שתף קטע נבחר

עיריית ירושלים לנשים: מִצאו נוסח חלופי לשלטי הצניעות

תחילה טענו שפסק הדין אינו תקף לגביהם, אחר כך ביקשו להסיר את השלטים בהידברות עם החרדים - ועכשיו טוענים בעיריית ירושלים כי שלטי הצניעות הבלתי חוקיים, טרם הוסרו בשל "המצב הבטחוני". בעירייה פנו למתלוננות, והציעו להן "להעביר נוסח לשילוט חלופי", שיקרא "להתחשבות ברגשות ובאמונה הדתית של התושבים בשכונה"

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

בית המשפט קבע ש"שלטי צניעות" זה לא חוקי , היועץ המשפטי הורה להסירם – אבל בעיריית ירושלים מוצאים שלל סיבות להשארת "שלטי הצניעות" על כנם. לאחרונה, פנתה העירייה למתלוננות, והציעה להן "להעביר נוסח לשילוט חלופי" לשלטי הצניעות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

למעלה משנה נאבק "המרכז הרפורמי לענייני דת ומדינה" להסיר את שלטי הצניעות בירושלים, אך עיריית ירושלים מסרבת לעשות זאת בטענות שונות. תחילה טענה העירייה שפסק הדין שחייב את עיריית בית שמש למגר את התופעה, איננו תקף לגביה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לאחר מכן נטען כי העירייה מסירה שלטי צניעות חדשים באופן מיידי, אך בכל הנוגע לשלטי הצניעות הוותיקים, שהפכו לסמל של השכונות החרדיות, יש לאפשר לה לטפל בנושא תוך הידברות עם התושבים החרדים. זאת, בניגוד להוראה מפורשת של היועמ"ש הקודם, יהודה וינשטיין, שהגדיר את שלטי הצניעות, כהדרת נשים פסולה.

 

העירייה: יש עניינים דחופים יותר

כעת יש לעירייה תירוץ חדש: המצב הביטחוני. במענה לפניות החוזרות של המרכז הרפורמי, שלח השבוע עו"ד חיים ג'רסי, סגן היועץ המשפטי של עיריית ירושלים, מכתב ובו הסביר מדוע הסרת השלטים מתעכבת: "העיר ירושלים נמצאת בגל טרור שבו אירעו למעלה מחמישים פיגועים בארבעת החודשים האחרונים", נימק ג'רסי.

 

"טרם עלה בידינו לקדם את הטיפול בפנייתך, שכן המצב הביטחוני מחייב הן את המשטרה והן את הפיקוח העירוני לתת תשומות אכיפתיות לעניינים דחופים יותר, ובמיוחד נכון הדבר כאשר מדובר בשלטים שקיימים זה עשרות בשנים".

 

בנוסף, הפתיע ג'רסי את נשות המרכז עם הצעה חדשה: "לאור הליך ההידברות הצפוי לגבי השלטים הישנים מאוד, אנו מציעים כי תעבירו אלינו נוסח לשילוט חלופי, שיהא בו מחד הגנה על הערכים החשובים כמצוין במכתבייך, ומאידך יקראו להתחשבות ברגשות ובאמונה הדתית של התושבים בשכונה".

 

"שכונות שלמות מחוץ לתחום"

המתלוננות מספרות כי לא ידעו אם לצחוק או לבכות: "במקום להסיר את שלטי הענק שמחייבים נשים להתלבש

בצניעות כאשר הן צועדות ברחובות העיר, באה העירייה עם ההצעה התמוהה להמציא נוסח חדש לשלטים", אומרת עו"ד אורלי ארז-לחובסקי מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, ומי שיצגה את נשות בית שמש.

 

"לפני כמעט שלוש שנים קבע היועץ המשפטי לממשלה שעל העירייה להסיר את השלטים, והגיע הזמן שהעירייה תפנים את חובתה לנהוג כחוק, גם במאה שערים. לא ייתכן שיהיו שכונות שלמות בעיר שיהיו מחוץ לתחום עבור נשים שאינן מתלבשות לפי קוד צניעות מחמיר".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "השלטים המדוברים הוצבו לפני למעלה מ-50 שנה, ואנו מעדיפים להסירם בהידברות. אנו סבורים כי עוד לפני כן יש לחשוב על מספר פתרונות כדי להסיר את הכיתוב המדיר נשים, בין באמצעות הסרת כלל השילוט - ובין בשינוי מהותי של הנוסח הקיים. יצויין כי בשנים האחרונות כל שילוט חדש שמוצב בניגוד לחוק, מוסר ונאכף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
בינתיים, השלטים נותרים על כנם
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים