שתף קטע נבחר

שקיפות: HOT ו-yes יחויבו לפרט מבצעים באתרי האינטרנט שלהן

מועצת הכבלים תאפשר לחברות להציע מבצעים חדשים, בתנאי שיופיעו באתרי האינטרנט בפירוט מלא - בניגוד לנוהל הקיים היום. המועצה מסרה כי לא תאפשר לחברות להעלות מחירים עד סיום השימוע בעניין מחיריהן, בסוף פברואר

מועצת הכבלים תאפשר ל-HOT ו-yes לחזור להציע מבצעים לצרכנים - אך בשקיפות מלאה, בניגוד לנוהג הקיים לפיו החברות לא מפרסמות מבצעים באתרים או מפרסמות את פרטיהם בעמימות, כך מסרה הבוקר (ב') מועצת הכבלים והלוויין. 

 

נפגעתם מ-HOT, yes או חברות אחרות? כיתבו לנו >>

 

 

במועצה הדגישו כי החברות עדיין לא יקבלו אישור להעלות מחירים לצרכנים. yes ביקשה בנובמבר 2015 להעלות את מחיר שירותי ה-VOD שלה ובכך להשוותם למחירי HOT (מ-24.90 שקל בחודש ל-29.90 שקל בחודש) ו-HOT ביקשה לייקר ערוצים. העלאות המחיר האלה עדיין לא מאושרות.

 

מבצעים חדשים - רק עם פירוט מלא באתר

"המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין החליטה לאפשר לחברות HOT (הוט) ו-yes (יס) להציע מבצעים חדשים ללקוחות, במקביל לשימוע המתנהל לשם קביעת מדיניות מקיפה בתחום המחירים והמבצעים שתמנע את הפגיעה בתחרות", כך נמסר.

 

"המועצה חייבה את החברות לפרסם כל מבצע חדש שהן מציעות באתר האינטרנט של החברה וכן בערוצי המידע הפנימיים עבור לקוחות שאינם מחוברים לאינטרנט ובכך מקיימות החברות הלכה למעשה את אחת ממטרות המועצה בהחלת חובות שקיפות", כך נמסר.

 

עוד מסרה כי: "ההחלטה התקבלה על מנת שלא לפגוע בצרכנים עד שיסתיים הליך השימוע שיצאה בו המועצה לקביעת מדיניות תעריפים".

 

המועצה: הן יוכלו לבקש העלאת מחירים אך לא נאשר העלאה כזאת

במועצה מסרו כי: "המועצה מסרה לחברות את ההחלטה ביום ה'. משמעות ההחלטה היא כי אמנם ההקפאה בוטלה, אך החברות רשאיות אך ורק 'לפעול על פי הוראות הדין הקיימות באשר להעלאת מחירים'. הוראות הדין הקיימות מחייבות את שתי החברות,להגיש כל בקשה להעלאת מחיר במחירון או במבצע לאישור המועצה.

 

"כלומר, אין מדובר באישור להעלאת מחירים כלל וכלל, אלא במתן אפשרות לבקש העלאת מחירים. החברות התחייבו בפני יו"ר המועצה שלא לבקש אישור להעלות מחירים, אלא אך ורק להציע מבצעים חדשים ללקוחותיהן, וזאת כתנאי לביטול ה'הקפאה'. המועצה לא אישרה את הבקשות האחרונות להעלאת מחיר ואי אישור זה עומד בעינו.

 

"המסקנה המתבקשת היא שהדבר היחיד שהמועצה אפשרה לפלטפורמות הוא אישור להציע מבצעים חדשים, וזאת בתנאי שהם יפורסמו ברבים כפי מגמתה של המועצה והכל כאמור תוך התחייבות החברות בפני יו"ר המועצה שלא לבקש העלאות מחירים.

  

"יו"ר המועצה ד"ר שגית בן חי, מבהירה כי בקשות להעלאת מחיר, אם יגיעו לשולחנה, לא יאושרו עד לסיום הדיון במדיניות המחירים במליאת המועצה. הבקשות יידונו כשיסתיים השימוע".

  

"מחיר גבוה למי שלא יודע להתמקח"

בנובמבר, פנתה חברת HOT למועצה בבקשה להעלות מחירים. החברה שלחה למועצה מסמך שכלל 136 סעיפים לגבי העלאת מחירים של ערוצים מסוימים ואלפי מחירים שונים. במקביל, חברת yes ביקשה גם היא לייקר שירות לצרכן: את מחיר ה-VOD. היא בעצם ביקשה להשוות את המחיר למחיר שמציעה HOT.

 

במועצה מסרו אז לחברות כי הבקשה שלהן מוקפאת. המועצה ערכה בדיקה באמצעות יועץ כלכלי שגילה כי בשתי החברות אין שקיפות ללקוחות, קיים אי שיוויון בין לקוחות, יש מאות מסלולי מבצעים בכל פלטפורמה ובעצם קיימת מדיניות של מבצע לכל לקוח, כשמי ששילם יותר היו "הזקנות הרוסיות שבקושי יודעות עברית. להן תקעו מחיר ומי שיודע להתמקח ולצעוק, זכה במחיר נמוך", כך מסר ל-ynet גורם בענף.

 

ב-24 בדצמבר נפתח הליך של שימוע במטרה להגיע להסדרה כוללת של כל מדיניות המחירים. כעת המועצה מחכה לעמדות HOT ו-yes בנושא. עד השימוע שייערך ב-25 בפברואר, הובהר להן כי מוקפאת הבקשה שלהן להעלאת מחירים. למעשה עד אז ישנו צילום מצב של המצב הקיים והן יכולות להציע מבצעים קיימים ולא חדשים.

 

כעת הוחלט לאפשר לחברות להציע מבצעים חדשים, בתמורה לכך שיפרסמו את כל המבצעים באתרים שלהן, דבר שכיום אינו מיושם. צעד זה נעשה בתמורה להתחייבות שתי החברות לא להעלות מחירים עד שהמועצה תסיים את הדיון על מדיניות המחירים. החלטה זו נפלה בעקבות טענות של HOT ו-yes שאיסור המועצה פוגע בחופש המסחרי שלהם, חופש העיסוק והזכות לקניין.  

 

מהמועצה נמסר כי: "המועצה מסכמת בימים אלה את התגובות שהתקבלו במסגרת השימוע ותדון בהן בשבועות הקרובים במטרה לגבש מדיניות תעריפים מקיפה ושקופה לכלל הלקוחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים