שתף קטע נבחר

מאה וקצת ימים של טרור ויגון

מדוע, מר נתניהו, לא חיסלת את הטרור המשתולל בארץ? מדוע לא נקטת באותם צעדים כדי לנסוק בקרב הציבור תחושת הביטחון אמיתית? מדוע בירושלים, עפולה, רעננה ותל-אביב משתולל הטרור ומענה אין?

לא יאומן איך שהזמן עובר! כבר מאה וקצת יותר ימים של טרור המשתולל בארץ וממשלת הימין שהבטיחה שתמגר את הטרור - חסרת אונים, מדברת ומברברת, מוכרת אשליות לציבור, ולדאבון הלב, הציבור ברובו מקבל את הרטוריקה הצינית וחסרת הבושה של הממשלה. בעת כתיבת מאמר זה מובאים לקבורה עוד שניים מקורבנות הטרור הערבי. עוד מילים שתשפכנה בפני מצלמות הטלוויזיה, עוד הבטחות חסרות שחר, עוד תרגיל בתורת הנאום למען יסומם העם במילים מרגיעות.

 

עוד בערוץ הדעות:

תנו לשב"כ לנצח!

בחינוך דרוש תקצוב דיפרנציאלי

מהפכה תיאולוגית ב-4 מערכות ואפילוג

הערוגה, לא העשבים

מי מפחד מביקורת?

 

זו טרגדיה בהתגלמותה. אין צורך להכביר מילים לגבי נבזותם ואכזריותם של הטרוריסטים הערבים. אין חילוקי דעות בין אזרחי ישראל שהרשות הפלסטינית, ארגוני הטרור והטרוריסטים ראויים לכל גינוי ולכל עונש. יש ויכוח מהותי באשר למדיניותה של הממשלה הנוכחית ופעולותיה. ממשלת ישראל הביאה עלינו, במו ידיה, במו-פיה ומעשיה למצב שבו אנו עומדים בפני סכנות ממשיות. מי שמבקש לראות בקביעה זו הפחדה, שייבושם לו. ניתוח אובייקטיבי יוכיח אחרת.

 

ראש ממשלה וחבריו הבטיחו במערכת הבחירות האחרונה, כפי שעשו גם המערכות בחירות אחרות, שהיא תשים קץ לטרור, תמנע את הבאת החמאס או ארגוני הטרור הפנטיים האחרים לשלוט בשטחים הנמצאים תחת שלטון אבו מאזן, זאת בניגוד למה שעלולות לעולל מפלגות המזוהות עם המרכז או השמאל. ממשלת ישראל לא עמדה בהבטחתה, והיא זו שהביאה למצב ביטחוני ומדיני שלא היה כדוגמתו מזה שנים רבות. למותר לציין שלו המפלגות המרכיבות את הממשלה הנוכחית היו באופוזיציה והטרור היה משתולל בצורה כה אכזרית, הארץ הייתה גועשת ורועשת, אפילו הרבה יותר גרוע מכך.

 

אז לא השמאל או המרכז אשמים במה שקורה כיום, אלא ממשלת המומחים לטרור, ממשלה לאומית ובלתי רופסת, ובכל זאת הטרור משתולל. מומחים רבים, אנשי צבא ומדינאים מעריכים שאנו עדיין לא הגענו לשיא של הטרור הערבי, אלא עדיין הקשיים עוד לפנינו. וממשלת ישראל עדיין סבורה שבכוח ועוד כוח בלבד היא תצליח למגר את הטרור. והיא לא תצליח לעשות זאת כי באף מקום בעולם, ובאף מקרה בהיסטוריה האנושית, הטרור מן הסוג שאנו חווים אותו, לא מוגר אך ורק באמצעים צבאיים. אומרים זאת אנשי צבא בכירים, אנשי מערכות הביטחון האחרות בעלי ניסיון רב, אומרים זאת מומחים. רק ממשלת ישראל בשלה. זכותה המלאה, אלא שיש לקחת בחשבון שממשלה הנוכחית תצטרך לשאת באחריות למעשיה.

 

ככל שהקיצוניים מכאן ומכאן יכתיבו לאן צועדים, כך ירע מאוד. נתניהו אינו נותן דין וחשבון לאף אחד. הוא אינו משיב לשאלות עיתונאים, אינו מתראיין לכלי התקשורת הישראליים. הוא המחרים הגדול. נתניהו חייב להשיב לכולם מדוע מדיניותו לא הביאה לשקט המיוחל? זכורים היטב דברי ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, שאינו שמאלני מצוי, בלשון המעטה, ימים ספורים לפני בחירות: "תושבי ישראל מחכים לשמוע. שישה ימים לפני הבחירות, ענה להם מר נתניהו. ענה מדוע שחררת 1,200 מחבלים לאחר ששנים הטפת נגד זה. ענה לתושבי עוטף עזה שמפחדים לחזור הביתה איפה הביטחון האישי שהבטחת להם. ענה להם מדוע אפשרת למנהרות החמאס להגיע כמעט עד לגני הילדים שלהם. והכי חשוב ראש הממשלה - מדוע אחרי שירות של עשרות שנים במוסד, שבהם הייתי מוכן להקריב את חיי למען המדינה אתה הופך אותי לבוגד רק כי אני מנסה לקדם רעיון של פתרון אזורי לסכסוך שיעלה את ישראל על דרך חדשה?". על תעוזתו זו חטף שביט קיתונות של ביקורת בלתי מוצדקת.

 

הקטע הבא מדברי שביט, אפרופו מיומנותו ומומחיותו של נתניהו וחבריו להבטיח ביטחון, מהווה סיכום מצוין לאותם 100 ימים של טרור ויגון: "אם באמת אתה לא מסוגל וכשלת

 במשימה הבסיסית הזאת של לספק ביטחון אמתי מול חמאס, חיזבאללה ואיראן, אז שלפחות יהיה לך את האומץ ואת היושר להודות בכך. הציבור לא מסתפק עוד בדיבורים על ביטחון. הציבור רוצה ודורש ביטחון. העם מרגיש, חושב ויודע שאין לו מספיק ביטחון...".

 

ואנו נשאל כפרפרזה לדברי שביט: מדוע, מר נתניהו, לא חיסלת את הטרור המשתולל בארץ מזה 100 ימים? מדוע לא נקטת באותם צעדים כדי לנסוק בקרב הציבור תחושת הביטחון אמיתית? מדוע בירושלים, עפולה, רעננה ותל-אביב משתולל הטרור ומענה אין? התשובה לכל השאלות אחת היא: לא נתניהו ולא ממשלתו הקיצונית המובילה את ישראל לאסון, מסוגלים לעצור את הטרור והיגון.

 

פרופ' צ'לו רוזנברג הוא היסטוריון ומתמחה בביטחון לאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים