שתף קטע נבחר

רבי נחמן נגד דאעש: החסיד שמרסס את סוריה בכתובות "נחמן מאומן"

הוא נכד לניצול שואה שהתנצר, אך גדל עם מודעות יהודית חזקה ואהבה לישראל. היום נלחם טימותי פול יעקבס-וודוורת' עם הכוחות הכורדים בסוריה נגד דאעש, ומרסס את קירות המבנים שהוא משחרר בכתובות "נחמן מאומן", וגרפיטי של ברסלב. בראיון מיוחד ל-ynet הוא מספר על הלחימה - ועל השלב הבא: לעלות לישראל

"נלחמתי בסוריה במשך שישה חודשים, וכתבתי את השם של רבי נחמן במקמות רבים שבהם העפנו את דאעש" (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
"נלחמתי בסוריה במשך שישה חודשים, וכתבתי את השם של רבי נחמן במקמות רבים שבהם העפנו את דאעש"(צילום: פייסבוק)

 

הכירו את באטן אל-גול, או בשמו האמיתי: טימוטי-פול יעקבס וודוורת', האיש שממלא את קירות סוריה בכתובות: נ-נח-נחמ-נחמן מאומן; גרפיטי של חסידי ברסלב – לצד כתובות של כורדיסטן חופשית ודגלי דאעש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

הסיפור שהוא מספר ל-ynet כמו לקוח מסרט: בחצי השנה האחרונה הוא נלחם על שטח סוריה, כחלק מהכוחות הכורדיים - ה-YPG (כוח ההגנה על העם), במטרה למגר את דאעש בסוריה. וכך, על כל בניין שהוא משחרר – הוא מרסס את הנ-נח-נחמן, "כדי להביא קצת אור אל תוך החושך", כפי שהוא מספר בראיון מיוחד ל-ynet.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

באחד הפוסטים הפופולאריים שהעלה, כתב על רקע מבנה שהיה בין משחרריו: "דאעש הפכו את בית הספר הזה, חמישים קילומטרים מהבירה שלהם, א-רקה, לבית סוהר. הייתי חלק מלחימה נוראה באיזור הזה. חבריי ואני הדפנו את דאעש כשהם ניסו לכבוש מחדש את בית הסוהר ממקום מושבם בכפר השכן.

 

"כתבתי את השם של רבי נחמן כאן, כדי להביא קצת אור לתוך החור השחור הזה של עינויים, אונס, רצח ומלחמה פראית" (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
"כתבתי את השם של רבי נחמן כאן, כדי להביא קצת אור לתוך החור השחור הזה של עינויים, אונס, רצח ומלחמה פראית"(צילום: פייסבוק)

 

"דאעש השאירו בגדי נשים ובגדים תחתונים על רצפות התאים, המון בגדים, עדות לפשעים נוראיים. כתבתי את השם של רבי נחמן כאן, כדי להביא קצת אור לתוך החור השחור הזה של עינויים, אונס, רצח ומלחמה פראית".

 

התאהב בישראל - אך גורש

אבל הסיפור של יעקבס-וודוורת' בן ה-37 לא מתחיל בסוריה. הוא אזרח בריטי, נכד לניצול שואה ששרד

לדבריו, את דכאו, איבד את אמו באושוויץ ואת אביו בטרייזנשטאט. "סבא שלי התנצר, ואני גדלתי כנוצרי", הוא מספר.

 

סבו אמנם נפטר בגיל 96, אבל "מילדות ידעתי שאני משפחה יהודית, וסיפרו לי על סביי ניצולי השואה. אמא שלי היא ציונית, והיא לימדה אותי לאהוב את ישראל ולשנוא אכזריות. היא אמרה לי תמיד שעצם המחשבה על מה שמשפחתנו ויהודים אחרים סבלו בשואה, גרמה לה להרגיש חולה פיזית ממש".

