שתף קטע נבחר

ממרומי החנוכייה הגדולה בעולם: "אור נגד חושך הטרור"

לאחר התנצחויות מול הרשויות בגרמניה, כמאה ביטולים "בגלל הפחד" - ואבטחה כבדה, הוצבה "מלכת החנוכיות" בסמוך לשער הניצחון הגרמני, וסחפה חברי פרלמנט, שגרירים ותושבים לאו-דווקא יהודים בברלין: "זה נראה כאילו חודש של מתיחות בעקבות המצב פשוט התפרץ בערב אחד"

קשה שלא לחוש באווירת הכריסטמס שעוטפת את רחובות ברלין בימים אלה. אולם עוד טרם הידפק חג המולד (ולאחריו השנה החדשה) על דלתותיה של בירת גרמניה, מנסים רבבות היהודים החיים בה להפיץ מעט מאור החנוכה בעיתוי רגיש במיוחד, במקום רגיש במיוחד.

 

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

באירוע הגרנדיוזי והמרכזי בעיר, שהפך למעין מסורת של השנים האחרונות, עורכת הקהילה היהודית של ברלין את טקס הדלקת הנר הראשון של החנוכייה הגדולה באירופה, אחת משתי החנוכיות הגדולות בעולם כולו (שווה בגובהה לחנוכיה שמול הבית הלבן), באמצע שער ברנדנבורג, הידוע בכינויו "שער הניצחון" (הגרמני). מאחורי החנוכייה המרשימה ניצב בגאון עץ אשוח גדל ממדים, במעין שותפות גורל שכזו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מי שמוביל את האירוע בשנתיים האחרונות, הוא רב הקהילה היהודית בברלין, יהודה טייכטל. לטקס המרשים קודמים מידי שנה מאבקי כוח וביורוקרטיה מול הרשויות הגרמניות, כדי לקיים את האירוע הסמלי והמרשים ביופיו.

 

 

השנה, נוכח איומי הטרור באירופה והמאבק בארגון "המדינה האסלאמית", הפך קיומו של האירוע למאתגר עוד יותר. "ניסו לשכנע אותנו לבטל", סיפר הרב טייכטל בשיחה עם ynet, בקבלת הפנים החגיגית שהתקיימה בשגרירות ארה"ב בברלין, השוכנת ממש ליד מוקד ההתרחשות. "לא רצינו לתת לטרור לנצח. זו התשובה שלנו: אור נגד חושך".

 

תחת שמירה כבידה

הרב הכריזמטי והתזזיתי הוא תופעה בפני עצמה. הוא סלב בקרב השגרירים ואנשי הממשל שהגיעו כדי

להשתתף באירוע, ואלה רבים. שגריר ארה"ב בגרמניה, ג'ון אמרסון, ניסה להשרות בנאומו אווירה חיובית, אך צלו של איום הטרור השתרבב לדברים: "דווקא בזמנים הקשים האלה חייבים לתת לאור להיראות".

 

הרב טייכטל, שליח חב"ד ותיק שמכיר את ברלין מימינה ומשמאלה, הזכיר שוב ושוב, בנאומים השונים שנשא, עד כמה סמלית היא הדלקת הנרות הגרנדיוזית - באותו המקום שבו נשא הצורר הנאצי, אדולף היטלר, את נאומיו במלחמת העולם השנייה.

 

אחרי התקפות הטרור בפריז, קיום של אירוע פומבי שכזה באירופה לעיני כל, איננו מובן מאליו. קשה היה שלא לשים לב לאבטחה המוגברת ברחבת "שער הניצחון", שאליה התכנסו ובאו כ-15 שגרירים, 12 מחברי הבונדסטאג (הפרלמנט הגרמני), נציגי השגרירות הישראלית בברלין - וגם שרת התרבות הגרמנית, מוניקה גרוטרס, שאף עלתה על המנוף לצד הרב טייכטל, כדי להדליק את השמש, כשהוא מדליק את הנר הראשון.

 

"השנה האירוע הרבה יותר מאובטח מבעבר", אמר. "יש פה שמירה חזקה". נוכחותם של כוחות הביטחון הגרמניים במדים (ושלא במדים), ניכרה היטב באירוע שאף נחסם ברכבי משטרה. "בשנה שעברה היו דוכנים מסביב שחילקו חנוכיות, השנה זה לא קיים", סיפרו משתתפים מקרב הקהילה היהודית.

