירות לתלמידי ישיבות בשש שנים, ביחס למצב כיום.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

מליאת הכנסת צפויה לאשר בצהריים (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את הגרסה המתוקנת לחוק, ולפיה השוויון בין חרדים לאוכלוסיות אחרות לעניין חובת הגיוס לצבא, לא יתאפשר לפני שנת 2023. ואולם נראה כי רוב הציבור מתנגד למהלך – כולל מצביעי מפלגות הקואליציה, התומכות בו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

סקר שהזמינה עמותת חדו"ש (לחופש, דת ושוויון) מצא כי 76% מאזרחי ישראל היהודים מתנגדים לתיקון, ואילו רק 24% תומכים בו. בניכוי החרדים עצמם עולה שיעור ההתנגדות ל-82%. פילוח התוצאות מלמד, כצפוי, כי החרדים תומכים בצעד זה, ואילו החילונים והמסורתיים מתנגדים לו. בין הדתיים נמצא כי 53% בעד השינוי בחוק, ו-47% נגדו.

 

עוד מעניין לגלות כי ככל שהנשאלים בסקר צעירים יותר, כך הולכת ופוחתת התנגדותם – מגמה המתיישבת עם הריבוי הטבעי הגבוה, יחסית, של דתיים וחרדים, הבולט בעיקר בנוכחות המוגברת שלהם בשכבות הגיל הנמוכות.

 

התיקון בחוק: הקואליציה בעד, המצביעים נגד

ניתוח נוסף של הממצאים מגלה כי בקרב מצביעיהן של כל אחת מהמפלגות המרכיבות את הקואליציה (מלבד החרדיות, כמובן), ישנו רוב ברור המתנגד לתיקון בחוק הגיוס, וכך השיבו 68% ממצביעי "הליכוד", 71% מ"הבית היהודי" ו-87% מ"כולנו". בין תומכי ש"ס ו"יהדות התורה", לעומת זאת, 94% בעדו. בהקשר זה אמרו 58% מהנשאלים כי דחיית חובת השירות לתלמידי הישיבות תחליש את האמון שלהם במערכת הפוליטית.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

סקר חדו"ש נערך על ידי מכון סמית וכלל 500 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מרבית: 4.5%).

 

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לתוצאות: "קשה לחשוב על קונצנזוס רחב יותר בעם מההתנגדות לחוק הגיוס החדש. למרות זאת, נחושות מפלגות הקואליציה הציוניות לרמוס לא רק את השוויון בנטל - אלא גם את בוחריהן".

 

"לא קל להבין איך חברי הכנסת של 'הליכוד', 'כולנו' ו'הבית היהודי' ישנים בלילה, ואיזה סיפורים הם מספרים לעצמם כדי להצדיק את הבגידה החמורה בחיילים ובמשפחותיהם. נראה שאין מחיר גבוה מדי בעיניהן לשימור שלטונן, אפילו סיכול ממוקד של ערכי חובת השירות וצבא העם".

 

"צריך להיות ברור", סיכם רגב, "הפוליטיקאים החרדים יזמו הצעת חוק חצופה ויהירה. אבל מפלגות הקואליציה הציוניות - הן שהסכימו להעביר אותה, והן שישלמו על כך בבחירות, שבישראל כידוע מגיעות תמיד מוקדם מהצפוי".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
השוויון בנטל מתרחק
צילום: בני דויטש
מומלצים