 

יעקבס-וודוורת' עשה שני דברים מרכזיים עם החינוך הזה: התגייס לצבא הבריטי במטרה להילחם ברוע – ונסע לטיול בישראל במטרה לגור פה.

 

"רציתי לעזור לעם בבוסניה שאותו ראיתי כמי שעובר סוג אחר של שואה והשמדת עם", הוא מספר. "לכן הצטרפתי לצבא הבריטי ב-1996 ושירתתי במשך שנים בצבא הבריטי בכוחות נאט"ו בבוסניה וקוסובו".

 

לפני כעשר שנים הגיע למשאת נפשו – ישראל, והאמין כי יוכל להפוך לאזרח ישראלי בלי בעיה, אלא שהדברים לא הסתדרו כפי שחשב: "ביקשתי אזרחות ישראלית, אבל גורשתי מישראל בשנת 2005 בגלל שפג תוקף השהייה שלי", הוא מספר. "בגלל שגדלתי כנוצרי ומשפחתי נוצרית, לא יכולתי לעלות ארצה בכוח חוק השבות, על אף שבעזרת השם השנה אוכל לחזור לישראל, כי השנה יפוג תוקף האיסור שחל עלי לחזור, בחלוף עשר שנים".

 

"חיילים יהודים מכל העולם"

בתקופה שבה שהה בישראל, נחשף לחסידות ברסלב – והתאהב. "ראיתי חסידי נחמן שרוקדים בתל אביב ובירושלים, אבל היה זה חבר אורתודוקסי בלונדון ששכנע אותי להצטרף אליו לנסיעה לאומן. זה היה בראש השנה 2012, ומאז הייתי באומן כבר שלוש פעמים".

 

"הייתי באומן כבר שלוש פעמים" (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
"הייתי באומן כבר שלוש פעמים"(צילום: פייסבוק)

 

בינתיים הוא נשא אישה - והצטרף לכוחות הכורדיים הלוחמים נגד דאעש בסוריה. "הגעתי אליהם דרך עמוד פייסבוק שנקרא 'האריות של רוג'ווה', שמבריח מתנדבים בינלאומיים, רובם חיילים מקצועיים לשעבר מהכוחות הכורדיים שבצפון עירק, לאורך הגבול עם סוריה, במטרה ללחום בדאעש", הוא מספר.

 

"נלחמתי בסוריה במשך שישה חודשים, וכתבתי את השם של רבי נחמן במקמות רבים שבהם העפנו את דאעש", הוא מוסיף. "פגשתי כאן בינינו חיילים יהודים מכל העולם, עם שורשים יהודיים חזקים".

 

יעקבס וודוורת' מקפיד לחתום כל משפט כמעט ב"עם ישראל חי", ובפוסטים שהוא מעלה לפייסבוק מככב רבי נחמן מאומן. אבל רגע לפני שחסידי ברסלב נוצצי העיניים נשבים סופית בקסמו – הוא מבקש להבהיר כי אמונתו הדתית מורכבת-משהו עבור החסיד המאמין הממוצע: "אני מאמין שיהיו שני משיחים, כמו שכתוב בתלמוד: משיח בן יוסף ומשיח בן דוד. אני מאמין שמשיח בן יוסף כבר היה כאן, ושמו היה ישו. אני מאמין שמשיח בן דוד יבוא בקרוב".

 

"אני מתכוון להגיש שוב בקשה לעלייה", יעקבס-וודוורת' מבהיר, ומוסיף כי עבר גיור רפורמי בלונדון לפני מספר שנים. "אני חבר בבית הכנסת הרפורמי נורת' ווסטרן בלונדון (North Western Reform Synagogue), של הרב ג'וש לוי והרבה לאורה ג'אנר-קלאוזנר", הוא מספר.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייסבוק
האור של רבי נחמן. יעקבס וודוורת' בירדן
צילום: פייסבוק
צילום: פייסבוק
בבית הספר המשוחרר בסוריה
צילום: פייסבוק
מומלצים