 

ילדי פליטים מסוריה, לצ ילדים מקומיים - וילדי הקהילה היהודית. שלוש דתות מפיצות אור חנוכה ()
ילדי פליטים מסוריה, לצ ילדים מקומיים - וילדי הקהילה היהודית. שלוש דתות מפיצות אור חנוכה

 

"התגובה היחידה שלנו היא לחזק בשטח את הערכים שלנו, וזה כולל את המשך השגרה שלנו, חרף האיומים", אמר ל-ynet שגריר איטליה בגרמניה, פייטרו בנאסי, שנכח באירוע. ועם זאת, הודה כי "ברור שההתקפות האחרונות בצרפת מחייבות אותנו להגביר את אמצעי ההגנה והאבטחה".

 

לא ליהודים בלבד

שגריר אנגליה בברלין, סבסטיאן ווד, נכח באירוע החנוכה יום לאחר פיגוע הדקירה ברכבת התחתית

בלונדון. "אנחנו מכירים את הטרור כבר משנת 2005, והתושבים בבריטניה עברו את זה. חשוב המשיך בחיים הרגילים", אמר ל-ynet, והבהיר כי "גם האירוע הזה חשוב שיתקיים, ואני בטוח שהשלטונות בגרמניה נקטו את אמצעי האבטחה הדרושים".

 

ראשת עיריית ברלין, דילק קולאט, אמרה כי היא רואה בקיום האירוע, בראש ובראשונה, "סימן שהקהילה היהודית בברלין חיה בשלום ובכבוד. ברלין היא סמל לחיים בשלום של כל הדתות".

 

חרף הניסיונות לשדר "עסקים כרגיל" מצד בכירי הממשל הגרמני והשגרירים, באחת מהשיחות הצדדיות בקבלת הפנים נזרקה הערה על עצם קיומו של אירוע כה פומבי ומתוקשר, בזמן שאיום הטרור על אירופה מוחשי מאי-פעם, וכאשר גרמניה הצהירה על החלטה להצטרף לקואליציה הבינלאומית נגד דאעש.

 

"קיבלנו מאה מיילים על ביטולי הגעה לאירוע בגלל המצב", סיפר הרב טייכטל. אבל בפועל מסרה המשטרה המקומית כי לא פחות מ-1,500 משתתפים נכחו בו. במפתיע (או שלא) בלטו בנוכחותם דווקא המקומיים – שפקדו את האירוע במספרים מרשימים לא פחות מאלה של חברי הקהילה היהודית והישראלים שהצטרפו.

 

ילדי פליטים סורים לצד ילדים יהודים

הדלקת הנרות בחנוכייה העצומה נערכה באמצעות מנוף(!) - והלב נצבט כאשר ילדי פליטים סורים לצד ילדים

יהודים, השתתפו בטקס הדלקת הנרות. "עם ישראל חי", שאג הרב טייכטל בעברית – והנוכחים, יהודים ושאינם גם יחד, פצחו בריקודים לנוכח ביצועיו המרשימים של הכנר דניאל אהביאל, ולא מיהרו לעזוב את המקום על אף הקור המקפיא.

 

"עם כל מה שקורה, חשבנו שאנשים יפחדו לבוא", אמרה אחת מהמארגנות. "זה נראה כאילו חודש של מתיחות בעקבות המצב פשוט התפרץ בערב אחד", סיכם הרב טייכטל.

 

למחרת הגיעו שרת המשפטים, איילת שקד, עם מארחה שר המשפטים הגרמני, כדי להדליק באמצעות כפתור את הנר השני בחנוכייה הגדולה, בהשתתפות עשרות ישראלים ואנשי חב"ד. מטרים לא רבים משם, אם תרצו – באופן סמלי, מוקפת הכניסה לשגרירות הצרפתית בברלין בעשרות זרים ונרות נשמה לזכר הרוגי מתקפת הטרור בפריז.

 

הכותב היה אורח רבה של ברלין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על המנוף בדרך ל"פרסום הנס" בברלין
מומלצים