שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוך שני עשורים: השמנה בקרב ילדים עלתה ב-32%

  הילדים של היום שמנים הרבה יותר. עלייה מדאיגה במספר הילדים השמנים בכל העולם - מ-31 מיליון בשנות ה-90' ל-41 מיליון בשנים האחרונות, כשבמדינות רבות מדובר בעלייה של 100%. הנתונים מדאיגים גם בישראל, על פי דו"ח שפורסם כבר ב-2013 אחד מכל חמישה ילדים סובל מהשמנה

  מגפת ההשמנה לא פסחה גם על הילדים - ועכשיו יש נתון מספרי מדאיג: ארגון הבריאות העולמי חושף הערב דו"ח חמור בו מתגלים ממדי ההשמנה בקרב ילדים ברחבי העולם. לפחות 41 מיליון ילדים מתחת לגיל 5 סובלים מרמות שונות של השמנת יתר, מרביתם ממשפחות ברמה סוציו אקונומית נמוכה.

   

  הדו"ח החדש נכתב על ידי כוח משימה מיוחד שמינה ארגון הבריאות העולמי בשם ECHO שאסף את נתוני ההשמנה בכל העולם. מחברי הדו"ח קראו לממשלות העולם לנקוט בצעדים לצמצום מגפת ההשמנה בקרב הילדים, לדבריו "כדי להעניק להם את התחלת החיים הבריאה לה הם זכאים".

   

  "השמנת יתר משפיעה על איכות חייו של הילד", אמרה עורכת המשנה של הדו"ח, ד"ר סניה נישטר, "ילדים שמנים בסיכון להישאר שמנים גם במהלך הבגרות, מה שמטיל תוצאות חמורות על הבריאות והמצב הכלכלי שלהם, של משפחותיהם ושל החברה כולה".

   

  קיראו עוד

  מחקר ישראלי: ילדים שמנים סובלים יותר מכאב ראש

  נתונים חדשים: 1 מכל 3 ילדים בישראל - שמן

  דיסני נגד השמנת ילדים: בלי פרסומות לג'אנק פוד

   

  השמנת יתר משפיעה על בריאותו וגם על איכות חייו של הילד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  השמנת יתר משפיעה על בריאותו וגם על איכות חייו של הילד(צילום: shutterstock)

   

  סביבה מעדדת השמנה

  על פי הדו"ח, ילדים רבים גדלים בסביבה המעודדת עלייה במשקל והשמנה. הילדים בעיקר ממשפחות בעלות הכנסה נמוכה, ומדינות עניות, משווקות מוצרים לא בריאים ומשקאות ממותקים הידועים כגורם מרכזי בגרימת השמנת היתר של הילדים, במיוחד במדינות מתפתחות.

   

  שיעור ההשמנה בקרב ילדים מתחת לגיל 5 הלך ותפח בשנים האחרונות: החל משנת 1990 עד שנת 2014, עלה שיעור הילדים הסובלים מהשמנת יתר מ- 4.8% ל- 6.1% ברחבי העולם. מ-31 מיליון ילדים הסובלים מהשמנת יתר, עלו המספרים ל-41 מיליון. מספר הילדים הסובלים מהשמנת יתר במדינות בעלות הכנסה נמוכה הוכפל מ-7.5 מיליון ל- 15.5 מיליון.

   

  בשנת 2014, כמעט מחצית (48%) מהילדים הסובלים מהשמנת יתר בגילאי 5 ומטה מתגוררים ביבשת אסיה, 25% באפריקה. מספר הילדים הסובלים מהשמנת יתר באפריקה כמעט הוכפל מאז שנת 1990, מ-5.4 מיליון ל-10.3 מיליון.

   

  1 מ-5 העולים לכיתה א' - שמנים

  על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו כבר בשנת 2013 גם המצב בישראל מדאיג: אחד מכל חמישה ילדים בכיתה א' סובל מעודף משקל, ובכיתה ז' מדובר כבר באחד מכל שלושה. שיעור התלמידים עם עודף משקל (בחישוב על פי המדד הבינלאומי ‭,BMI‬ שמודד את היחס בין גובה למשקל) ושיעור הילדים הסובלים מהשמנה עולים עם הגיל.

   

  השיעור הגבוה ביותר של ילדים הסובלים מעודף משקל בכיתה א' נמצא דווקא בקרב ילדי החינוך הממלכתי: כ-23%. אחריהם נמצאים ילדי החינוך הממלכתי-דתי (18%) ותלמידי החינוך החרדי (13%). כ-7% מתלמידי כיתות א' סובלים מהשמנה משמעותית, בהם 10% מתלמידי החינוך הממלכתי, 7% מתלמידי החינוך הממלכתי-דתי ורק 4% מתלמידי החינוך החרדי.

   

  שיעורי ההשמנה עולים, כאמור, עם הגיל: כ-30% מתלמידי כיתות ז' בארץ סובלים מעודף משקל או מהשמנה: 30% מתלמידי החינוך הממלכתי, כ-27% מתלמידי החינוך הממלכתי-דתי ו-21% מתלמידי החינוך החרדי. כ-10% מבני הגילים הללו אף סובלים מהשמנה משמעותית. מי שמעלים את הממוצע בכיתות ז' הם התלמידים הלא יהודים: יותר משליש (35%) מהילדים הערבים בכיתות ז' סובלים מעודף משקל או מהשמנה.

   

  לעומת זאת, שיעורי הילדים הסובלים ממשקל נמוך מאוד ביחס לבני גילם (פחות מאחוזון 3 במדד BMI) ושיעורי הילדים הנמוכים מאוד יחסית לבני גילם (שגובהם פחות מאחוזון 3 לפי מדד בינלאומי) עולים עם הגיל בקרב האוכלוסייה החרדית והבדואית. שיעור התלמידים החרדים שסובלים מקומה נמוכה בכיתה ז' מגיע ל-6.8%, יותר מפי שניים לעומת שאר בני גילם בישראל. ממצאים אלה עשויים להצביע על חסרים תזונתיים.

   

  צעדים ממגרי השמנה

  בארגון הבריאות העולמי המליצו על הצעדים הבאים כדי למגר את מגיפת ההשמנה:

   

  לעודד צריכת מזונות בריאים ולהפחית הפחיתו את צריכת המזונות הלא בריאים ומשקאות ממותקים על ידי ילדים ומתבגרים, בין היתר דרך מיסוי על משקאות ממותקים.

   

  לעודד תוכניות לפעילות גופנית והפחתה של התנהגות יושבנית בקרב ילדים ובני נוער, במהלכה מבלים הילדים שעות רבות בישיבה בעיקר מול מסכי המחשב והטלויזיה.

   

  להדריך את הילדים לתזונה נכונה ופעילות גופנית כבר מגיל צעיר

   

  להגביל את צריכת המזונות עתירי שומן, סוכר ומלח ולהגביר את זמינותם של מזונות בריאות.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  shutterstock
  ילד שמן. איזה מזונות משפיעים על העלייה במשקל
  shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים