שתף קטע נבחר

להקים ערוץ הסברה בינלאומי

ישראל היא אחת המדינות המסוקרות בעולם, אך הקול הישראלי לא נשמע ודעת ישראל לא נמצאת במרכז השידור העולמי

ההסברה הישראלית הרשמית מנוהלת על-ידי משרד החוץ, משרד התיירות, משרד ההסברה והתפוצות ומשרד ראש הממשלה. במשך השנים נמתחה ביקורת על חוסר התיאום בין הגופים הללו, מה שהוביל לחוסר יעילות.

 

עוד בערוץ הדעות:

מימון זר: פרטי מול ממשלתי

צועדים בבטחה לעבר מדינה דו-לאומית

שיעור קריטי להמשך קיום המדינה

איפה כנסת ישראל נכשלה בתור מעסיק?

"אני רק רוצה להוציא את זה"

 

לאחרונה הועלו טענות שלמדינה אין מספיק תקציב להסברה יעילה והדבר צורם לנוכח הכספים המסתובבים בעולם הערבי והתרומות המגיעות לארגונים הפרו-פלסטינים המנגחים את ישראל. במילים אחרות ניתן לומר שהלוחם מנסה להילחם באויביו עם ידיים קשורות מאחורי הגב.

 

ברוב המקרים נוקטת ישראל בהסברה פאסיבית ונגררת והיא מנסה להתגונן ולהתנצל מול הטענות המושמעות נגדה בתוקפנות ובתקיפות. זו הסיבה שישראל צריכה ליזום פעולות, להוביל וליצור גם בעיתות של רגיעה ובזמנים בהם אין מתח באוויר. הסברה נכונה היא כמו משחק כדורגל: כשאתה שולט בקצב, מעביר את הכדור לחצי המגרש של היריב, לוחץ אותו ומראה דומיננטיות, יש סיכוי שתגיע למצבי הבקעה, וכשתבקיע התוצאה תהיה לזכותך. כשאתה מוביל במשחק, היריב נגרר אחריך, מגיב למהלכים שאתה יוזם ומנסה לחפש פתרונות לשליטה ולדומיננטיות שלך.

 

מדינת ישראל מציגה עצמה כמעצמה טכנולוגית והיא חייבת להשתמש בהון הטכנולוגי שברשותה כדי להקים ערוץ טלוויזיה לווייני בינלאומי שישדר לכל העולם את עמדת ישראל ואת המציאות במזרח התיכון. עד כה הקול הישראלי לא נשמע, ומבחינת העולם, אם אתה לא שם אתה לא קיים ודעתך לא נשמעת ולא קיימת. ישראל היא אחת המדינות המסוקרות בעולם, אך הקול הישראלי לא נשמע ודעת ישראל לא נמצאת במרכז השידור העולמי.

 

יש מדינות שהקימו ערוצים ממלכתיים בינלאומיים המאפשרים להן להעביר מסרים ולהשפיע על דעת הקהל העולמית. איראן היא בין המדינות הראשונות שעלו על הגל והקימה את PRESS TV. הערוץ המשמש כאחד מזרועות התעמולה של המשטר האיראני משדר בשפה האנגלית ומקדיש את שידוריו למשדרי חדשות ולדיווחי פרשנות המציגים את ישראל באור שלילי. בחלק מהתוכניות המנחים מעודדים את הצופים להתקשר לאולפן ולעלות לשידור, לשלוח מייל או להגיב לתכנים דרך הרשתות החברתיות ובכך ליצור שיח אנטי ישראלי בשפה האנגלית המשפיע על דעת הקהל העולמית.

 

עם הצלחת הערוץ איראן הקימה את HISPAN TV המשדר בשפה הספרדית ומשודר במדינות אמריקה הלטינית ואת AL-ALAM המשדר בשפה הערבית.

