שתף קטע נבחר

ההשפעה של שייקספיר נמצאת בכל מקום

ליצירות של שייקספיר יש יכולת לעורר השראה. מסיפור האהבה המפורסם ביותר לטרגדיה הגדולה ביותר, מפנטזיה לקומדיה דרך נאומים בלתי נשכחים של הדמויות, וויליאם שייקספיר היה אדם אחד עם דמיון עצום, יצירתיות חסרת גבולות והבנה של האנושות כפי שאף אחד לא עשה לפניו ואחריו. השנה מציינים 400 שנים למותו

ציון 400 שנה למותו של וויליאם שייקספיר אינו משמש רק אמצעי הנצחה של המחזאי הגדול של כל הזמנים. זו העת לחגוג את ההשפעה המתמשכת של אדם - אם לצטט שורה מהמחזה יוליוס קיסר, "אָכֵן כֶּן-הוּא, בֶּן-אָדָם, גָּדוֹל וְרָם כַּעֲנָק הוּא עַל בָּמֳתֵי תֵבֵל, צָרָה לוֹ, יִדְרֹךְ."

 

עוד בערוץ הדעות:

השפה העברית כשפת המדינה

שבתון גם ב-1 בינואר

אספו את הנשק - לא כדי לרצות את ביבי

המבחן של ראש השב"כ

מה באמת מפחיד ב"גדר חיה"?

 

אין מקבילה למורשת של שייקספיר: עבודותיו תורגמו למעל מ-100 שפות ונלמדו על ידי ילדים בכל רחבי הגלובוס. כפי שכתב בן דורו בן ג'ונסון: "לשייקספיר אין גיל, הוא על זמני". הוא מתקיים בשפה, בתרבות ובחברה שלנו - ובהשפעה המתמשכת שלו על החינוך.

 

וויליאם שייקספיר  (צילום: AP) (צילום: AP)
וויליאם שייקספיר (צילום: AP)

 

לשייקספיר תפקיד מכריע בעיצוב האנגלית המודרנית ובהפיכתה לשפה בינלאומית. המילון הרחב הראשון שחובר על ידי סמואל ג'ונסון הסתמך על שייקספיר יותר מאשר כל כותב אחר. מעל 3,000 מילים וביטויים תועדו לראשונה במחזותיו. אני זוכר מילדותי כמה דוגמאות מ"הנרי החמישי" ביניהם "אחוות אחים" ו"לב זהב" - בהם עושים שימוש גם היום ללא צורך כל צורך להזכיר את המקור. שייקספיר היה גם פורץ בתחומי הבלשנות והחריזה. השפעתו מרחיקת לכת הרבה מעבר לשפה.

 

המילים, העלילות והדמויות ממשיכות לעורר השראה בתרבות ובחברה שלנו. נלסון מנדלה ציטט משביו מהמחזה יוליוס קיסר "הפחדנים מתים פעמים רבות לפני מותם; האמיצים אינם טועמים את טעם המוות אלא פעם אחת". ומילות השיר של המשוררת קייט טמפסט "שייקספיר שלי" מצליחות לתפוס את המהות האלמותית של שייקספיר "שנמצא בכל מאהב שאי פעם עמד בודד תחת חלון... כל מילה שנלחשה בקנאות וכל רוח שלא תשקוט".

 

ההשפעה של שייקספיר נמצאת בכל מקום, מדיקנס וגתה לצ'ייקובסקי, ורדי וברהמס; מ"סיפור הפרברים" ועד להומאז' להמלט במחזה הבלשי של אגתה כריסטי "מלכודת העכברים" - ההפקה שרצה לאורך התקופה הארוכה ביותר בתיאטרון הווסט אנד. בעוד המחזות המקוריים שלו ממשיכים לבדר מליונים - מהפקות בתי ספר לתורים ארוכים שהשתרכו כדי לצפות בבנדיקט קאמברבאץ' בתפקיד המלט בתיאטרון הברביקן בשנה שעברה.

 

היכולת לחנך

אבל אולי אחד הדברים המרגשים ביותר במורשת של שייקספיר הוא היכולת לחנך. כפי שמשתקף מהיקף החשיפה של תיאטרון שייקספיר המלכותי ותיאטרון הגלוב ועבודה של ארגוני צדקה - למידה והמחזה של שייקספיר יכולה לסייע באוריינות, ביטחון והגשמת מטרות חינוכיות.

 

ב-5 בינואר, הקרוי גם הלילה השניים עשר, ובכל יום במהלך 2016, בריטניה מזמינה אתכם לחגוג את החיים ואת המורשת של שייקספיר. אנחנו משיקים את "שייקספיר חי" - תוכנית חובקת עולם של אירועים ופעילויות שנועדו להבליט את ההשפעה ואת ההיקף של שייקספיר כאבן שואבת לקידום אוריינות בכל העולם. מעל 70 מדינות יקחו חלק בפרוייקט אותו תוביל המועצה הבריטית.

 גם אתם יכולים לחלוק את הקטעים האהובים עליכם של שייקספיר ברשתות החברתיות, לצפות בקטעים בלעדיים, לבקר בתערוכות, ולהשתתף בסדנאות בהשראתו.

 

תיאטרון שייקספיר המלכותי יופיע בסין; תיאטרון הגלוב יופיע ברחבי העולם מעיראק ועד דנמרק. וכולם מוזמנים לקחת חלק במחווה למחזאי הגדול, ולחלוק את הציטוטים האהובים עליהם בקמפיין הדיגיטלי #PlayYourPart שנועד לעודד אוריינות ברחבי העולם. מעבר לעושר הלשוני, להפחת חיים באירועים היסטוריים ולהשפעה על התרבות, ליצירות של שייקספיר יש יכולת לעורר השראה. מסיפור האהבה המפורסם ביותר לטרגדיה הגדולה ביותר, מפנטזיה לקומדיה דרך נאומים בלתי נשכחים של הדמויות, וויליאם שייקספיר היה אדם אחד עם דמיון עצום, יצירתיות חסרת גבולות והבנה של האנושות כפי שאף אחד לא עשה לפניו ואחריו.

אז, לא משנה איך תחליטו לקחת חלק, אני מזמין אתכם להצטרף אלינו לחגיגות ולהיווכח שאכן "כל העולם במה", ודרך המורשת שלו, שייקספיר עדיין חי.

 

דיוויד קמרון הוא ראש ממשלת בריטניה


פורסם לראשונה 06/01/2016 08:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון
צילום: AP
מומלצים