 

הממשל הרוסי מעביר את מסריו באמצעות הערוץ (RT (RUSSIA TODAY המשודר בכל העולם. עם השנים עלו לאוויר הערוצים RT AMERICA ו- RT UK, המסקרים את הנעשה בארה"ב ובבריטניה מנקודת המבט הרוסית.

 

לסין יש את CCTV, רשת הטלוויזיה הממשלתית המפעילה עשרות ערוצים, שירות השידור היפני מפעיל את הערוץ NHK WORLD ומדינה אסייתית נוספת המפעילה ערוץ בינלאומי היא דרום קוריאה המעבירה את מסריה באמצעות KBS WORLD.

 

ויש את "אל-ג'זירה", שהוקמה בידי שליט קטאר, הביאה לשינוי דרמתי ונמצאת בין ארגוני החדשות המשפיעים בעולם.

 

הרשת החלה את דרכה כערוץ חדשות בשפה הערבית ולאחר מכן השיקה ערוץ בינלאומי באנגלית. ל"אל-ג'זירה" אולפנים במקומות המרכזיים בעולם והיא משדרת את שידוריה במגוון שפות, 24 שעות ביממה. עם השנים התרחבה הרשת והקימה גם ערוצי ספורט, דוקו, ערוצי ילדים ועוד. בנוסף, הרשת הקימה ערוצים המפולחים לפי האוכלוסיות השונות הממוקמות על פני הגלובוס. באזור הבלקן משדרת הרשת את הערוץ AL JAZEERA BALKANS ולטורקים יש את ALJAZEERA TURK. הרשת הגדילה לעשות כשהקימה את הערוץ AL JAZEERA AMERICA כדי לספק את תכניה גם לקהל האמריקני ולהשפיע על דעת הקהל בארה"ב.

 

הפופולאריות העצומה של "אל-ג'זירה" והקמת הערוץ AL JAZEERA AMERICA הדאיגו את הממשל האמריקני שהחליט להשיב מלחמה ובחסות ממשלת ארה"ב הוקם הערוץ ALHURRA המיועד לקהל הערבי. חשוב להזכיר גם את רשת (VOA VOICE OF AMERICA), מוסד השידור החיצוני הרשמי של הממשל הפדרלי בארה"ב הפונה לקהלים שמחוץ למדינה.

 

לא יקר

עלות הקמת ערוץ בינלאומי לא אמורה להיות גבוהה. לנוכח הסכומים שמדינת ישראל מקצה לתקציב ההסברה אין ספק שזה יהיה יותר יעיל מכל דבר אחר שנעשה בעבר. עם ערוץ הסברה בינלאומי, עבודת יח"צנות נכונה, הצבת יעדים וראייה אסטרטגית לטווח הארוך צריך ואפשר להגיע לכל מקום. הכוונה היא לערוץ פתוח הניתן לקליטה באמצעות צלחת לוויין ונקרא FTA-  FREE TO AIR.

 

עד כה אנשי ההסברה הישראלים היו צריכים להסתפק בראיון קצר, לרוב בסביבה עויינת, בערוץ זר כזה או אחר.

 הקמת ערוץ הסברה תוביל למהלך שבו ישראל תוכל להשתמש במגרשה הביתי כדי להעביר את מסריה לעולם, בנוסף לראיונות ולפעילויות התקשורתיות שייבצעו אנשיה ברשתות הבינלאומיות האחרות.

 

התקשורת מבנה מציאות. עם שימוש נכון בכלי המדיה הקיימים והיכולות הטכנולוגיות המיוחסות לה, אין ספק שמדינת ישראל חייבת להקים ערוץ טלוויזיה לווייני בינלאומי כדי לשפר את תדמיתה, לבנות מציאות חדשה ולהשפיע על דעת הקהל העולמית. מדובר בתהליך שייקח זמן, אך לאור התמורות והשינויים הקיצוניים שאנו חווים בימים אלה אין ספק שמדובר בצעד מתבקש והכרחי.

 

הכותב הוא יועץ תקשורת ומומחה להסברה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים